To już pewne: od stycznia dwucyfrowa podwyżka podatku od mieszkania. Większy podatek od nieruchomości, ale także opłaty lokalne

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Obwieszczenie określa najwyższe możliwe do zastosowania stawki. Ostatecznie mogą być niższe, ponieważ decyzję o ich wysokości podejmują samorządy. Jednak obciążenia związane z posiadaniem lokalu w największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy też Gdańsk, w roku 2022 były ustalone na najwyższym możliwym poziomie.
Obwieszczenie określa najwyższe możliwe do zastosowania stawki. Ostatecznie mogą być niższe, ponieważ decyzję o ich wysokości podejmują samorządy. Jednak obciążenia związane z posiadaniem lokalu w największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy też Gdańsk, w roku 2022 były ustalone na najwyższym możliwym poziomie. Adam Jankowski / Polska Press
Udostępnij:
Podatek od nieruchomości, podatek od psa, podatek od środków transportu, opłata targowa – te daniny dla fiskusa pobiera i ostatecznie ustala ich stawki każda gmina samodzielnie. Minister finansów jedynie ustala w rozporządzeniu maksymalne stawki, czyli limity, do których w konkretnej miejscowości obowiązujące tam podatki i opłaty lokalne mogą być stosowane. Gdy gmina jest bogata i ma inne wpływy do budżetu, stosuje niższe niż dopuszczalne stawki albo w ogóle z takich podatków i opłat zwalnia swoich mieszkańców i działające na ich terenie firmy. Jednak w kryzysie, jaki mamy, bardziej typową sytuacją będzie stosowanie wszędzie maksymalnych stawek – zwłaszcza podatku od nieruchomości, mającego najpowszechniejszy zasięg ze wszystkich, które ustalają gminy.

1 sierpnia 2022 r. opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych na rok 2023. Zgodnie z przepisami są one co roku podnoszone o wskaźnik inflacji za I półrocze danego roku, a więc tym razem wzrosną o 11,8%.

Czeka nas podwyżka opłat i podatków lokalnych: ile wyniosą od stycznia 2023 roku?

Podniesienie opłat lokalnych to kolejny czynnik, który wpłynie na wzrost obciążeń finansowych. Gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy odczuwają wyższe opłaty eksploatacyjne lokali, np. za ogrzewanie czy energię. Dodatkowo jeszcze będą musieli udźwignąć rosnące podatki.

Przykładowo: w 2023 roku maksymalne stawki podatków od posiadania lokalu mieszkalnego wzrosną o 0,11 zł za 1 m2, a w przypadku lokali związanych z działalnością gospodarczą o 3,04 zł za 1 m2. Nowe stawki wyniosą odpowiednio 1 zł i 28,78 zł za 1m2.

– Pamiętajmy, że obwieszczenie określa najwyższe możliwe do zastosowania stawki. Ostatecznie mogą być niższe, ponieważ decyzję o ich wysokości podejmują samorządy. Jednak obciążenia związane z posiadaniem lokalu w największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy też Gdańsk, w roku 2022 były ustalone na najwyższym możliwym poziomie – komentuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

– Trudno spodziewać się, że w 2023 roku będzie inaczej, zwłaszcza w kontekście przepisów Polskiego Ładu, który spowodował, że wpływy samorządów pochodzące z podatku dochodowego będą niższe – dodaje Piotr Juszczyk.

- W 2022 roku maksymalne stawki na podatek od nieruchomości wzrosły średnio o 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2023 roku wzrost wyniesie niemal 12 proc., na co wpływa wysoka inflacja. Maksymalne stawki podatku od nieruchomości są co roku ustalane przez Ministerstwo Finansów w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie. Porównuje się je do analogicznego okresu w roku poprzednim. Takie określanie górnych granic stawek wynika wprost z Ustawy o opłatach o podatkach i opłatach lokalnych, art. 20 - mówi Aleksandra Kania, Starszy konsultant w Dziale podatków i opłat lokalnych w Ayming Polska.

- Warto pamiętać, że są to górne progi stawek, ostatecznie to gminy decydują o ich wysokości. W praktyce większość z nich (zwłaszcza miasta wojewódzkie) stosują maksymalne stawki, aby ratować uszczuplone budżety. Wyższe maksymalne stawki to wyższe zobowiązania przedsiębiorców z tytułu podatków lokalnych, a w szczególności podatku od nieruchomości - dodaje Aleksandra Kania.

Gdzie w Polsce w 2022 r. podatek od nieruchomości jest niższy

Jak podkreśla ekspert, aktualnie jednak są i takie miasta, w których na rok 2022 nie zastosowano maksymalnych stawek. Jest to np. Olsztyn, gdzie podatek od lokali wynosi 0,80 zł za m2 w przypadku lokali mieszkalnych oraz 22,38 zł w przypadku lokali związanych z działalnością gospodarczą. Jednak jeśli tamtejsza rada miasta postanowi przyjąć na 2023 r. maksymalne stawki, to podwyżka będzie bardziej odczuwalna niż w Krakowie czy Warszawie, bo wyniesie odpowiednio 0,20 zł i 6,40 zł.

- Dla firm zmagających się z dramatycznym wzrostem kosztów tak wysoki wzrost podatku od nieruchomości jest niepokojącą informacją. W takiej sytuacji warto zweryfikować podstawę opodatkowania w poszukiwaniu ewentualnych oszczędności w obszarze podatku od nieruchomości - mówi Aleksandra Kania.

- Przedsiębiorcy mają możliwość odzyskania ewentualnych nadpłat nawet do 5 lat wstecz. Z analiz Ayming wynika, że wśród dużych przedsiębiorstw – tj. płacących więcej niż 3 mln zł podatku rocznie – aż 71 proc. może zawyżać swoje zobowiązania do gminy. Dzieje się tak, gdyż spółki te dysponują zróżnicowanym majątkiem, gdzie niektóre jego elementy są zakwalifikowanie do niewłaściwej kategorii opodatkowania lub w ogóle nie powinny być opodatkowane. Dodatkowym utrudnieniem jest nieznajomość aktualnej linii orzeczniczej oraz brak przepływu informacji pomiędzy zespołem księgowym i technicznym -wyjaśnia ekspertka.

Podatek od psa: w nowym roku ponad 150 złotych

Kiepskie wiadomości czekają też na właścicieli psów. Podatek od posiadania czworonoga ma wzrosnąć o niemal 16 zł, ze 135 zł do 150,91 zł. Wyższe będą również opłaty uzdrowiskowe pobierane w kurortach. Ich maksymalna wysokość wyniesie 5,40 zł za dobę, podczas gdy obecnie jest to 4,83 zł.

Pełna lista podatków lokalnych na 2023 rok:

Podatek od gruntów:

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków 1,16 zł od 1 m kw. powierzchni,
 • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 5,79 zł od 1 ha powierzchni,
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,61 zł od 1 m kw. powierzchni,
 • niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o których mowa w przepisach – 3,81 zł od 1 m kw. powierzchni.

Podatek od budynków lub ich części:

 • mieszkalnych – 1 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej,
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 28,78 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej,
 • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 13,47 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej,
 • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 5,87 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej,
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 9,71 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej.

Podatek od środków transportowych

 • Od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej: od 3,5 tony do 5,5 tony włącznie – 1020,16 zł, powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie – 1701,84 zł, powyżej 9 ton – 2042,19 zł,
 • Od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton – 3897,01 zł.
 • Od ciągników siodłowych lub balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton – 2382,52 zł.
 • Od ciągników siodłowych lub balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton – (do 36 ton włącznie – 3012,13 zł; powyżej 36 ton 3897,01 zł).
 • Od przyczep lub naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego – 2042,19 zł.
 • Od przyczep lub naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego (do 36 ton włącznie – 2382,52 zł; powyżej 36 ton – 3012,13 zł).
 • Od autobusu, w zależności od liczby miejsc do siedzenia poza miejscem kierowcy (mniejszej niż 22 miejsca – 2411,44 zł; równej lub większej niż 22 miejsca – 3048,71 zł).

Opłaty:

 • targowa, nie może przekroczyć 953,38 zł dziennie,
 • miejscowa w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach, nie może przekroczyć 2,80 zł dziennie,
 • miejscowa w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej, nie może przekroczyć – 3,94 zł dziennie,
 • uzdrowiskowa, nie może przekroczyć – 5,40 zł dziennie,
 • od posiadania psów – 150,93 zł
 • część stała opłaty reklamowej nie może przekroczyć 3,14 zł dziennie
 • część zmienna opłaty reklamowej nie może przekroczyć 0,28 zł od 1 m kw. pola powierzchni tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego służących ekspozycji reklamy dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Diesel

Diesel Mega Chief DZ4329

1 416,00 zł424,25 zł-70%
miejsce #2

Casio

Casio Vintage A100WE-1AEF

349,00 zł195,00 zł-44%
miejsce #3

Casio

Casio G-Shock GA-100B-7AER

623,00 zł376,00 zł-40%
miejsce #4

Zeppelin

Zeppelin 100 Jahre 7680-1

1 449,99 zł1 129,00 zł-22%
miejsce #5

Casio

Casio G-Shock GA-110HC-1AER

223,30 zł
miejsce #6

Michael Kors

Michael Kors Bradshaw MK5739

419,92 zł
Materiały promocyjne partnera

Kiedy może nastąpić obniżka stóp procentowych?

Materiał oryginalny: To już pewne: od stycznia dwucyfrowa podwyżka podatku od mieszkania. Większy podatek od nieruchomości, ale także opłaty lokalne - Strefa Biznesu

Komentarze 35

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sasin Morawiecki
Wungla ni ma i nie byndzie
R
Rządy PiS = kataklizm
Brawo PiS!

Brawo podwyżki!

Brawo tektura!
G
Gość
29 września, 16:15, Gość:

"""PEŁNA LISTA.....PODATKÓW LOKALNYCH'''' halo barany i tego nie rozumiecie? Jeden idiota napisze, że to rzad PiSu podnosi podatki i reszta mu wierzy hahahaha. Jesteście żałosni.

30 września, 09:39, Gość:

Idioci ograniczeni umysłowo nie potrafia zrozumieć tego określenia '''podatki lokalne'''. Lokalna władza podnosi podatki, podnosi opłaty czynszowe na swoim terytorium. Lokale usługowe znów będa musiały płacić większe podatki, to ich zniszczy całkowicie. Czynsze wzrosły o 60 zł, co to jest, zadna podwyzka? Zastanawia tylko to, że Białystok jest straszliwie zadłuzony, i na co poszły te pieniadze?

30 września, 10:48, Gość:

Żadne miasto nie posiada drukarni pieniędzy żeby podobnie do "rządów" pisowskich komuchów dodrukować pieniądze. Szalejącą inflacja, horrendalne rachunki za podstawowe media i pisowski wał dobijają samorządy, które mają mocno ograniczone metody łatania dziur w budżecie :)

5 października, 12:35, Gość:

majaczysz bezmózgowcu jak zwykle, na niczym sie nie znasz, i walisz non stop w PiS, ale jak złodzieje rzadzili Polska to ci pasowało? A moze ty synek oszusta vatowskiego ...

"Płacimy coraz większe podatki od lokalu, mamy pizernie, a podatki w Białym podnosi Truskolaski, to 'gospodarz bialostocki'' Tak podatki coraz wyższe trafiaja do kasy, a mimo to Białystok jest zadłuzony jak Warszawka

Co tam bełkoczesz synku?

Zwal sobie, to ci przejdzie.

G
Gość
29 września, 16:15, Gość:

"""PEŁNA LISTA.....PODATKÓW LOKALNYCH'''' halo barany i tego nie rozumiecie? Jeden idiota napisze, że to rzad PiSu podnosi podatki i reszta mu wierzy hahahaha. Jesteście żałosni.

30 września, 09:39, Gość:

Idioci ograniczeni umysłowo nie potrafia zrozumieć tego określenia '''podatki lokalne'''. Lokalna władza podnosi podatki, podnosi opłaty czynszowe na swoim terytorium. Lokale usługowe znów będa musiały płacić większe podatki, to ich zniszczy całkowicie. Czynsze wzrosły o 60 zł, co to jest, zadna podwyzka? Zastanawia tylko to, że Białystok jest straszliwie zadłuzony, i na co poszły te pieniadze?

30 września, 10:48, Gość:

Żadne miasto nie posiada drukarni pieniędzy żeby podobnie do "rządów" pisowskich komuchów dodrukować pieniądze. Szalejącą inflacja, horrendalne rachunki za podstawowe media i pisowski wał dobijają samorządy, które mają mocno ograniczone metody łatania dziur w budżecie :)

majaczysz bezmózgowcu jak zwykle, na niczym sie nie znasz, i walisz non stop w PiS, ale jak złodzieje rzadzili Polska to ci pasowało? A moze ty synek oszusta vatowskiego ...

"Płacimy coraz większe podatki od lokalu, mamy pizernie, a podatki w Białym podnosi Truskolaski, to 'gospodarz bialostocki'' Tak podatki coraz wyższe trafiaja do kasy, a mimo to Białystok jest zadłuzony jak Warszawka

G
Gość
Pisflacja już 17.2% :)

#polskapiswruinie
G
Gość
29 września, 16:15, Gość:

"""PEŁNA LISTA.....PODATKÓW LOKALNYCH'''' halo barany i tego nie rozumiecie? Jeden idiota napisze, że to rzad PiSu podnosi podatki i reszta mu wierzy hahahaha. Jesteście żałosni.

30 września, 09:39, Gość:

Idioci ograniczeni umysłowo nie potrafia zrozumieć tego określenia '''podatki lokalne'''. Lokalna władza podnosi podatki, podnosi opłaty czynszowe na swoim terytorium. Lokale usługowe znów będa musiały płacić większe podatki, to ich zniszczy całkowicie. Czynsze wzrosły o 60 zł, co to jest, zadna podwyzka? Zastanawia tylko to, że Białystok jest straszliwie zadłuzony, i na co poszły te pieniadze?

Żadne miasto nie posiada drukarni pieniędzy żeby podobnie do "rządów" pisowskich komuchów dodrukować pieniądze. Szalejącą inflacja, horrendalne rachunki za podstawowe media i pisowski wał dobijają samorządy, które mają mocno ograniczone metody łatania dziur w budżecie :)

G
Gość
29 września, 16:15, Gość:

"""PEŁNA LISTA.....PODATKÓW LOKALNYCH'''' halo barany i tego nie rozumiecie? Jeden idiota napisze, że to rzad PiSu podnosi podatki i reszta mu wierzy hahahaha. Jesteście żałosni.

Idioci ograniczeni umysłowo nie potrafia zrozumieć tego określenia '''podatki lokalne'''. Lokalna władza podnosi podatki, podnosi opłaty czynszowe na swoim terytorium. Lokale usługowe znów będa musiały płacić większe podatki, to ich zniszczy całkowicie. Czynsze wzrosły o 60 zł, co to jest, zadna podwyzka? Zastanawia tylko to, że Białystok jest straszliwie zadłuzony, i na co poszły te pieniadze?

G
Gość
29 września, 16:15, Gość:

"""PEŁNA LISTA.....PODATKÓW LOKALNYCH'''' halo barany i tego nie rozumiecie? Jeden idiota napisze, że to rzad PiSu podnosi podatki i reszta mu wierzy hahahaha. Jesteście żałosni.

Tępyś jak twój żoliborski guru, który w d.upie był, g.ówno widział, a kreuje się na eksperta.

G
Gość
"""PEŁNA LISTA.....PODATKÓW LOKALNYCH'''' halo barany i tego nie rozumiecie? Jeden idiota napisze, że to rzad PiSu podnosi podatki i reszta mu wierzy hahahaha. Jesteście żałosni.
G
Gość
tekst jest jasno napisany ''''sa miasta w ktorych na rok 2020 nie zastosowano maksymalnych stawek'''

a w Białymstoku rzadzi PO i stale podnosi podatki, ceny biletów

Podlaskie cymbały tego ani jak nie łapia, podatki podnosza lokalni rządzicielre, a u nas robi to prezydent
G
Gość
27 września, 20:37, Gość:

za[wulgaryzm] nas te pisdowskie złodzieje.

A kuku co masz na muniu? Tepaku podatki lokalne podnosi w władza terenowa czyli prezydent Truskolaski...........tego nie wiesz a morde drzesz i drzesz hahaha

G
Gość
29 września, 15:21, Gość:

Brawo PiS! Brawo wyższe podatki! Brawo bieda!

29 września, 16:07, Gość:

jak mozna być takim tepakiem, jak ty? Podatki od mieszkań, domów podnosi lokalny władca, czyli p. Tr[wulgaryzm]laski, i zapamietaj to tepaku

TRUSKOLASKI, czy w tym nazwisko sa wulgaryzmy moderatorze?

G
Gość
29 września, 15:21, Gość:

Brawo PiS! Brawo wyższe podatki! Brawo bieda!

jak mozna być takim tepakiem, jak ty? Podatki od mieszkań, domów podnosi lokalny władca, czyli p. Tr[wulgaryzm]laski, i zapamietaj to tepaku

G
Gość
Brawo PiS! Brawo wyższe podatki! Brawo bieda!
s
siara
sponsorujcie dalej bandustan stepana i wieszajcie scierke zolto niebieską
Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie