MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już pewne! Komornik zajmie więcej Twojego wynagrodzenia. Od lipca ważne zmiany dla dłużników 20.07.2024

MS
Od lipca 2024 roku nastąpiła ważna zmiana dotycząca zajęć komorniczych z konta bankowego. Ile komornik będzie mógł zająć pieniędzy z naszego konta? Co z dłużnikami alimentacyjnymi?Wszystkie szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>
Od lipca 2024 roku nastąpiła ważna zmiana dotycząca zajęć komorniczych z konta bankowego. Ile komornik będzie mógł zająć pieniędzy z naszego konta? Co z dłużnikami alimentacyjnymi?Wszystkie szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>PAP/Marcin Bielecki
Od lipca 2024 roku nastąpiła ważna zmiana dotycząca zajęć komorniczych z konta bankowego. Ile komornik będzie mógł zająć pieniędzy z naszego konta? Co z dłużnikami alimentacyjnymi?

Ile pieniędzy może zająć komornik?

Według danych Krajowego Rejestru Długów zaległości finansowe wynoszą obecnie 45 mld zł, a nieuregulowane zobowiązania ma aż 2,2 mln Polaków. Każdy z nich jest zadłużony średnio na 20 tys. zł. Na tę kwotę składają się niezapłacone rachunki, faktury, raty kredytów, alimenty i mandaty za jazdę bez biletu komunikacją miejską.

W lipcu 2024 roku nastąpiły zmiany dotyczący egzekucji komorniczych. W naszej galerii przedstawiamy szczegóły ile komornik może zabrać pieniędzy z naszego konta bankowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zajęcie komornicze a zajęcie konta bankowego. Kiedy następuje?

Wierzyciele podejmują różnego rodzaju działania windykacyjne, których celem jest odzyskanie należności. Jeśli te nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, mogą skierować sprawę na drogę sądową. Po wydaniu przez sąd nakazu zapłaty wierzyciel udaje się do komornika, który rozpoczyna procedurę egzekucyjną.

Zajęcie konta bankowego jeden z rodzajów zajęcia komorniczego. Wejścia na rachunek może dokonać nie tylko komornik, ale również Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Urząd Skarbowy. Zajęcie konta bankowego nie jest więc możliwe, jeśli wierzyciel nie wystąpi do komornika z wnioskiem o wszczęcie procedury egzekucyjnej. Następuje ono bez konieczności wcześniejszego informowania dłużnika.

Komornik zajmuje konto dłużnika celem pozyskania środków finansowych, które zaspokoją roszczenia wierzycieli. Komornik może zająć nie tylko rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, lecz również lokatę, konto oszczędnościowe czy walutowe. Prawo nie przewiduje ograniczeń w kontekście tego, ile rachunków jednocześnie zajmie komornik.

Jak długo komornik może zajmować konto bankowe?

Ustawodawca nie przewiduje maksymalnego okresu zajmowania konta bankowego przez komornika. Co do zasady, ma on prawo pobierać pieniądze tak długo, aż dług zostanie spłacony. Niemniej jednak istnieją dwa sposoby, aby komornik odblokował środki. Pierwszy z nich to spłata całości zadłużenia, drugi – zawarcie ugody z wierzycielem.

Takiego roku ZUS jeszcze nie miał. Seniorów w 2024 roku prawdopodobnie czekają dwie waloryzacje emerytur, ponadto otrzymają "trzynastkę", a wczesną jesienią "czternastkę". Sprawdź najnowsze wyliczenia emerytur w 2024 roku.Wszystkie szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>

Rekordowe świadczenia dla seniorów w 2024 roku! Najnowsze wy...

Ile pieniędzy może zająć komornik od 2024 roku?

Zgodnie z prawem wolne od zajęcia przez komornika na koncie bankowym są środki w wysokości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wzrost płacy minimalnej od lipcu 2024 r. spowodował, że wzrosło wiele innych wskaźników powiązanych z płacą minimalną.

Płaca minimalna wzrosła do 4300 zł brutto, a kwota wolna od zajęcia komorniczego — do 3225 zł. Zajęciem objęte są środki, które aktualnie znajdują się na rachunku oraz te, które wpłyną na nasze konto w przyszłości.

Dłużnicy alimentacyjni

W przypadku dłużników alimentacyjnych komornik może postąpić inaczej. Nie ma tutaj bowiem kwoty wolnej od potrąceń. Tutaj komornik może zabrać aż 60 proc. wynagrodzenia dłużnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński