Nasza Loteria

To już koniec batalii. Niedziela handlowa w Wigilię przeniesiona! Sejm przyjął ustawę. Kogo nie obejmie zakaz handlu w Wigilię?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Sejm przyjął ustawę o przeniesieniu niedzieli handlowej z Wigilii na 10 grudnia. Tym samym sklepy w tym dniu będą otwarte w standardowych godzinach, a ustawa przewiduje także wyjątki.
Sejm przyjął ustawę o przeniesieniu niedzieli handlowej z Wigilii na 10 grudnia. Tym samym sklepy w tym dniu będą otwarte w standardowych godzinach, a ustawa przewiduje także wyjątki. Lucyna Nenów / Polska Press
To już koniec spekulacji w sprawie handlu w Wigilię! Sejm przyjął ustawę o przeniesieniu niedzieli handlowej z Wigilii na 10 grudnia. Posłowie przewidzieli wyjątki dla handlu w wigilijną niedzielę. Ustawa trafi teraz do Senatu i na biurko prezydenta.

Spis treści

Niedziela handlowa w Wigilię przeniesiona. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął projekt ustawy autorstwa Polski 2050, który zakłada, że każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu. Jednocześnie posłowie podjęli decyzję o przeniesieniu niedzieli handlowej z Wigilii na 10 grudnia. Handel w tym dniu ma odbywać się w pełnym wymiarze godzin, bez ograniczenia czasu otwarcia sklepów do 14:00.

Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków. Jednocześnie w projekcie ustawy proponuje się by w przypadku gdy Wigilia przypada na niedzielę, dwie poprzedzające ją niedziele były tzw. niedzielami handlowymi - piszą autorzy ustawy.

Jednocześnie w grudniu, a więc w czasie, gdy sieci handlowe notują zwykle największe zyski, w Polsce zapewnione miałyby być dwie niedziele handlowe w okresie przedświątecznym. Sejm przyjął poselski projekt Komisji Gospodarki i Rozwoju w tej sprawie.

Posłanka Polski 2050, Izabela Bidnar, przekonuje, że Wigilia, zgodnie z polską tradycją, powinna być dniem wolnym dla pracowników sklepów. Dodała jednak, że „aby umożliwić Polakom przygotowania do celebracji Bożego Narodzenia, dwie wcześniejsze niedziele, czyli 10 i 17 grudnia, powinny być handlowymi w pełnym zakresie godzin”. Jej zdaniem takie rozwiązanie leży także w interesie gospodarki.

Zamieszanie w Sejmie. Ustawa o niedzielach handlowych wywołuje chaos w handlu

Głosowanie w Sejmie nad tak przyjętym projektem miało odbyć się na wtorkowym posiedzeniu, 28 listopada. Ustawa z Sejmu wróciła jednak do poprawek w Komisji, która do projektu dopisała listę wyjątków, których nie będzie dotyczyć ustawa. Zakazem handlu 24 grudnia nie będą zatem objęte 32 rodzaje punktów usługowo-handlowych m.in.:

  • stacje benzynowe,
  • apteki,
  • kwiaciarnie,
  • punkty weterynaryjne,
  • placówki pełniące usługi pocztowe.

Problemem okazuje się w tej kwestii sam Kodeks pracy, który nakazuje pracodawcom zaprezentowanie pracownikom grafików na grudzień do 23 listopada. Ten termin minął, dlatego ewentualne zmiany i przeniesienie niedzieli handlowej na inny dzień, może nie być zgodne z prawem. Dla samych sieci handlowych to spory problem, na który zwracają uwagę także związkowcy:

W tym kontekście jesteśmy rozczarowani, że sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju poparła bubel prawny Polski 2050. Przed obradami Komisji informowaliśmy posłów, że obydwie ustawy są sprzeczne z Kodeksem pracy. Pisaliśmy też, że zgodne z obowiązującymi przepisami i korzystne dla pracowników byłoby wpisanie do ustawy wyższych wynagrodzeń za pracę w niedzielę. Niestety parlamentarzyści nas nie posłuchali - mówi Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Rządowe Centrum Legislacji ma jednak przewidywać także zmiany w Kodeksie pracy, które umożliwią wejście w życie noweli o niedzielach handlowych na kilka dni przed terminem, którego dotyczą przepisy.

Rządowy projekt niedzieli handlowej w Wigilię przepadł

Już wiosną pojawiły się pierwsze głosy płynące prosto z rządu, które mówiły o zamknięciu sklepów w niedzielę 24 grudnia. Oznaczałoby to, że w okresie przedświątecznym zakaz handlu byłby zniesiony tylko w niedzielę 17 grudnia.

W tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię mówił wówczas Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Tymczasem Rady Ministrów przyjęła projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który zakłada przeniesienie niedzieli handlowej z Wigilii 24 grudnia na 10 grudnia:

Niedziela 24 grudnia 2023 r. będzie dniem objętym zakazem, o którym mowa w art. 5 ww. ustawy, polegającym na zakazie handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem - podano w projekcie.

W 2023 roku wyznaczono 7 niedziel handlowych. Dwie ostatnie przypadają w grudniu i pierwotnie zostały wyznaczone na 17 i 24 grudnia. Po miesiącach spekulacji w Sejmie pojawił się rządowy projekt ustawy, który ma zmienić ostatni z tych terminów:

Proponuje się ustanowienie, tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia 2023 r., co pozwoli na realizację planów zakupowych – w tym przypadku proponuje się jednak ograniczenie handlu do godz. 14.00 - wskazano w projekcie ustawy.

To wyjście naprzeciw oczekiwaniom handlu i samych klientów. Część przedstawicieli branży apeluje jednak, aby niedziela handlowa 10 grudnia dawała możliwość pracy w pełnym wymiarze godzin. Ustawa w tym kształcie mogłaby wejść w życie już dzień po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Do tego jednak droga jeszcze daleka.

Zakaz handlu w Wigilię. Marszałek Hołownia: Ustawa jest pilna

Powyborcze zmiany w Sejmie powodują jednak, że wejście w życie zmian proponowanych przez aktualny rząd może nie być tak proste, jak dotychczas. Do sprawy odniósł się już Marszałek Sejmu:

Ustawa jest pilna w tym sensie, że 24 grudnia nie poczeka, więc nadamy jej numer druku i trafi do obiegu z pamięcią o tym, że trzeba to zrobić w miarę szybko - mówił Szymon Hołownia.

Jego zdaniem terminarz niedziel handlowych znany był już od dawna, a poprawki można było wprowadzić wcześniej. Czy to oznacza, że nie będzie on skory do szybkiego procedowania zmian w niedzielach handlowych 2023? Ważne okazują się także inne słowa Hołowni:

Dlaczego nie mogli zrobić tego wcześniej? Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Czy my zdążymy naprawić ten błąd? Spróbujemy.

Kluczowe ma być rozpoczęcie prac już na wtorkowym posiedzeniu Sejmu. Jeśli w tym dniu uda się przeprowadzić pierwsze czytanie ustawy, proces legislacyjny prawdopodobnie uda się przeprowadzić. Ten wymaga jednak czasu, bo ustawa musi przejść przez Sejm, Senat i trafić na biurko Andrzeja Dudy, aby mogła wejść w życie.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Przez większość niedziel w roku punkty handlowe mogą być otwarte tylko, jeśli jedynym sprzedawcą jest właściciel lub członek jego rodziny. Potencjalni koalicjanci nowego rządu (KO, Trzecia Droga, Lewica), są jednak za zmianami w zakazie handlu w Polsce. Mowa nawet o całkowitym zniesieniu ograniczeń przy odpowiednich benefitach wobec pracowników handlu.

W 2023 roku przed nami dwie niedziele handlowe. Po ustawowych zmianach przypadną one 10 i 17 grudnia.

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To już koniec batalii. Niedziela handlowa w Wigilię przeniesiona! Sejm przyjął ustawę. Kogo nie obejmie zakaz handlu w Wigilię? - Strefa Biznesu

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mg
a może kiedyś będzie tak: sklep zamknięty z powodu braku personelu chętnego pracować Wigilię
R
Rafi Iks
Naprawdę nie mamy problemów, niż zastanawiać się nad tym, czy otworzyć sklepy czy nie. Może nie trzeba było wprowadzić durnego zakazu
F
Für Deutschland
Sklepy wielkopowierzchniowe są "polskie" tylko z nazwy, a i to nie wszystkie. Po 4 letniej batalii przed KE zaczęły wreszcie płacić w Polsce podatek handlowy jak w pozostałych krajach Unii.

Spójrzmy na Niemcy, w których to rozkochani są fajno-polacy 🙂

"Duże centra handlowe otwarte są z reguły od godz. 9:00 lub 10:00, do 20:00 lub 21:00 od poniedziałku do soboty.

W niedzielę centra handlowe są w całych Niemczech zamknięte!

Małe sklepy w mniejszych miejscowościach, otwarte są najczęściej od poniedziałku do piątku do godz. 18:00, a w soboty od 9:00 do 14:00."

Gdzieś te pieniądze muszą odrobić...

Źródła poniżej:

https://wpolityce.pl/gospodarka/533298-podatek-handlowy-zaczal-wreszcie-obowiazywac

https://ambercare24.pl/jak-robic-zakupy-niemczech/
c
czarek
I komu przeszkadzały te niedziele z otwartymi sklepami? Zgadzam się że zamiast likwidować mogli ustalić żeby sprzedawcy zarabiali więcej w te dni i mieli zamiast niedzieli wolny dzień. Ale solidarność z de bilem na czele wszystko rozwali!!!
E
ERYK
26 września, 18:36, PracHandl:

Zrobic gandel niedzielny na 5-6 h ale dobrowolna praca za 200% Kasy

26 września, 21:40, Dzień święty święcić:

Powiedz to Niemcom.

No właśnie u niemca wszystKO w niedziele POzamykane (oprócz CPN), a w Polsce pracuj! No cud panie!

D
Dzień święty święcić
26 września, 18:36, PracHandl:

Zrobic gandel niedzielny na 5-6 h ale dobrowolna praca za 200% Kasy

Powiedz to Niemcom.

P
PracHandl
Zrobic gandel niedzielny na 5-6 h ale dobrowolna praca za 200% Kasy
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński