Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To był rekordowy sezon turystyczny w naszym regionie

red
Samorządowcy i przedstawiciele branży turystycznej naszego regionu mówią o rekordowym ruchu turystycznym w 2016 roku. Na znaczny wzrost wizyt na Pomorzu Zachodnim wskazują także dane dotyczące opłaty klimatycznej i uzdrowiskowej w gminach. Szczegóły poznaliśmy podczas spotkania podsumowującego, które odbyło się w Szczecinie w czwartek 10 listopada br.

- Turystyka na Pomorzu Zachodnim to ważna część naszej gospodarki. Naszym największym potencjałem turystycznym jest wciąż prawie 180 km wybrzeża. I tam rozwój tej branży widać najwyraźniej, zwłaszcza w naszych flagowych kurortach, jak Kołobrzeg, Świnoujście, ale i w tych mniejszych, jak np. Mielno. Zeszły rok pod względem turystyki był bardzo dobry, ten zapowiada się na rekordowy – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Waldemar Miśko prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Burmistrz Karlina zwracał uwagę, że nakłady na turystykę nie mogą maleć – Promocja turystyki ma to do siebie, że nie można jej nigdy zaniechać i zadowolić się dobrymi wynikami. Musi być to ciągłe działanie. Miśko także widzi potrzebę patrzenia na turystyczny potencjał jako całość – Musimy współpracować, aby wyciągać turystów znad morza także w inne części regionu.

W briefingu prasowym wzięli także udział prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, wiceprezydent Świnoujścia Paweł Sujka oraz Tomasz Zalewski – prezes Zarządu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego.

Dane wskazują na to, iż sezon letni 2016 r. był równie dobrym rokiem dla zachodniopomorskich miejscowości jak 2015, a w wielu obszarach rekordowy. W niektórych przypadkach widoczne jest, iż w 2016 r. poszczególne gminy odwiedziła większa ilość turystów niż w analogicznych okresach roku poprzedniego. Tak było np. w Świnoujściu, w Gminie Kołobrzeg czy w Gminie Mielno, gdzie wielkość opłaty klimatycznej liczonej do dnia 14.09 przewyższyła wielkość w całym roku 2015.

Przełomowym miesiącem, mającym bardzo duży wpływ na wielkość ruchu turystycznego, jest wrzesień, który w bieżącym roku charakteryzował się ładną pogodą. W związku z tym turyści chętnie przyjeżdżali do zachodniopomorskich, zwłaszcza nadmorskich miejscowości

Informacje na temat sezonu turystycznego przygotowano m.in. na podstawie danych otrzymanych od gmin, które pobierają opłatę klimatyczną i uzdrowiskową oraz informacji uzyskanych od atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego, które mają ofertę całoroczną.

Pomorze Zachodnie w 2016 r. okazało się też znacznie bezpieczniejsze jeśli chodzi o osoby korzystające z wodnych uroków regionu w trakcie sezonu. Według informacji zachodniopomorskiego WOPR w Szczecinie liczba utonięć spadła pomimo zwiększonego ruchu turystycznego. - Dla nas sezon też się jeszcze nie skończył. W sezonie turystycznym mamy najmniej utonięc od 10 lat - mowil prezes WOPR Tomasz Zalewski.

Podsumowanie sezonu turystycznego w regionie from bodek1


Zobacz też: Pół miliarda złotych na przebudowanie S3

Kompleks Posejdon w Szczecinie - wizualizacje

Budowa Posejdona za ponad 200 mln zł. Kompleks powstanie w 2019 roku

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński