Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To badanie może ocalić wzrok. W Światowy Tydzień Jaskry zbadaj oczy w Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Problem jaskry w naszym kraju może dotyczyć około 800 tys. osób,  z czego tylko połowa jest zdiagnozowana - u 90 proc. chorych przebiega bezobjawowo.
Problem jaskry w naszym kraju może dotyczyć około 800 tys. osób, z czego tylko połowa jest zdiagnozowana - u 90 proc. chorych przebiega bezobjawowo. archiwum
Ta choroba jest określana jako jedna z najbardziej podstępnych chorób oczu - i, niestety, często jest zbyt późno diagnozowana. Możesz to zmienić. Okuliści II Kliniki Okulistyki szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie, przeprowadzą bezpłatne profilaktyczne badania przesiewowe w kierunku rozpoznania tego schorzenia. Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry.

II Klinika Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie badania przesiewowe organizuje 16 marca, od godz. 8.30 do 15. Lekarze okuliści przeprowadzą diagnostykę w kierunku jaskry: zmierzone zostanie ciśnienie śródgałkowe oraz grubość rogówki (tzw. pachymetria), przeprowadzony zostanie wywiad z pacjentem oraz badanie dna oka pod kątem jaskry. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu wzroku, pacjenci otrzymają zalecenia i wskazania co do dalszego postępowania. W ramach akcji lekarze przebadają około 20 zapisanych wcześniej osób.

Jaskra dotyka najczęściej osoby po 40. roku życia (choć zdarza się także u dzieci). Problem jaskry w naszym kraju może dotyczyć około 800 tys. osób, z czego tylko połowa jest zdiagnozowana - u 90 proc. chorych przebiega bezobjawowo. Kiedy zauważamy, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niepokojącego, często choroba jest już w zaawansowanym stadium rozwoju. Nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i regularne badania? Bo mogą pomóc ocalić wzrok. Każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy (tzn. osoby z rodzin, w których wcześniej została diagnozowana jaskra, z krótkowzrocznością, zaburzeniami krążenia, problemami z ciśnieniem tętniczym, bólami migrenowymi i zbyt wysokim poziomem cholesterolu). Lekarze podkreślają, że jaskra jest jak do tej pory chorobą przewlekłą, nieuleczalną i drugą - po zaćmie - najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Jednak według Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna.

Inicjatorem akcji jest Zarząd Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński