MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek. Drożeje chleb, więcej zapłacimy też za pączki

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Przeterminowane zobowiązania firm piekarniczo – cukierniczych wzrosły o niemal 60 proc. i przekroczyły 187 mln zł. Średnio na przedsiębiorstwo zajmujące się pieczeniem chleba i ciast przypada ponad 200 tys. zł zaległości – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Jednak podwyżki cen gazu, prądu i półproduktów dopiero się zaczęły, a branża ratuje się podwyżkami cen.

Piekarnie i cukiernie w całym kraju mówią o podwyżkach rachunków za gaz i energię przekraczających nawet kilkaset procent. Do tego dochodzą podwyżki produktów, niezbędnych do pieczenia pieczywa i ciast, a także wzrost kosztów pracy oraz transportu.

Według GUS ceny żywności rosną szybciej, niż wskaźnik ogólnej inflacji. W styczniu, przy inflacji wynoszącej 9,2 proc. wzrost cen żywności w stosunku do stycznia 2021 wyniósł 9,3 proc. Z szczegółowych danych GUS za grudzień 2021 r. widać, że już wtedy ceny pieczywa poszły w górę w skali roku bardziej, niż ceny większości dóbr i usług konsumpcyjnych, bo o ponad 14 proc. – Zniesienie 5 proc. stawki VAT- u za bardzo nie pomoże. W niewielkim stopniu przyczyni się do wolniejszego tempa wzrostu cen detalicznych na sklepowych półkach – wskazano w komunikacie.

Gorzej sytuacja ma się ze składnikami do ciast– niektóre z nich, jak np. oleje i tłuszcze zdrożały o ponad 20 proc. Do tego dochodzą wcześniej wspomniane rachunki za prąd i gaz. To wszystko będzie miało decydujący wpływ na to ile w tłusty czwartek zapłacimy za pączki.

Zaległości producentów pieczywa i świeżych wyrobów ciastkarskich wzrosły do ponad 187,5

Jak pokazują dane zebrane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowej BIK, zaległości producentów pieczywa i świeżych wyrobów ciastkarskich wzrosły z 118,1 mln zł na koniec 2020 r. do ponad 187,5 mln zł na koniec grudnia 2021 r., tj. o prawie 59 proc. (69,4 mln zł), podczas gdy jeszcze rok wcześniej było to 10 proc. Dla porównania wszystkie przedsiębiorstwa zwiększyły w ub.r. zaległości o ponad 11 proc.

Poprawę w rozliczaniu zobowiązań odnotowały firmy zajmujące się sprzedażą detaliczną pieczywa i ciast. – W minionym roku kwotę przeterminowanych faktur i rat kredytów podwyższyły o 1,5 proc. (193 tys. zł) do 12,9 mln zł, to mniej niż rok wcześniej, kiedy wzrost wyniósł 5 proc. – wskazano.

– W szczególności cierpią małe firmy, których koszty produkcji są wyższe niż w przypadku dużych przedsiębiorstw. Same rachunki wzrosną im o kilkadziesiąt tysięcy złotych, nie wspominając o płacach, które też idą w górę. Wynagrodzenie minimalne podwyższyło się od tego roku do 3010 zł brutto z 2800 zł w 2021 r. Dlatego jedynym ratunkiem jest podnoszenie cen, dbałość o terminowy spływ należności i pilnowanie płynności finansowej – zaznacza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, cytowany w komunikacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tłusty czwartek. Drożeje chleb, więcej zapłacimy też za pączki - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński