Tłumy na Targach Ekonomii Społecznej w Kołobrzegu

RED

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Kilkadziesiąt stoisk, kilkaset uczestników, warsztaty, występy na żywo, konkursy, a także gry i zabawy dla całych rodzin. Tak w skrócie można podsumować Targi Ekonomii Społecznej 2019. W tym roku wydarzenie miało miejsce w Kołobrzegu i było wielkim finałem kampanii Lokalnie, Społecznie, Pewnie.

Jedno wiemy na pewno - Targi Ekonomii Społecznej w Kołobrzegu na długo zapiszą się w pamięci mieszkańców miasta i regionu. Podczas wydarzenia wystawiły się aż 32 stoiska. Były to przede wszystkim spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, stowarzyszenia czy centra integracji społecznej. Uczestnicy mieli okazję nie tylko bliżej poznać podmioty ekonomii społecznej z naszego regionu i zasady ich funkcjonowania, ale na własne oczy przekonać się jak potrzebna, użyteczna i niezwykła jest ich praca. Na stoiskach dumnie prezentowały się ręcznie robione elementy wystroju wnętrz, oryginalne naczynia, odzież z regionalnymi motywami, a także domowe ciasta i przetwory. Usługodawcy chętnie opowiadali o swojej działalności przedstawiając ulotki, plansze, kostiumy, a nawet makiety.

- Podmioty ekonomii społecznej prowadzą działalność ekonomiczną w trochę inny sposób, niż typowe przedsiębiorstwa biznesowe - wyjaśnia Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. - Szukają przestrzeni do zagospodarowania na rynku lokalnym i w jej obszarze konstruują usługi oraz produkty. Co jednak należy podkreślić, podmioty te poprzez działalność ekonomiczną czy pożytku publicznego służą integracji zawodowej i społecznej, a także reintegracji, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych czy rozwojowi lokalnemu. Efekty tych działań możemy podziwiać właśnie podczas Targów.

Uczestnicy mogli poznać takie miejsca jak choćby baśniową Wioskę Hobbitów. Przestrzeń stworzoną przez stowarzyszenie „Hobbiton w Sierakowie Sławieńskim. Wioska została zainspirowana powieściami J.R.R. Tolkiena - trylogią „Władca Pierścieni” oraz „Hobbitem” i oferuje atrakcje zarówno na tych małych, jak i dużych śmiałków.

Wszystko zaczyna się na centralnym placu - wyjaśnia Mieczysława Juszczyk, prezes Stowarzyszenia “Hobbiton”. - Uczestnicy otrzymują mapy i muszą sprostać kilku zadaniom. Czeka ich trasa pełna przygód i “niebezpieczeństw”. Całej wyprawie towarzyszą postacie z prozy Tolkiena, czyli hobbici, elfy i krasnoludy. Po wykonaniu misji można skorzystać z hobbickich gier i zabaw prowadzonych przez animatorów.

Klimat tych przygód można było poczuć przymierzając stroje bajkowych stworów i zagłębiając się w kolorowe prezentacje przygotowane przez stowarzyszenie.

Nie tylko baśniowe wyprawy przyciągały uwagę, ale też wyjątkowe wyroby rękodzielnicze, m.in., te które wyszły spod rąk uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gryfinie. Mowa zarówno o elegancko wykończonych poduszkach, pluszowych maskotkach, haftowanych obrazkach, a nawet drobnych meblach. Uczestnicy prezentowali też kartki okazjonalne, kubki czy koszulki.

Oprócz części wystawienniczej zaplanowano animacje dla dzieci i warsztaty dla całych rodzin. Wspólnie można było przygotować eleganckie korale na szyję, nauczyć się wyszywania czy zagrać w Grę Kołobrzeską. Czas uświetniły pokazy tańca regionalnego oraz pieśni ludowe śpiewane na żywo. Wystawcy również świetnie bawili się rywalizując w konkursach o tytuł np. najładniej udekorowanego stoiska.

Atrakcji i możliwości było tak wiele, że pośród stoisk można było znaleźć nawet te miejsca, do których można wybrać się na weekend lub wakacje. Najlepszym przykładem jest Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa” z Mielna. To obiekt noclegowo-gastronomiczny położony bezpośrednio przy wejściu na plażę i w bliskiej odległości od sportowej infrastruktury kurortu. Ośrodek składa się z dwóch świeżo wyremontowanych budynków, które oferują przytulne pokoje zarówno dla par, jak i rodzin. Obiekt można również wynająć na organizację przyjęcia takiego jak wesele czy chrzciny.

W tym samym czasie co targi, nieopodal w budynku Urzędu Miasta miała miejsce konferencja, której tematem przewodnim były innowacje społeczne i nowe rozwiązania podnoszące jakość życia mieszkańców naszego regionu w szczególności tych zagrożonych marginalizacją czy wykluczeniem społecznym. To bardzo ważny temat, ponieważ do zadań podmiotów ekonomii społecznej należy m.in.: integracja społeczna i działalność na rynku pracy, dostarczanie usług oraz dóbr publicznych, rozwój wspólnot lokalnych, ale również działalność handlowa i produkcyjna.

Niezależnie od swojego ukierunkowania podmioty mają wspólny cel: zapobiegać marginalizacji społecznej. Takie wydarzenia jak Targi Ekonomii Społecznej w Kołobrzegu dowodzą, że cel udaje im się wypełniać. Obydwa wydarzenia zostały zorganizowane w ramach projektu Ekonomia Społeczna Kluczem do Sukcesu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.