Camira StaySafe to zaawansowana tkanina, która zmniejsza potencjał do transmisji wirusów we wnętrzach autobusów. Jej działanie potwierdzają certyfikaty AATCC 147 oraz ISO 18184. Zastosowanie tej technologii sprawia, że wirusy i bakterie, które osiądą na tapicerce są niszczone. Wykładzina nie działa więc jako potencjalne źródło transmisji. Produkt ten przyciąga, atakuje i ostatecznie niszczy wirusa. W taką tkaninę na siedzeniach będzie wyposażonych 17 elektrycznych autobusów, które w pierwszym kwartale 2022 r. zaczną kursować po Łodzi.
ZOBACZ TEŻ:
Gigantyczne spadki wpływów ze sprzedaży biletów komunikacji ...
Czy pomysł ma szansę zaistnieć w Szczecinie?
- Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego pasażerów jest jednym z ważnych aspektów organizacji komunikacji miejskiej w Szczecinie. Kształtując politykę w tym zakresie Gmina Miasto Szczecin opiera się jednak przede wszystkim na rozwiązaniach sprawdzonych, skutecznych i bezpiecznych. Zastosowanie „antywirusowych/antybakteryjnych” tkanin w siedziskach należy postrzegać, jako rozwiązanie jedynie cząstkowe i niewystarczająco zweryfikowane zarówno użytkowo jak i funkcjonalnie (zgodnie z informacjami prasowymi MPK Łódź jest pierwszym podmiotem testującym tego rodzaju tkaninę na świecie). Brak również informacji o weryfikacji skuteczności rozwiązania w aspekcie naukowym, szczególnie w kontekście transmisji bakterii i wirusów nie na siedziskach, ale przede wszystkim na innych elementach wyposażenia autobusu (np. uchwytach), czy w ramach obiegu powietrza wewnątrz pojazdu. Należy przyjąć, że odzież pasażerów (to ona ma kontakt z siedziskiem) nie jest dominującym nośnikiem transmisji bakterii i wirusów - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. - Gmina Miasto Szczecin aktywnie i na bieżąco analizuje rozwiązania poprawiające jakość i bezpieczeństwo korzystania z komunikacji miejskiej (w tym doświadczenie eksploatacyjne w innych miastach). Decyzje wdrożeniowe są podejmowane z uwzględnieniem aspektów organizacyjnych i ekonomicznych. Wybierane rozwiązania mają na celu maksymalizację korzyści dla pasażerów w relacji do poniesionych nakładów finansowych. W przypadku zabezpieczenia antybakteryjnego/antywirusowego obecnie dostępne na rynku technologie, przy całodziennym przepływie pasażerów w pojeździe, nie zapewniają skutecznej ochrony przed zagrożeniem. Gmina Miasto Szczecin pozostaje otwarta na rozwiązania, które skutecznie i racjonalnie w aspekcie ekonomicznym oraz organizacyjnym będą chroniły pasażerów.
Czy w szczecińskich tramwajach i autobusach zostanie zamontowanych więcej dozowników z płynem odkażającym dłonie? W maju ubiegłego roku były prowadzone testy dezynfektatora w autobusie. Ostatecznie zdecydowano się na sześć takich urządzeń.
- Na ten moment nie ma decyzji dotyczącej zakupu kolejnych urządzeń do dezynfekcji rąk. Jedyne, które jeżdżą w naszych pojazdach są w SPAD - dodaje Hanna Pieczyńska.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tramwaje dwukierunkowe w Szczecinie. Będzie ich więcej. Od kiedy?
Bądź na bieżąco i obserwuj:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót