Tirreno-Adriatico. Roglić wygrał piąty etap i został liderem

OPRAC.:
Mateusz Ptaszyński
Primoz Roglić (Jumbo-Visma) wygrał piąty etap kolarskiego wyścigu Tirreno-Adriatico, z Morro d'Oro do Sarnano-Sassotetto (165,6 km). Słoweniec, który pierwszy był także w czwartek, objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej imprezy.

Ze względu na silny wiatr, który doprowadził też do odwołania piątkowego etapu wyścigu Paryż-Nicea, skrócony został o dwa i pół kilometra ostatni podjazd.

"Z powodu silnego wiatru na szczycie góry RCS Sport, organizator wyścigu, postanowił umieścić linię mety wcześniej niż pierwotnie planowano, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom imprezy" - napisano w komunikacie w piątkowy poranek.

Końcowe kilometry kolarze przejechali w trudnych warunkach pogodowych - przy porywistym wietrze, opadach deszczu i zalegającym obok drogi śniegu.

Roglic najlepiej poradził sobie w tych warunkach, wygrywając na końcowych metrach sprinterski pojedynek z Włochem Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) i Brytyjczykiem Tao Geogheganem Hartem (Ineos Grenadiers).

Dotychczasowy lider wyścigu Niemiec Lennard Kaemna (Bora-hansgrohe) zajął piąte miejsce i w klasyfikacji generalnej spadł na drugą pozycję z czterema sekundami straty do Roglica. Trzecie miejsce zajmuje Portugalczyk Joao Almeida (UAE Team Emirates) - 12 s.

Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), który jeszcze 10 km przed metą jechał na czele swojego teamu, uplasował się na 82. pozycji i był najlepszy z Polaków.

W sobotę na przedostatnim etapie tegorocznej edycji Tirreno-Adriatico peleton pokona 193 km wokół miejscowości Osimo. Impreza, nazywana "Wyścigiem Dwóch Mórz" i zaliczana do klasyfikacji UCI World Tour, zakończy się w niedzielę etapem ze startem i metą w San Benedetto del Tronto.