Thriller i porażka w Gdyni Pogoni Baltica

Anna Pasztor
Pogoń była blisko zwycięstwa. Na zdjęciu Małgorzata Stasiak.
Pogoń Baltica uległa na wyjeździe Vistalowi Gdynia 27:29 w drugim meczu o brąz.

To było drugie spotkanie rozegrane w Gdyni. W pierwszym piątkowym meczu górą okazały się szczypiornistki Pogoni, które zwyciężyły 30:25. Dobrą dyspozycją rozbudziły apetyty szczecińskich kibiców na szybkie rozwiązanie kwestii medalu (zdobędzie go drużyna, która wygra trzy mecze).

Rewanż udał się gdyniankom, ale przeprawa z naszymi zawodniczkami nie należała do łatwych. Po kwadransie gospodynie prowadziły 11:6, a przewagę wypracowały sobie w dużej mierze dzięki skutecznym kontratakom. W końcówce pierwszej połowy za sprawą Agaty Cebuli oraz Moniki Stachowskiej szczeciniankom udało się zniwelować nieco przewagę przeciwniczek. Do przerwy tablica pokazywała wynik 14:11. Po zmianie stron Pogoń przejęła inicjatywę na parkiecie, zaczęła odrabiać straty i po sześciu minutach była gorsza tylko o jedno trafienie. Jeszcze na pięć minut przed końcową syreną Pogoń przegrywała 22:23, ale w 59. minucie Cebula wyrównała.

W regulaminowym czasie gry padł remis 23:23 i do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Początek dogrywki był wyrównany. Gospodynie odskoczyły dopiero po czterech minutach. Po chwili trzecim wykluczeniem ukarana została Cebula, w wyniku czego zobaczyła czerwoną kartkę i Pogoń musiała radzić sobie bez swojej rozgrywającej. Gdynianki do końca dodatkowych partii meczu utrzymywały bezpieczny dystans i nie dały wydrzeć sobie wypracowanego prowadzenia.

Teraz rywalizacja przenosi się do Szczecina. Pogoń potrzebuje jeszcze dwóch zwycięstw do stanięcia na najniższym stopniu podium mistrzostw Polski. Trzeci i czwarty mecz zostaną rozegrane w przyszły weekend w hali przy ul. Twardowskiego. Jeśli zajdzie potrzeba piątego spotkania, odbędzie się ono 24 lub 25 maja w Gdyni.

Vistal Gdynia - Pogoń Baltica Szczecin 29:27 (14:11, 23:23)

Pogoń: Szywierska, Płaczek - Agova 7, Cebula 6, Stasiak 5, Jaszczuk 5, Stachowska 2, Królikowska 1, Sabała 1, Huczko, Głowińska, Piontke.