The Tall Ships Races w Szczecinie: Utrudnienia dla kierowców, zmiany w komunikacji miejskiej

REDAKCJA

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
Impreza wielkości finału regat The Tall Ships Races siłą rzeczy wymusza wprowadzenie szeregu zmian w funkcjonowaniu miasta. Obejmą one m.in. organizację ruchu i komunikację miejską.

Finał wielkich regat The Tall Ships Races to wielkie święto dla miasta, ale będzie sie też wiązało ze sporymi utrudnieniami. Najbardziej dotkliwe zamknięcia ulic zaczną się od 31 lipca. Ulica Jana z Kolna zostanie zamknięta w obu kierunkach na odcinku od ul. Kapitańskiej do Trasy Zamkowej z możliwością zjazdu z TZ w kierunku ul. Łady, ale tylko w godzinach 6-9.

Objazd zostanie wyznaczony poprzez ulice: Dubois, Parkowa, Malczewskiego (torowisko zostanie wyłączone z ruchu ogólnego), Matejki, pl. Żołnierza, Trasa Zamkowa.

- W związku ze wzmożonym ruchem pojazdów na objeździe zostaną zmienione programy sygnalizacji świetlnych - mówi Marcin Charęza, szef zespołu do spraw organizacji ruchu szczecińskiego magistratu.

Lepiej zostawić auto

Urzędnicy apelują, żeby na czas trwania regat zostawić swoje pojazdy i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Po pierwsze nie będzie gdzie zaparkować w bezpośrednim sąsiedztwie imprezy. Służby miejskie będą wywozić nieprawidłowo zaparkowane auta. Po drugie KM może liczyć na ułatwienia, jak na przykład na buspas na ulicy Gdańskiej. Jeden pas ruchu, przylegający do torowiska będzie przeznaczony tylko dla komunikacji miejskiej, służb miejskich i ratunkowych. Posiadacze sieciówek ZDiTM mogą jechać pociągami Polregio, ale w granicach miasta.

Kolej uruchomi także w sobotę i niedzielę (5, 6 sierpnia) dodatkowe pociągi dla turystów i mieszkańców Świnoujścia, Międzyzdrojów, Goleniowa, Gryfina i Stargardu. Przywrócenie stałej organizacji ruchu jest planowane dopiero po zakończeniu festiwalu ogni sztucznych Pyromagic, czyli najpóźniej 14 sierpnia 2017 o godz. 5.

Parkingi i przepustki

Specjalnie z myślą o zmotoryzowanych od godz. 15.30 w piątek (4 sierpnia) do zakończenia imprezy, dla turystów i mieszkańców dostępne będą parkingi: przy Selgrosie Cash&Carry (ul. Walecznych) będzie obsługiwany liniami tramwajowymi nr 2, 7, 8 z pętli „Turkusowa”, przy Międzynarodowych Targach Szczecińskich (ul. Struga) będzie obsługiwany linią autobusową nr 822 na trasie MTS Jaśminowa ZUS.

Uruchomiona zostanie dodatkowa linia autobusowa nr 821 obsługującą parkingi w lewobrzeżnej części miasta, czyli przy Makro (ul. Południowa) i przy Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Cukrowa).

Kolejną zmianą jest uruchomienie biura wydawania przepustek w sali nr 8 na parterze gmachu Urzędu Wojewódzkiego. To w tym miejscu mieszkańcy i przedstawiciele firm z terenów zamkniętych będą mogli pobrać odpowiednie przepustki.

- Przepustki będzie można odebrać od 24 lipca do 7 sierpnia, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18 - powiedział Ireneusz Nowak, prezes Żeglugi Szczecińskiej. - Na mieszkanie przysługuje jedna przepustka, zaś dla firm przygotowaliśmy dwie przepustki. Wyjątkiem będą firmy z własnymi parkingami. One mają przegotowane odpowiednie liczby przepustek związane z pojemnością parkingów.

Nie zapomniano o transporcie osób niepełnosprawnych. Zgłoszenia o ich transporcie przyjmowane będą najpóźniej do 3 sierpnia pod nr. tel. 91 42 43 555 w godzinach od 6 do 13.30.

SZCZEGÓŁY ZMIAN: Komunikacja miejska, przepustki, parkingi, komunikacja kolejowa

The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie - program: Znamy już ...

Wideo: 7 festiwali podczas finału regat The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie

The Tall Ships Races 2017: żaglowce w sierpniu w Szczecinie

Gs24.pl

Załączone pliki:

Komunikacja miejska

W związku z regatami The Tall Ship Races przewiduje się następujące zmiany w komunikacji miejskiej.

Od 31 lipca:

Linia tramwajowa nr 6 – kursowanie linii zostaje zawieszone.

Linia tramwajowa nr 3 – kursy dojazdowe w relacji Zajezdnia Golęcin – Dworcowa będą realizowane objazdem przez ul. Matejki – pl. Hołdu Pruskiego

Linia tramwajowa nr 12 – kursy dojazdowe w relacji Zajezdnia Golęcin – Dworcowa będą realizowane objazdem przez ul. Matejki – pl. Hołdu Pruskiego

Linia tramwajowa nr 16 – kursować będzie w obu kierunkach od przystanku „Pomorzany” trasą linii 6 do przystanku „Wyszyńskiego” i dalej przez ul. Wyszyńskiego – Bramę Portową – al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego – pl. Hołdu Pruskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkową – Dubois do przystanku „Dubois” i dalej trasą linii 6 do Gocławia. Linia będzie kursować wg specjalnego rozkładu jazdy.

Linia autobusowa nr 70 kursować będzie objazdem:

- w kierunku Urzędu Miasta: od przystanku „Wyszyńskiego” (przeniesiony do zatoki na ul. Wyszyńskiego, słupek nr 10916) przez: Wyszyńskiego – Bramę Portową – al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego – pl. Hołdu Pruskiego – Matejki – pl. Rodła i dalej swoją trasą z pominięciem przystanków „Admiralska”, „Urząd Wojewódzki” i „Starzyńskiego”. Zostaje uruchomiony przystanek „Filharmonia”.

- w kierunku Kamieńca: pl. Rodła – Wyzwolenia – pl. Żołnierza Polskiego – Farna- Sołtysia – Wyszyńskiego – Nabrzeże Wieleckie i dalej swoją trasą, z pominięciem przystanków: „Starzyńskiego”, „Teatr Współczesny”, „Jarowita”. Uruchamia się przystanek „Pl. Hołdu Pruskiego” przy skrzyżowaniu z ul. Farną.

Linia kursować będzie wg normalnego rozkładu jazdy

Linia autobusowa nr 526: kursować będzie objazdem w obu kierunkach od przystanku „Wyszyńskiego” przeniesiony do zatoki na ul. Wyszyńskiego (słupek nr 10916), przez: Wyszyńskiego – Bramę Portową – al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego – pl. Hołdu Pruskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkową - Dubois do przystanku „Dubois” dalej swoją trasą, wg normalnego rozkładu jazdy.

Powyższa organizacja zostanie utrzymana do 13 sierpnia w związku z imprezą Pyromagic. Osobny komunikat na temat zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej podczas Pyromagic zostanie przekazany wkrótce.

Organizacja ruchu w dniach od 03.08.2017 do 08.08.2017

Przystanek „Basen Górniczy” dla linii pospiesznych A, B, C, G zostaje przeniesiony na przystanek autobusowo-tramwajowy.
Organizacja ruchu w dniach 04.08.2017 od godz. 19:00, 05.08.2017 i 06.08.2017 od godz. 10:00, 07.08.2017 i 08.08.2017 w godz. 10:00-14:00 i od godz. 17:00, 11.08.2017 r. od godz. 19:00, 12.08.2017 od godz. 10:00

Przystanek „Basen Górniczy” dla linii pospiesznych A, B, C, G zostaje przeniesiony na przystanek autobusowo-tramwajowy.

Linia autobusowa nr 53 zostanie skierowana ul. Łady – Jana z Kolna do przystanku „Dworzec Morski” (przystanki wspólne z linią 526) z pominięciem przystanków „Antosiewicza” i „Stocznia Szczecińska”. Nawrót autobusów odbywać się będzie na skrzyżowaniu ul. Jana z Kolna i Kapitańskiej. W pozostałych godzinach linia kursować będzie obecnie obowiązującą trasą, tj. do Stoczni Szczecińskiej.

Przepustki

W związku ze zlotem wielkich żaglowców i zmianą organizacji ruchu polegającą szczególnie na zamknięciu części ulic od 31 lipca do 12 sierpnia organizatorzy wyznaczyli dwie strefy:

  • czerwoną, do której wjazd zostanie ograniczony wyłącznie dla pojazdów organizatora i uprawnionych służb;
  • niebieską, do której wjazd z możliwością parkowania za okazaniem przepustki wyłącznie dla mieszkańców i pracowników firm i instytucji zlokalizowanych przy następujących ulicach: Małopolska, pl. św. Piotra i Pawła 4-5, Pobożnego, Jarowita, Zygmunta Starego, Szczerbcowa, Wawelska, Kapitańska, Storrady, Zbożowa na odcinku do skrzyżowania ze Spichrzową.

Mieszkańcy wymienionych ulic otrzymają po jednej przepustce na lokal mieszkalny po okazaniu dokumenty tożsamości z adresem zamieszkania lub jakiegokolwiek innego potwierdzenia faktu zamieszkiwania w określonym miejscu (np. rachunku telefonicznego, za prąd lub gaz, prawa jazdy, zaświadczenia ze spółdzielni, PIT itp.).

Firmy i Instytucje z ww. ulic otrzymają po 2 przepustki na firmę. Firmy posiadające własne parkingi otrzymają przepustki w liczbie posiadanych miejsc parkingowych.

Przepustki będą do odebrania wyłącznie w dniach 24.07 – 7.08 w Biurze Wydawania Przepustek (sala nr 8) na parterze Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Wały Chrobrego 4. Godziny wydawania przepustek: poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00.

Parkingi

Od godz. 15.30 w piątek (4 sierpnia) do zakończenia imprezy dla turystów i mieszkańców dostępne będą parkingi:

  • przy Selgrosie Cash&Carry (ul. Walecznych) – będzie obsługiwany liniami tramwajowymi nr 2, 7, 8 z pętli „Turkusowa”,
  • przy Międzynarodowych Targach Szczecińskich (ul. Struga) – będzie obsługiwany linią autobusową nr 822 na trasie MTS – Jaśminowa ZUS.
  • uruchomiona zostanie dodatkowa linia autobusowa nr 821 obsługującą parkingi w lewobrzeżnej części miasta, tj.
  • przy Makro (ul. Południowa)
  • przy Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Cukrowa).

Uwadze polecamy także parking miejski przy ul. Hangarowej, skąd na teren imprezy można będzie dojechać tramwajami nr 2, 7 i 8 z przystanku „Hangarowa”.

Komunikacja kolejowa

Przewozy Regionalne już po raz trzeci zostaną oficjalnym przewoźnikiem Finału Regat The Tall Ships Races. Po raz pierwszy największy polski przewoźnik kolejowy obsługiwał to wyjątkowe wydarzenie w 2007 roku, następnie w 2013 r. Dla gości to wspaniałe widowisko, a dla nas – kolejarzy – ogromne przedsięwzięcie logistyczne. W tym roku, po raz pierwszy pod szyldem POLREGIO, również wykorzystamy docenione przez organizatorów doświadczenie i przeprowadzimy obsługę transportową Regat.

Świnoujście i Międzyzdroje
Dodatkowy pociąg ze Świnoujścia do Szczecina z postojem tylko w Międzyzdrojach. Odjazd o godz. 14:00 ze Świnoujścia, 14:11 z Międzyzdrojów, przyjazd do Szczecina 15:18.
Pociąg powrotny wyruszy ze Szczecina Gł. o godz. 22:58, do Międzyzdrojów przyjedzie o godz. 0:06, zaś do Świnoujścia o godz. 0:18.

Goleniów, Gryfino i Stargard
dla mieszkańców aglomeracji szczecińskiej wspólnie z Zarządem Dróg i Transportu miejskiego przygotowaliśmy pociągi dodatkowe, które w godzinach wczesnopopołudniowych przywiozą do Szczecina gości chcących odwiedzić Finał Regat, oraz pociągi, które po zakończeniu imprez w wygodny i bezpieczny sposób odwiozą do domów uczestników wieczornych imprez.

Stargard:
w sobotę i w niedzielę uruchomione zostaną po dwa dodatkowe pociągi ze Stargardu do Szczecina. W sobotę odjazd o godz. 11:01 oraz 13:30, w niedzielę o godz. 12:29 i 13:30

Gryfino:
Podobną ofertę przygotowaliśmy dla mieszkańców Gryfina. W sobotę i niedzielę po dwa pociągi do Szczecina w godz. 11:40 oraz 13:30. W nocy z soboty na niedzielę powrót do Gryfina o godz. 0:05; następnej nocy, z niedzieli na poniedziałek, powrotny pociąg wyrusza w kierunku Gryfina o godz. 23:50.

Goleniów:
Mieszkańcy Goleniowa mogą skorzystać z dodatkowych pociągów dedykowanych specjalnie dla nich, które w sobotę i w niedzielę wyruszą z Goleniowa do Szczecina. Odjazdy z Goleniowa: 9:05; 11:46; 13:55. Powrotne pociągi ze Szczecina do Goleniowa wyruszą: noc z soboty na niedzielę o godz. 0:25, z niedzieli na poniedziałek o godz. 23:40.
Rozkłady jazdy będą dostępne na stronie internetowej polregio.pl, ogłoszenia na stacjach, oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń m. in. rozkład-pkp.pl portalpasazera.pl.

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Witek

seaman, zrozum trochę też drugą stronę. Finał Tall shipów i dni morza to są tak naprawdę JEDYNE imprezy, które powinny być organizowane na Wałach Chrobrego i międzyodrzu ze względu na wodę. A reszta tych imprez w innych rejonach Szczecina. A tak co impreza to kluczowy punkt Szczecina zamknięty bo tak prościej. Szczecin jest 5-tym co do wielkości miastem a imprezy tylko w jednym miejscu bo sponsorzy ! Na lotnisku nie można części imprez robić ? Tylko Wały są u nas ? I co najgorsze, ze względów oszczędnościowych zamyka się dużo wcześniej ulice, bo tak trzeba by było zapłacić więcej za zatrudnienie.

s
seaman

Ludzie ! Co się z Wami dzieje ? 5 komentarzy i wszystkie pretensjonalne ! Nie podoba się to proszę siedzieć w domu, przed telewizorem. Dzięki tej imprezie znają nasze miasto na całym świecie . Ale najlepiej narzekać. My Polacy mamy to we krwi.

Jakby się nic w Szczecinie nie działo ,to byłby płacz,ze nic się nie dzieje. Ogarnijcie się !

k
karol
W dniu 20.07.2017 o 16:32, Piotr napisał:

To jeszcze powinien być zakaz wjazdu rowerów, żeby było sprawiedliwie.

I jeszcze zakaz dla spacerowiczów z psami, no i z dziećmi w  wózkach, na koniec zrobiłbym zakaz dla spacerowiczów, co się będą pałętać. 

k
karol

Ło matko, znowu jakaś impreza, znowu paraliż. Wyrzucić te wszystkie iwenty na wieś, najlepiej do Stargardu. Szczecin dla kierowców!!!

C
Czyt

Gratuluję dobrego samopoczucia pracownikom UM. Sparaliżują ruch w mieście na pół miesiąca SIC! Jak mam dojechać do pracy w porcie?

h
hura

Znowu się zaczyna. Sparaliżują ruch w mieście w imię kolejnej imprezy z kiełbasą z grilla, kanapką ze smalcem i piwem w tle. Tak impreza morska...

P
Piotr

To jeszcze powinien być zakaz wjazdu rowerów, żeby było sprawiedliwie.

Dodaj ogłoszenie