MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Testy na małpią ospę już w Polsce. Kiedy i gdzie będzie można je wykonać? Potwierdzono kolejne przypadki choroby. Sprawdź, jak ją rozpoznać

Monika Góralska
Monika Góralska
Już wkrótce szybki test PCR wykrywający zakażenie małpią ospą będzie można wykonać w Polsce. Obecnie próbki są wysyłane za granicę, a na wynik trzeba czekać 10 dni.
Już wkrótce szybki test PCR wykrywający zakażenie małpią ospą będzie można wykonać w Polsce. Obecnie próbki są wysyłane za granicę, a na wynik trzeba czekać 10 dni. angelp/Getty Images
Potwierdzono sześć kolejnych przypadków zakażenia małpią ospą w Polsce. Wszyscy pacjenci przebywają obecnie na izolacji w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, gdzie hospitalizowany był pierwszy pacjent z małpią ospą w Polsce. W placówce od przyszłego tygodnia będą dostępne szybkie testy PCR wykrywające zakażenie małpią ospą już w 4 godziny. Obecnie próbki są wysyłane do Holandii, a na wynik trzeba czekać 10 dni. Szpital równocześnie zapewnia, że jest przygotowany na przyjęcie większej liczby pacjentów zakażonych wirusem małpiej ospy.

Spis treści

W Polsce mamy już siedem potwierdzonych przypadków małpiej ospy

O pierwszym przypadku małpiej ospy w Polsce 10 czerwca poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Pacjent był izolowany i przebywał w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie przez 21 dni. W poniedziałek, 13 czerwca br., opuścił on placówkę. Wiadomo, że przed zachorowaniem wrócił on z Wysp Kanaryjskich. Obecnie przebywa pod nadzorem sanitarnym w domu.

Wojewódzki Szpital Zakaźny poinformował o kolejnych sześciu nowych przypadkach małpiej ospy w Polsce. Wszyscy pacjenci przebywają w izolacji w warszawskim szpitalu. Przebieg choroby u większości z nich jest łagodny, tylko u dwóch osób jest on dość poważny, ale nie zagraża życiu.

Wszyscy pacjenci z podejrzeniem małpiej ospy już wcześniej byli pod obserwacją w tej placówce. Jednak na potwierdzenie zakażenia władze szpitala musiały czekać aż 10 dni. Próbki pobrane od pacjentów zostały bowiem przesłane do Holandii w celu przeprowadzenia testów PCR i dopiero wczoraj szpital otrzymał ich pozytywne wyniki.

Szybkie testy na małpią ospę już w Polsce

Władze warszawskiego szpitala zakaźnego zapowiedziały, że już w przyszłym tygodniu w placówce będą dostępne szybkie testy PCR wykrywające zakażenie małpią ospą. Test będzie polegał na pobraniu wymazu ze skóry chorego, w miejscu pojawienia się wysypki. Wyniki będą znane już po 4 godzinach.

Władze szpitala zapewniają, że szpital jest wyposażony w odpowiedni sprzęt oraz posiada personel i procedury, dzięki czemu jest przygotowany na przyjęcie nawet 200 pacjentów zakażonych małpią ospą.

– Po raz kolejny samorząd wyprzedza działania rządu i przygotowuje w należyty sposób szpitale do walki z małpią ospą. Szpitale na Mazowszu są dobrze przygotowane, konieczna jest również rzetelna informacja o tym wirusie i chorobie – podkreśla radny województwa mazowieckiego Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i kultury fizycznej podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Objawy małpiej ospy. Jak rozpoznać chorobę?

Małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą wywołaną przez wirusa ospy małpiej należącego do rodzaju Orthopoxvirus. Pochodzi ona prawdopodobnie od gryzoni, a na człowieka została przeniesiona przez małpę, u której wykryto pierwszy raz tę chorobę. Do tej pory występowała ona głównie na kontynencie afrykańskim, sporadycznie na innych, ale w tym roku już 7 maja wykryto pierwszy jej przypadek w Europie, w Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory pojawia się coraz więcej zakażeń w kolejnych europejskich krajach.

Małpia ospa rozwija się w ciągu 7-14 dni od zakażenia, ale czasem nawet 21 dni. Po tym czasie pojawiają się objawy choroby, do których należą:

  • gorączka,
  • osłabienie,
  • intensywny ból głowy,
  • powiększeniem i obrzęk węzłów chłonnych,
  • ból pleców,
  • bóle mięśni,
  • wysypka, głównie na twarzy i kończynach, w mniejszym stopniu na tułowiu.

Wysypka przypominająca zmiany skórne występujące przy zakażeniu ospą wietrzną pojawia się zwykle po 2-3 dniach od zaobserwowania objawów ogólnych takich jak gorączka, osłabienie i bóle mięśni. Pęcherze mogą występować na całym ciele, ale głównie uwidaczniają się na wewnętrznej stronie dłoni i podeszwach stóp, co odróżnia małpią ospę od ospy wietrznej, ale z kolei przypomina bostonkę.

Przebieg zakażenia zazwyczaj jest łagodny, objawy utrzymują się ok. 2-4 tygodnie, a następnie znikają samoistnie. Najczęściej stosowane jest leczenie objawowe. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepienie przeciwko ospie wietrznej zapewnia 85 proc. ochrony również przed małpią ospą.

– Najskuteczniejszym sposobem walki z małpią ospą jest unikanie zakażenia. W tym celu należy przede wszystkim: unikać kontaktów z potencjalnie zakażonym zwierzęciem lub człowiekiem, nie dotykać padłych zwierząt, zwłaszcza gryzoni. Pacjentów z potwierdzonym zakażeniem należy izolować – podkreśla zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego dr n. med. Grażyna Cholewińska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Źródło:
Pierwszy przypadek małpiej ospy na Mazowszu. Szpital zakaźny przygotowany Samorząd Województwa Mazowieckiego

Objawy małpiej ospy mogą przypominać ospę wietrzną. Dowiedz się z kolejnych slajdów, na co zwrócić szczególną uwagę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Małpia ospa – dolegliwości łatwo pomylić z wysypką lub ospą ...

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Testy na małpią ospę już w Polsce. Kiedy i gdzie będzie można je wykonać? Potwierdzono kolejne przypadki choroby. Sprawdź, jak ją rozpoznać - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński