Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy antygenowe na obecność SARS-CoV-2 w aptekach. Czy trzeba będzie na nie mieć skierowanie?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Archiwum Polska Press
Idea jest taka, że w aptekach będzie można wykonać test w kierunku SARS-CoV-2. Ta zapowiedź ministra zdrowia wymaga jednak pewnego dookreślenia. Nie w każdej aptece będzie można wykonać test. Prawdopodobnie nie od czwartku - tak jak to zostało zapowiedziane przez resort. Ale co ważne, chodzi o wykonanie testu a nie ich rozdawanie.

- Otrzymałem już takie sygnały, że ludzie zgłaszają się do aptek po darmowe testy na COVID-19 - przyznaje Wojciech Chmielak, prezes Zachodniopomorskiej Izby Aptekarskiej w Szczecinie. - To przekłamanie. Chodzi o wykonanie testu, którego wynik farmaceuta natychmiast umieści w rejestrze.

Bezpłatne testy nie będą wszędzie dostępne?

Jak się wydaje, od czwartku (rozporządzenie wchodzi w życie 27 stycznia) w aptekach nie będzie jeszcze można wykonać antygenowego testu w kierunku SARS-CoV-2. Aptekarze nie znają jeszcze szczegółów, które umożliwią im przygotowanie się na przyjęcie pacjentów. Chodzi m.in. o zapewnienie bezpieczeństwa, osobom poddającym się testom i je wykonującym. Można bowiem przypuszczać, że na wymaz w dużej mierze zgłaszać się będą osoby chore.

- Cieszymy się z informacji, która zapowiada rozszerzenie zakresu usług wykonywanych przez apteki, ale czekamy na wytyczne - podkreśla prezes Chmielak. - Wciąż nie wiemy jakie standardy mają spełniać apteki, które zdecydowałyby się na wykonywanie testów. Poza tym nie wiemy skąd te testy otrzymamy, co to będą za testy itp.

Przypomnijmy, że bezpłatne testy na koronawirusa nie będą dostępne w każdej aptece - będzie je można zrobić jedynie w tej, która zgłosi swoją gotowość do wykonania usługi. Na razie nie wiadomo, ile aptek w Szczecinie i w całym województwie włączy tę działalność w zakres wykonywanych usług. Sytuację utrudnia fakt, że w części aptek nie będzie można zorganizować testowania ze względu np. na warunki lokalowe.

- Poza tym, aby móc wykonywać wymazy, farmaceuta musi odbyć szkolenie - twierdzi prezes OIA w Szczecinie. - Takie kursy są już prowadzone od soboty. Z wiadomych przyczyn odbywają się zdalnie.

Testy w aptekach bez skierowania

Z wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa zdrowia można się domyślać, że testy wykonywane będą w aptekach, w których obecnie można się zaszczepić. W Szczecinie takich aptek jest obecnie dziewiętnaście.

Testy będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (pacjent nie będzie za nie płacił). Na ich wykonanie nie będzie potrzebne skierowanie.

Ministerialny projekt rozporządzenia umożliwiający wykonywanie testów w aptekach, przewiduje również możliwość wykonywania przez farmaceutę innych badań diagnostycznych, np. badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi oraz pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder. Zgodnie z rozporządzeniem, farmaceuta będzie mógł także wykonać test stężenia glukozy we krwi; kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy) oraz szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.

Jedno wyjaśnienie. Poza testami w kierunku SARS-CoV-2 pozostałe badania diagnostyczne, nie będą finansowane ze środków publicznych. Mają być odpłatne według cennika apteki.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński