Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi pomagają podopiecznym DPS w powiecie polickim [GALERIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wojskowe namioty stanęły przed Domami Pomocy Społecznej w Ustowie, Pilchowie i Rzędzinach. Mają zabezpieczać personel i pensjonariuszy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Namioty postawili w czwartek żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W tych trzech ośrodkach, znajdujących się na terenie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach przebywa w sumie ponad 80 pensjonariuszy i zatrudnionych jest drugie tyle pracowników. W trosce o ich zdrowie i życie, dyrektor PCPR w Policach w porozumieniu z wojewodą zachodniopomorskim poprosiła dowództwo 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej o postawienie przy budynkach DPS wojskowych namiotów.

- Są one potrzebne, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom jak i pensjonariuszom DPS - wyjaśnia dyrektor PCPR w Policach Beata Karlińska. - Będą miały one funkcję mieszkalną dla pracowników. Dzięki temu nie będą oni musieli wracać do swoich domów i środowisk, a co za tym idzie zminimalizujemy możliwość przeniesienia wirusa z zewnątrz do DPS i odwrotnie, do rodzin pracowników. Oprócz tego dostarczymy tam środki ochrony osobistej dla wszystkich przebywających w domach.
Przed trzema DPS-ami stanęły w sumie cztery dziesięcioosobowe namioty wojskowe z zasobów 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze wyposażyli je także w łóżka polowe, urządzenia do ogrzewania i instalację elektryczną oraz wieszaki. W ciągu kilku godzin wszystkie były już gotowe do zamieszkania.

ZOBACZ TEŻ:

- Wiemy, że możemy liczyć na pomoc zachodniopomorskich terytorialsów - mówi Beata Karlińska. - Ośrodki pomocy społecznej korzystają z transportów WOT, nasze DPS-y potrzebowały pomocy w takiej formie. Kiedy zwróciliśmy się do zachodniopomorskiej brygady, od razu otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź.

- Najbardziej na działanie koronawirusa narażeni się właśnie ludzie starsi - mówi dowódcza 14 ZBOT płk Grzegorz Kaliciak. - Ze swojej strony robimy wiele, by właśnie tych ludzi strzec przed możliwością zainfekowania, dlatego opiekujemy się np. weteranami i kombatantami. Jesteśmy w kontakcie z wszystkimi domami pomocy społecznej w województwie zachodniopomorskim i będziemy odpowiadać na ich potrzeby.

ZOBACZ TEŻ:

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w ramach prowadzonej przez WOT operacji „Odporna Wiosna” prowadzi cały czas transporty sprzętu medycznego czy żywności. Żołnierze zakończyli już właśnie dystrybucję setek litrów płynu dezynfekującego, dziesiątków tysięcy rękawiczek, masek i przyłbic ochronnych dla pielęgniarek w całym województwie, które przekazała Szczecińska Izby Pielęgniarek i Położnych. Cały czas trwają transporty żywności. Dziesiątki ton jedzenia o długim terminie ważności żołnierze rozwieźli do miejskich i gminnych ośrodków pomocy rodzinie, dla Polskiego Czerwonego Krzyża oraz punktów Caritas: te trafiają teraz do osób poddanych kwarantannie i najbardziej potrzebującym. W płyny dezynfekcyjne zaopatrzyli także harcerzy. Brygada wspiera także fundację Centaurus, która opiekuje się 500 końmi, terytorialsi dostarczają siano do azylu dla zwierząt.

ZOBACZ TEŻ:

Żołnierze 14ZBOT prowadzą ponadto punkty kontroli medycznej w placówkach służby zdrowia. Aby zapobiec szerzeniu się koronawirusa mierzą temperaturę wchodzącym do przychodni i szpitala w Szczecinie a także w szpitalu w Wałczu. Wspierają kombatantów i weteranów, brygada prowadzi także pomoc psychologiczną, jej żołnierze biorą także udział w patrolach, wspierając policję na terenie całego województwa zachodniopomorskiego.

Codziennie w walkę z koronawirusem w województwie zachodniopomorskim zaangażowanych jest około 180 żołnierzy 14ZBOT i pomagających im podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


 • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

 • Ilu jest zakażonych?

 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński