Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Termomodernizacja szansą na czystsze powietrze w Szczecinie

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Co najmniej 3,6 tysiąca mieszkań komunalnych w centrum Szczecina jest ogrzewanych piecami węglowymi, które zatruwają środowisko. Podpięcie tych lokali pod sieć ciepłowniczą nie jest takie proste i może potrwać lata. Działacze Zielonych proponują, by równolegle z wymianą pieców miasto ocieplało lokale komunalne.

Szczecin w centrum i śródmieściu ma 9606 mieszkań komunalnych zarządzanych głównie przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych (w tym ponad tysiąc podległych TBS-om).Ponad 3,6 tysiąca jest wyposażonych w piece na węgiel. Do ogrzewania często używany jest węgiel słabej jakości, a nawet kawałki opon czy butelki PET. Są kaloryczne, ale bardzo trują środowisko.

Straż miejska m.in. za pomocą drona ściga takich mieszkańców, ale to walka rozłożona na lata, tym bardziej, że piece węglowe znajdują się w sporej liczbie mieszkań zadłużonych, a takich jest z kolei około czterech tysięcy.

Długi najemców wynoszą ponad 135 mln zł, w tym 131 mln zł w ZBiLK-u. Spłacanie idzie dość niemrawo mimo wielu dogodnych wariantów. Np. dogodne raty. Kolejny problem czynszówek to ogrzewanie tych lokali.

- O ile nasze miasto nie boryka się z takimi problemami jak Warszawa, Wrocław czy Kraków w zakresie czystego powietrza, to i tak zdarza się, że normy szkodliwych pyłów są przekraczane - podkreśla Jagoda Żyłkowska, przewodnicząca szczecińskich Zielonych.

ZOBACZ TEŻ:

ZBiLK nie planuje na razie całościowej zmiany ogrzewania. Większość czynszówek w centrum i śródmieściu znajduje się we wspólnotach mieszkaniowych, dlatego decyzje o przyłączeniu do sieci grzewczej nie leżą wyłącznie w gestii miasta. Ponadto, ja zauważają Zieloni, po wymianie pieca niejednokrotnie koszty ogrzewania powodują zadłużenie lokatorów, którzy nie są w stanie opłacić rachunków za gaz.

- Dlatego jednym z rozwiązań jest odpowiednia termoizolacja nieruchomości należących do miasta. Pozwoli to na obniżenie kosztów ogrzewania. Po za tym jest to szybsze rozwiązanie niż podłączanie wszystkich lokali do miejskiej sieci ogrzewania - zauważa Maciej Sikorski, aktywista Zielonych w Szczecinie.

Działacze Zielonych za pośrednictwem radnego Przemysława Słowika złożą interpelację do prezydenta miasta, w której będą wnioskować o przedstawienie planów miasta dotyczących termomodernizacji lokali komunalnych.

ZOBACZ TEŻ: Specjalne drony będę szukać smogu w Szczecinie

ZOBACZ TEŻ:

Jak pozbyć się smogu w domu? 10 roślin oczyszczających powie...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński