Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Termin najbliższej wizyty w poradni chorób zakaźnych w Szczecinie to lipiec. Brakuje lekarzy, a chorych przybywa...

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Najbliższy wolny termin w poradni chorób zakaźnych przypada na lipiec bieżącego roku i dotyczy przypadków... pilnych. Wizyty pacjentów stabilnych rejestrowane są na luty przyszłego roku (wyjątkiem są kobiety w ciąży, które przyjmowane są na bieżąco). W poradni chorób zakaźnych dla dzieci pacjenci czekają krócej – wolne terminy są w czerwcu.

W Zachodniopomorskiem działają trzy poradnie chorób zakaźnych dla dorosłych: w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, w 107 Szpitalu Wojskowym z Przychodnią SPZOZ w Wałczu i w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Tu, w sytuacjach pilnych czeka się na wizytę u specjalisty ponad dwa miesiące. W pozostałych przypadkach do lekarza nie dostaniemy się w tym roku - pierwszy wolny termin przypada obecnie w lutym 2023 r.

Wizyta w poradni. Dlaczego czeka się tak długo?

Jednym z powodów jest brak specjalistów...

- Trzeba tu jednak podkreślić, że do poradni chorób zakaźnych nie są kierowani pacjenci z ostrą chorobą zakaźną – takich przyjmujemy na bieżąco w izbach przyjęć przy oddziałach zakaźnych dla dorosłych i dzieci - mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy SPWSZ w Szczecinie.

Poradnia w szpitalu przy ul. Arkońskiej, to jedyna w Szczecinie poradnia chorób zakaźnych. W 2021 r. lekarze w poradniach chorób zakaźnych dla dorosłych i dzieci udzielili łącznie 5600 porad. W pierwszym kwartale 2022 r. wizyt było już 1756. Przykładowe choroby, z którymi pacjenci mogą zostać skierowani do poradni chorób zakaźnych: borelioza, bąblowica, krztusiec, włośnica, cytomegalia. Pacjentki ciężarne bywają kierowane z rozpoznaniem toksoplazmozy czy różyczki.

O tym, czy pacjent jest kierowany w trybie stabilnym czy pilnym decyduje lekarz kierujący, opierając się na stanie pacjenta.

- Mimo to rejestratorki z poradni starają się weryfikować pierwszorazowe skierowania, by zapewnić możliwie szybką konsultację tym, którzy naprawdę tego potrzebują - podkreśla Tomasz Owsik-Kozłowski. - Dodam, że część chorób może być oczywiście diagnozowana i z powodzeniem leczona np. u lekarza POZ (m.in. borelioza).

W szpitalu funkcjonuje także oddział obserwacyjno-zakaźny, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych, w którym hospitalizowani są chorzy z neuroinfekcjami, klasycznymi chorobami zakaźnymi, chorobami odkleszczowymi i chorobami przywlekanymi z tropiku. Oddział jest również wiodącym ośrodkiem zajmującym się chorymi zakażonymi HIV oraz pełnoobjawowym AIDS. Większość hospitalizowanych jest przyjmowana w trybie ostrym, dyżurowym.

Powodem takich przyjęć są nagłe zachorowania na choroby infekcyjne wymagające szybkiej interwencji. Należą do nich:

  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
  • inwazyjna choroba meningokokowa,
  • inwazyjna choroba pneumokokowa,
  • ciężkie zakażenia paciorkowcowe,
  • choroby zakaźne gorączkowe występujące epidemicznie takie jak grypa, odra, zatrucia pokarmowe.

- Z chorób tropikalnych najczęściej leczymy malarię, zdarzają się przypadki pełzakowicy, dengi, zakażeń wirusem Zika - wymienia rzecznik. - Choroby odkleszczowe obejmują boreliozę, kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, riketsjozy, anaplazmozę, sporadycznie tularemię. W oddziale są również diagnozowani i leczeni chorzy przyjmowani planowo z chorobami przewlekłymi takimi jak borelioza czy bąblowica.

Do oddziału należy również izba przyjęć o kompetencjach SOR, gdzie kwalifikuje się chorych do hospitalizacji i udziela porad w przypadku odmowy przyjęcia na oddział. Do zadań izby przyjęć należy również postępowanie poekspozycyjne w zakresie HIV, HBV, HCV w sytuacjach narażenia na krew i inny materiał biologiczny potencjalnie zakaźny.

- Co do HIV / ADIS – w naszym szpitalu działa punkt konsultacyjno-diagnostyczny. Jako jedyny w Polsce znajduje się on bezpośrednio przy poradni nabytych niedoborów immunologicznych, co pozwala na kompleksowe i szybkie rozpoczęcie leczenia po diagnozie. Pacjenci ze zdiagnozowanym HIV przyjmowani są na bieżąco w poradni – priorytetem jest szybkie rozpoczęcie leczenia według międzynarodowych standardów wraz z zapewnieniem wsparcia m.in. psychologów i wolontariuszy - zapewnia nasz rozmówca.

Efektem jest rozpoczęcie leczenia przez sto proc. pacjentów dodatnich zdiagnozowanych w punkcie (dane z roku 2021 i za pierwszy kwartał 2022). To oznacza, że nikt nie pozostaje bez pomocy lub nie podejmuje leczenia po diagnozie.

- Dodam, że w Szpitalu Wojewódzkim, przy oddziale obserwacyjno-zakaźnym działają – oprócz poradni chorób zakaźnych i chorób tropikalnych – także poradnie nabytych niedoborów immunologicznych oraz chorób odzwierzęcych, pasożytniczych i profilaktyki wścieklizny.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński