Teraz pracownikom w wieku 55+ abonamenty medyczne od pracodawcy gwarantują specjalne badania i dodatkowych lekarzy specjalistów: 6.09.2020

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Im pracownik bliższy emerytury, tym ważniejszą rolę w medycynie pracy powinny odgrywać badania profilaktyczne.
Im pracownik bliższy emerytury, tym ważniejszą rolę w medycynie pracy powinny odgrywać badania profilaktyczne. Karol Makurat/Polska Press
Udostępnij:
Wydłużający się czas życia wpływa też na okres naszej aktywności zawodowej, więc pracodawcy powinni pamiętać o dostosowaniu medycyny pracy do pracowników 50+, których jest coraz więcej. Wielu pracodawców ma zresztą tego świadomość i odpowiednio modele umowy w zakresie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, udostępnianych pracowników w formie świadczeń pozapłacowych (tzw. benefitów).

Wielu pracodawców pamięta też o okoliczności, iż na jakość naszego zdrowia wpływa profilaktyka, którą istotnie ułatwia dostęp do ubezpieczeń zdrowotnych.
Pracodawcy powinni bardziej docenić doświadczonych pracowników, zwłaszcza gdy wstępują oni w wiek pełnej dyspozycyjności - nie biorą zwolnień na opiekę nad dziećmi, nie są pochłonięci w pracy sprawami innymi niż praca.
Z drugiej strony firmy ubezpieczeniowe oraz sieci prywatnych placówek zdrowia - oferujący bądź dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, bądź abonamenty medyczne na usługi prywatnych placówek zdrowia - mają doskonałe rozeznanie w sytuacji i wiedzą, że teraz w nowej normalności najłatwiej i najskuteczniej mogą między sobą konkurować o klientów, w tym zbiorowych, dostosowując ofertę ściśle pod aktualne potrzeby.
Te dwie okoliczności tworzą dobry klimat dla pracowników w wieku 55+ na jeszcze lepszą opiekę zdrowotną oferowaną ze wsparciem pracodawcy.

Im pracownik bliższy emerytury, tym ważniejszą rolę w medycynie pracy powinny odgrywać badania profilaktyczne

W zeszłym roku przeciętny czas życia Polaków wzrósł o 0,3 (mężczyźni) i 0,1 (kobiety) roku, wynika z ostatniego badania GUS. Wynosi obecnie 74,1 lat dla panów i 81,8 dla pań. Ponadto, według prognoz liczba osób w wieku 65+ w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat podwoi się. Z uwagi na zmniejszający się przyrost naturalny seniorzy stanowić będą ponad 30 proc. proc. społeczeństwa.

Państwo służba nie podoła

– Starzenie się społeczeństwa niesie ze sobą określone konsekwencje; pracownicy z grupy wiekowej 50+ stanowić będą coraz większy odsetek wszystkich zatrudnionych. Pracodawcy powinni się do tego przygotować i pamiętać o dostosowaniu medycyny pracy do ich potrzeb. Większy odsetek starszych pracowników przełoży się m.in. na wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne, a dzisiejszy stan państwowej służby zdrowia wskazuje, że może ona nie podołać nadchodzącym wyzwaniom. Dlatego coraz więcej firm będzie korzystać ze świadczeń prywatnych – zauważa Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.
Po skończeniu 50. roku życia częściej wymagamy pomocy lekarza. Dotyczy to zarówno wizyt u internisty, jak i specjalistów. Do najczęstszych problemów, z jakimi boryka się ta grupa wiekowa, należą problemy kardiologiczne i onkologiczne. Pracodawcy powinni się na to przygotować zapewniając dostęp do odpowiedniej opieki medycznej. W ramach medycyny pracy czy w formie dodatkowego benefitu mogą zapewnić dostęp na przykład do zestawu konsultacji i badań profilaktycznych wykrywających choroby serca. Statystyki pokazuję, że im bliżej emerytury, tym częściej korzystamy z pomoc kardiologów, onkologów, urologów czy ginekologów.

O tym się mówi! Kliknij i przeczytaj!

Same konsultacje lekarskie to jednak nie wszystko. Do tego dochodzi potrzeba zapewnienia odpowiednich badań profilaktycznych, w skład których wchodzą m.in. badania USG, RTG i EKG oraz badania poziomu markerów nowotworowych.

Profilaktyka to korzyści dla wszystkich

W końcu nawet najlepszy specjalista nie postawi trafnej diagnozy bez ich wyników. Ważnym uzupełnieniem pakietu wizyt i badań może być możliwość skorzystania z dodatkowych usług, wspierających pracownika w razie wykrycia choroby, np. pomoc onkopsychologa czy teleopieka kardiologiczna.
Pracownicy 50+ cenieni są za fachowość i doświadczenie. Ich wiedza i zaangażowanie potrafią niekiedy przesądzić o skuteczności biznesowej firmy. Dlatego warto o nich dbać, a ubezpieczenie zdrowotne cały czas jest ważnym benefitem, który przez pandemię jeszcze zyskał na znaczeniu. Oprócz świadczeń najbardziej poszukiwanych z racji wieku warto też uwzględnić te, które pozwolą przeciwdziałać chorobom zawodowym. Dzięki temu wzrośnie komfort pracy ekspertów, a liczba ewentualnych dni absencji zmaleje – uważa Xenia Kruszewska.
Mimo że statystycznie żyjemy dłużej, to na długowieczność musimy sobie zapracować. Wielu ekspertów uważa, że wpływ genów jest wielokrotnie mniejszy (szacuje się go na ok. 25 proc.) niż wpływ czynników związanych ze stylem życia (75 proc.). Zdrowy tryb życia, ruch i właściwa dieta to jedno, ale nie zapominajmy o roli badań i konsultacji lekarskich. Długie życie trzeba planować długofalowo, bo nawet najzdrowszy tryb życia nie pomoże nam, jeśli w razie niespodziewanej choroby lekarze nie zdążą postawić właściwej diagnozy. A mogą nie zdążyć, bo pacjent np. w ogóle nie wykonywał regularnie podstawowych badań diagnostycznych.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Strefa Biznesu - Mateusz Żydek o Polskim Ładzie

Wideo

Materiał oryginalny: Teraz pracownikom w wieku 55+ abonamenty medyczne od pracodawcy gwarantują specjalne badania i dodatkowych lekarzy specjalistów: 6.09.2020 - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie