Terapia radioizotopowa z wykorzystaniem radiofarmaceutyku 177Lu-Lutathera. Nowoczesna forma leczenia guzów neuroendokrynnych

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
archiwum
U pacjentki z rozpoznaniem nowotworu - atypowego rakowiaka płuc z obecnością przerzutów - zastosowano terapię radioizotopową z wykorzystaniem radiofarmaceutyku 177Lu-Lutathera. Tę nowoczesną formę leczenia guzów neuroendokrynnych zastosowano ostatnio w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie. Po raz pierwszy w województwie zachodniopomorskim!

Terapia radioizotopowa z wykorzystaniem radiofarmaceutyku 177Lu-Lutathera. Już sama nazwa terapii, na dodatek przeprowadzonej w Zakładzie Medycyny Nuklearnej (!), brzmi niezwykle poważnie. Bo rzeczywiście jest skomplikowana i dotyczy bardzo trudnego do rozpoznania a później leczenia guza neuroendokrynnego (NET). Przeprowadzili ją szczecińscy specjaliści ze szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. Po raz pierwszy w Zachodniopomorskiem. Jak się dowiedzieliśmy, leczenie to jest już objęte refundacją w ramach programu lekowego.

U pacjentki, którą poddano terapii specjaliści wykryli atypowego rakowiaka płuc. Powstałe u niej guzy neuroendokrynne są rzadkimi nowotworami, które rozwijają się z komórek układu neuroendokrynnego. Rosną powoli, dając niespecyficzne objawy, które można pomylić z innymi chorobami. Guzy neuroendokrynne mogą występować w różnych miejscach w ciele, np.: w jelitach, trzustce, płucach i gruczołach dokrewnych. Są zróżnicowane pod względem swojego zachowania, od niskozłośliwych do agresywnych. Mogą też, chociaż nie muszą, być hormonalnie czynne co oznacza, że wydzielają nadmiar hormonów - co prowadzi do charakterystycznych objawów związanych z danym hormonem.

W przypadkach zaawansowanych, gdy choroba już się rozprzestrzeniła a inne metody leczenia systemowego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów (np. chemioterapia lub leczenie doustne lekami celowanymi), jednym z możliwych podejść terapeutycznych jest stosowanie 177Lu Lutathera. Decyzja o zastosowaniu 177Lu-Lutathera jako formy leczenia jest zależna od wielu czynników, jak choćby stopień zaawansowania guza, obecność receptorów somatostatynowych, czy ogólny stan zdrowia pacjenta.

177Lu-Lutathera łączy się z receptorami znajdującymi się na powierzchni komórek nowotworowych. Ponadto ten radiofarmaceutyk zawiera radioaktywne izotopy, które emitują promieniowanie jonizujące. Promieniowanie uszkadza DNA komórek nowotworowych, powodując niszczenie (lub zahamowanie) ich zdolności do podziału i wzrostu. Podobne działanie promieniowania jonizującego stosuje się w radioterapii. Dzięki selektywnemu łączeniu się z komórkami nowotworowymi, radiofarmaceutyki terapeutyczne są w stanie skutecznie zwalczać komórki nowotworowe, a emitowane promieniowanie, z uwagi na bardzo krótki zasięg, nie powoduje znaczącego uszkodzenia zdrowych tkanek.

Ale to nie wszystko. W Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Szczecinie, leczenie 177Lu-Lutathera zostało tak zaprojektowane, by móc zastosować spersonalizowane podejście do każdego pacjenta. Przed i po leczeniu przeprowadza się więc badania obrazowe, które umożliwiają ocenę tempa metabolizmu znacznika, które różni się u poszczególnych pacjentów. Pozwala to na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb i zwiększa szansę na osiągnięcie pozytywnych rezultatów terapeutycznych.

- Wprowadzenie terapii radioizotopowej z wykorzystaniem 177Lu-Lutathera do Zakładu Medycyny Nuklearnej w Szczecinie jest ważnym krokiem w zapewnianiu nowoczesnych i spersonalizowanych opcji leczenia pacjentom z guzami neuroendokrynnymi - tłumaczy dr Joanna Woźnicka, rzeczniczka prasowa szpitala.

Specjaliści ze Szczecina podkreślają, że ta innowacyjna forma terapii łączy działanie molekularne i promieniowanie jonizujące.

- A to otwiera nowe perspektywy w zwalczaniu nowotworów - mówią.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie