Technologiczne wsparcie w opiece nad bliskimi

Materiał informacyjny Comarch Healthcare S.A.
Nowe technologie wspierają nas już w niemal każdym obszarze naszego życia i w relacji z innymi. I choć nic nie zastąpi prawdziwych więzi rodzinnych, to technologia może ułatwić nam utrzymywanie kontaktu z bliskimi oraz opiekę nad starszymi rodzicami, czy dziadkami. Zdalny system opiekuńczy wprowadzony na rynek przez Comarch zwiększa bezpieczeństwo seniorów oraz ułatwia życie ich opiekunom.

Urządzenie monitorujące Comarch WristBand to jeden z dwóch elementów systemu zdalnej opieki senioralnej, dostępne w dwóch wariantach – opaski nadgarstkowej, noszonej jak bransoletka, zegarek, czy smartband oraz breloka, który można włożyć do kieszeni, torebki, albo nosić na łańcuszku jak wisiorek.

Urządzenie jest lekkie, odporne na uszkodzenia i łatwo utrzymać je w czystości. Ma ponadto wytrzymałą baterię, której naładowanie zajmuje jedynie dwie godziny, a jego obsługa jest dość intuicyjna, nie przysporzy problemu nawet osobom starszym oraz o ograniczonych możliwościach ruchowych. Jedyne, o czym musi pamiętać senior, to nałożenie opaski oraz w razie potrzeby doładowanie baterii.

Comarch WristBand wyposażony jest w jedynie trzy przyciski, a do każdego z nich przypisana jest inna funkcja.

Zastąpienie wyświetlacza fizycznymi przyciskami ułatwia intuicyjną obsługę urządzenia. Pierwszy przycisk służy do odtwarzania komunikatów głosowych związanych z pomiarami wykonywanymi przez urządzenie. Drugi do nawiązywania i odbierania połączeń głosowych z przypisanym numerem osoby bliskiej lub opiekuna. Trzeci przycisk, to przycisk SOS, który łączy użytkownika na przykład z telefonem alarmowym, a w przypadku wykupienia pakietu poszerzonego z zespołem Centrum Zdalnej Opieki Medycznej Comarch.

Drugim elementem zestawu jest bezpłatna aplikacja na smartfon Comarch CareMate.

Można ją pobrać w sklepach Google Play i App Store. Aplikację parujemy z urządzeniem pomiarowym – opaską lub brelokiem i w ten sposób uzyskujemy dostęp do profilu użytkownika urządzenia. Możemy w jednej aplikacji mieć kilka profili użytkowników urządzeń. Aplikacja umożliwia również udostępnienie profilu wybranego użytkownika innej osobie, która również ma zainstalowaną aplikację CareMate,. W praktyce oznacza to tyle, że możemy mieć w naszym telefonie profile na przykład dwojga rodziców, teściów, czy babci i dziadka. Możemy również wspólnie z partnerem lub rodzeństwem mieć wgląd w profil seniora, który jest pod naszą opieką. Aplikacja udostępnia dane, które zbiera Comarch WristBand, ale ma również inne przydatne funkcje zwiększające bezpieczeństwo seniorów.

Opiekun zobaczy nie tylko, ile kroków zrobił dziś jego podopieczny, ale również, gdzie się w danej chwili znajduje. Dokładna lokalizacja, oparta o GPS, to kluczowa funkcja z punktu widzenia bezpieczeństwa. W ten sposób możemy dotrzeć do seniora, który gorzej się poczuł i udzielić mu pomocy albo odwieźć do domu. Dane lokalizacyjne podane dyspozytorowi pod numerem alarmowym umożliwią karetce z zespołem ratowniczym szybkie dotarcie do znajdującego się w potrzebie seniora. A w sytuacji krytycznej, w przypadku omdlenia, a zwłaszcza stanów udarowych, czy zawału, a często nawet i utraty świadomości, szybkie udzielenie pomocy jest warunkiem uratowania zdrowia i życia osoby poszkodowanej.

Kolejnym wyróżnikiem systemu jest wyposażenie urządzenia w kartę SIM, dzięki czemu działa ono niezależnie od smartfonu. Senior nie musi mieć przy sobie telefonu, aby porozmawiać ze swoim opiekunem albo wezwać pomoc. Jest to funkcja niezwykle przydatna w razie nieszczęśliwego wypadku, czy unieruchomienia użytkownika, który może nie mieć możliwości sięgnięcia po telefon. Skorzystanie z funkcji znajdującej się na nadgarstku opaski życia to minimalny wysiłek. Opiekun otrzymuje również komunikaty o uruchomieniu urządzenia oraz o stanie naładowania baterii. Mając te informacje, może przypomnieć seniorowi o zabraniu opaski przed wyjściem z domu. Informacja o niepokojącym odczycie błyskawicznie dociera do opiekuna, który może zadzwonić, aby upewnić się, czy nie doszło do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku.

Zaufaj technologii i zatroszcz się o bliskich korzystając z usługi zdalnej opieki Comarch CareMate:

Zaufaj technologii i zatroszcz się o bliskich korzystając z usługi zdalnej opieki Comarch CareMate: https://caremate.comarch-esklep.pl/

Aplikacja CareMate:
Google Play:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.comarch.iot.caremate
App Store: https://apps.apple.com/pl/app/caremate/id1450787539?l=pl"

Bądź na bieżąco – obserwuj Comarch na:

Materiał oryginalny: Technologiczne wsparcie w opiece nad bliskimi - Gazeta Lubuska