Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Polski w Szczecinie coraz bliżej ukończenia. Zobacz zdjęcia z placu budowy

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Budowa sceny głównej z 610 miejscami na widowni, sceny teatru szekspirowskiego (320 miejsc), sceny eksperymentalnej ze zmienną liczbą miejsc na widowni, sali kabaretowej w Teatrze Polskim w Szczecinie wchodzi w finałową fazę.

Nowy Teatr Polski w Szczecinie to prawdziwa perełka projektowa autorstwa Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Pomieści on trzy nowoczesne sceny dramatyczne jakich w Szczecinie nigdy nie było: Sale Główną wraz zapleczem scenicznym i aktorskim, najbardziej efektowną Salę Szekspirowską z ruchomą podłogą, pozwalającą modułowo aranżować scenę, oraz Salę Wielofunkcyjną, z której będzie dostęp do Tarasu Zewnętrznego.

- Teatr Polski w Szczecinie, wybudowany przed prawie 100 laty, to prawdziwa perła architektury modernistycznej. Zadanie, jakie przed nami postawiono, czyli rewitalizacja zabytkowego budynku z zachowaniem wszystkich charakterystycznych elementów, a jednocześnie jego gruntowna przebudowa i połączenie z nową częścią, czyli nowoczesną żelbetowo–szklaną konstrukcją wkomponowaną w nadodrzańską skarpę, 2 metry poniżej poziomu morza, to prawdziwe inżynieryjne wyzwanie. Jesteśmy szczęśliwi, że sukcesem zakończył się najtrudniejszy etap prac, podwieszenie starego gmachu teatru, i możemy przejść do prac instalacyjnych i wykończeniowych. Jako generalny wykonawca dokładamy wszelkich starań, żeby zrealizować kontrakt w terminie, czyli do końca tego roku, ale wpływ wojny na Ukrainie, dostęp i galopujące ceny materiałów, a także częściowy odpływ pracowników z Ukrainy, zdecydowanie utrudnia nam to zadanie - mówi Artur Popko, prezes zarządu Budimexu S.A., generalnego wykonawcy projektu.

W starym gmachu teatru rozpoczęto prace wykończeniowe. Kontynuowane są prace elewacyjne i instalacyjne. W nowym budynku wylewane są posadzki, trwają prace związane z izolacją dachu. Wkrótce rozpocznie się montaż bram scenicznych i przeciwpożarowych. To nie lada wyzwanie - elementy podwieszeń i technologia sceniczna ważą 120 ton. Jeżeli obecne trudne czasy nie przeszkodzą w realizacji planów, w maju rozpoczną się prace wykończeniowe w salach teatralnych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rewitalizacja zabytkowego obiektu, jego gruntowna przebudowa i rozbudowa, zakończy się w tym roku. Pierwsze spektakle zaplanowano na 2023. Koszt projektu to ponad 200 mln zł.

ZOBACZ TEŻ:

Hotel Bałtyk w Międzyzdrojach. Wizualizacje oraz zdjęcia inwestycji

Hotel Bałtyk w Międzyzdrojach odzyska dawny blask. Co tam bę...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński