Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Polski przeprowadza się na czas przebudowy swojej siedziby

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Przeprowadzka Teatru Polskiego w Szczecinie.
Przeprowadzka Teatru Polskiego w Szczecinie.
Pusta widownia, pusta reżyserka, puste garderoby, a ze sceny głównej Teatru Polskiego stopniowo znikają dekoracje. Trwa wyprowadzka do tymczasowej siedziby.

W związku z rozbudową Teatru Polskiego w Szczecinie od 17 marca spektakle będą grane poza główną siedzibą teatru. Od tego momentu główną sceną instytucji staję się Scena na Łasztowni przy ul. Energetyków 40. Teatr Polski korzysta także z innych gościnnych scen, m.in. w Starej Rzeźni.

W teatrze nie ma już aktorów, bo garderoby i próby zostały przeniesione do tymczasowej siedziby. We wszystkich pomieszczeniach budynku cisza aż dzwoni w uszach. Można tam spotkać nielicznych pracowników administracji i przede wszystkim pracowników firmy organizującej przeprowadzkę.

ZOBACZ TEŻ:

- Nie wiemy, jak długo będziemy żyć na walizkach, bo trudno to przewidzieć, ale na pewno nie będzie nas tu trzy lata - mówi Aleksandra Kopińska-Szykuć, zastępca dyrektora Teatru Polskiego. - Oczywiście teatr nie przestaje grać. Będziemy grać na Scenie na Łasztowni, ale również na gościnnych scenach w Starej Rzeźni czy w Lulu. Trochę nam się łezka w oku kręci, bo spędziliśmy tu wiele lat życia. Każdy z nas się inaczej żegna z tym miejscem, każdy ma inne wspomnienia. Niektórzy robią to indywidualnie, inni wspólnie. Na ostatnim przedstawieniu dyrektor Adam Opatowicz na zakończenie spektaklu odsłonił tę część sceny, która na co dzień jest niewidoczna dla widzów i to był taki symboliczny gest pożegnania. Popłakałam się i widziałam, że inni na widowni też płakali. Wrócimy do zupełnie nowego miejsca, więc nic nie będzie tak samo. Znamy projekt rozbudowy teatru, bo widzieliśmy go na wizualizacjach, ale jednak w rzeczywistości to będzie coś, czego dzisiaj jeszcze nie potrafimy sobie wyobrazić.

ZOBACZ TEŻ:

Nowa część Teatru Polskiego zostanie wybudowana na terenie należącym do obecnego. Stary, historyczny budynek stanie się częścią inwestycji, ale powstaną nowe, od strony skarpy opadającej w kierunku Odry. Będą trzy nowe sceny teatralne, w tym Teatr Szekspirowski (okrągła z balkonami). Od strony Odry posiadać będzie przeszklone zwieńczenie w kształcie elipsy. Poza tym będzie też scena średnia, zaadaptowana i przebudowana obecna, gdzie odbywały się do dziś przedstawienia oraz najmniejsza, eksperymentalna. Koncepcję przygotowała pracownia prof. Romana Loeglera z Krakowa.
Sceny będą położone na różnych poziomach. Całość będzie trochę przypominać układ paryskiego Luwru, gdzie stary budynek znajduje się na powierzchni ziemi, a nowe pomieszczenia schowane są pod nią.

Zobacz także:

Szczecin wciąż nie ma nowoczesnej sceny teatru dramatycznego. Zmieni się to dzięki przebudowie obecnej siedziby Teatru Polskiego oraz wybudowaniu nowych obiektów

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie. Pierwsza umowa podp...

Teatr otrzyma też nowe krzesła. Przedstawiono ich wzór. Zanim zostaną zaakceptowane, ich pierwsze egzemplarze muszą być przetestowane pod kątem wygody widzów. Nowy teatr będzie miał 20 tysięcy m kw. Niezmieniona zostanie salka na parterze, gdzie odbywają się występy kabaretu Czarny Kot Rudy. Natomiast wejście do niej nie będzie już znajdować się obok szatni (ta zniknie, pojawi się szklana ściana), a tam, gdzie dziś mieści się zaplecze Kota.

Firma Budimex wygrała przetarg na rozbudowę teatru. Jej oferta wynosi 196 mln zł. Będzie miała 32 miesiące na przygotowanie projektu wykonawczego i prace budowlane.

Teatr Polski od 1949 r. mieści się w stylowym budynku przy ul. Swarożyca. Kiedyś była to siedziba niemieckiej loży masońskiej Pod Trzema Cyrklami, którą wybudowali wolnomularze, a przed wojną kobiecej przybudówki NSDAP.

ZAPOWIEDZI Z 2014 ROKU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński