MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te uczelnie państwowe otrzymają nowe nazwy. Dzisiaj zapadnie decyzja rządu. Chodzi o szkoły nadzorowane przez MSWiA

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Nową nazwę otrzyma m.in. Szkoła Główna Służby Pożarniczej.
Nową nazwę otrzyma m.in. Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Maciej Jeziorek/Polska Press
Uczelnie wyższe, które są pod skrzydłami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają nowe nazwy. Celem ma być między innymi jasność i renoma uczelni. Rząd zaplanował prace nad projektem na 29 marca 2023 r. Zgodnie z nim nowe nazwy otrzymają: Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Jak będą nazywały się te państwowe uczelnie?

Spis treści

Uczelnie MSWiA otrzymają nowe nazwy

Szkoły mundurowe, które nadzoruje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają nowe nazwy. Chodzi tylko o dwie uczelnie. Według projektodawców nowe nazwy „wyróżnią SGSP i WSPol w Szczytnie spośród innych uczelni i zapewnią większą ich rozpoznawalność oraz renomę, co przełoży się na pozytywny odbiór uczelni w otoczeniu społeczno-gospodarczym oraz umocni ich pozycję w obszarze szkolnictwa wyższego”.

Oto jak będą się nazywały:

  • Szkoła Główna Służby Pożarniczej otrzyma nazwę Akademia Pożarnicza,
  • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie będzie się nazywała Akademia Policji w Szczytnie.

Szkoły MSWiA spełniają standardy uczelni akademickich

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do tego projektu ustawy, wyraz „akademia” jest zastrzeżony dla nazwy uczelni akademickiej, zaś zgodnie z obowiązującymi przepisami za taką można uznać uczelnię prowadzącą działalność naukową i posiadającą kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej lub artystycznej.

Zarówno SGSP, jak i WSPol w Szczytnie, spełniają ten warunek.

- W wyniku ewaluacji jakości działalności naukowej [...] przeprowadzonej w 2022 r., SGSP [...] otrzymała kategorię naukową A+ w dyscyplinie naukowej „nauki o bezpieczeństwie” oraz kategorię A w dyscyplinie „inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka”, natomiast WSPol w Szczytnie otrzymała kategorię naukową B+ w dyscyplinie „nauki prawne” oraz w dyscyplinie „nauki o bezpieczeństwie” - czytamy w uzasadnieniu.

Nazwy „Akademia Pożarnicza” oraz „Akademia Policji w Szczytnie” - w ocenie autorów regulacji — będą „w sposób jednoznaczny identyfikować uczelnie, uwypuklając charakter ich działalności, jak również kreować zasadniczego i kluczowego ich odbiorcę”.

Co jeszcze zakłada projekt?

Projekt zakłada zmiany m.in. w ustawach o Policji i o Państwowej Straży Pożarnej, w których znajdują się odniesienia do SGSP lub WSPol w Szczytnie.

Wprowadzone zostaną także przepisy dostosowujące i przejściowe, które przesądzą, że kształcenie zakończone w uczelniach pod dotychczasowymi nazwami spełnia wymóg ukończenia kształcenia w uczelniach pod nowymi nazwami.

Zgodnie z najnowszą wersją projektu ustawy uczelnie zmienią nazwy pierwszego dnia miesiąca po upływie miesiąca od ogłoszenia.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Najwięksi przegrani wyborów do Europarlamentu 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te uczelnie państwowe otrzymają nowe nazwy. Dzisiaj zapadnie decyzja rządu. Chodzi o szkoły nadzorowane przez MSWiA - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński