MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te telewizory wkrótce znikną z rynku? Chodzi o zapis w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. "Branża może otrzymać potężny cios"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Regulacje mają obowiązywać już od 1 marca 2023 r. To oznacza, że wiosną przyszłego roku najnowocześniejsze telewizory 8k znikną ze sklepowych półek.
Regulacje mają obowiązywać już od 1 marca 2023 r. To oznacza, że wiosną przyszłego roku najnowocześniejsze telewizory 8k znikną ze sklepowych półek. Szymon Starnawski/ Polska Press
Związek Cyfrowa Polska ostrzega, że wkrótce zatrzymany zostanie rozwój nowoczesnej technologii 8K. Jak wskazano, chodzi o zapis w rozporządzeniu Komisji Europejskiej dotyczący limitu zużycia energii dla wyświetlaczy elektronicznych o rozdzielczości 8K i MicroLED. Eksperci Związku alarmują, że "branża RTV może otrzymać bolesny cios". Które telewizory mogą zniknąć z rynku?

Związek Cyfrowa Polska podaje, że "jesteśmy jednym z europejskich liderów produkcji nowoczesnych technologii audiowizualnych". Składa się na to pięć głównych zakładów produkcyjnych, liczni podwykonawcy, 30 tysięcy pracowników oraz wartość produkcji na poziomie 36 mld zł rocznie.

Które telewizory mogą zniknąć z rynku

Jednocześnie Związek alarmuje, że wkrótce branża RTV może otrzymać bolesny cios. ­– Sprawa dotyczy wymogów tzw. ekoprojektu dla wyświetlaczy elektronicznych – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes organizacji. ­– Prezentowane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej limity zużycia energii dla wyświetlaczy elektronicznych o rozdzielczości 8K i MicroLED są nieadekwatne do sytuacji rynkowej. Producenci telewizorów tego typu nie będą w stanie dostosować się do ustalonych limitów – dodaje.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Związku, problemy z obecnymi zapisami prawnymi wiążą się między innymi z faktem, że unijne wymogi dla wyświetlaczy 8K opierają się na założeniach z lat 2014-2017. Tymczasem wyświetlacze 8K weszły na rynek wewnętrzny UE pod koniec 2018 r., a MicroLED – w 2022 roku. Zdaniem Cyfrowej Polski "unijne wymagania są niedostosowane do faktycznego poziomu rozwoju technologii".

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Regulacje mają obowiązywać już od 1 marca 2023 r. – To oznacza, że wiosną przyszłego roku najnowocześniejsze telewizory 8k znikną ze sklepowych półek. Ale trzęsienie ziemi przeżyje również cały rynek telewizorów wiosną przyszłego roku najnowocześniejsze telewizory 8k znikną ze sklepowych półek wskazano.

Branża szacuje, że ze sklepów będzie trzeba wycofać dodatkowo nawet 70 proc. modeli 4k oraz 50 proc. HD. W odniesieniu do tych rozdzielczości przepisy głównie wpłyną na podstawowe najtańsze modele, które zużywają więcej energii.

Eksperci Związku Cyfrowa Polska wystosowali pismo do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, w którym, jak czytamy, - zwracają się z prośbą o interwencję Pana Ministra w tej sprawie na forum europejskim w celu przeprowadzenia przez Komisję Europejską rzetelnego przeglądu rynku oraz urealnienia limitów EEI dla wyświetlaczy 8K i MicroLED”.

Ponadto związek apeluje o odroczenie wejścia w życie nowych regulacje do czasu zakończenia wymaganego przeglądu i rewizji przepisów. Zdaniem Kanownika, sprawa dotyczy dwóch ważnych obszarów. – Pierwszy z nich to rozwój nowoczesnych technologii, będących szansą dla biznesu, ale też dających konsumentom sprzęt o zupełnie nowych możliwościach. Drugi obszar to konkurencyjność polskiej gospodarki w obszarze świata cyfrowego – wskazuje. – Dlatego uważamy, że polityczna interwencja jest w tym wypadku niezwykle istotna – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te telewizory wkrótce znikną z rynku? Chodzi o zapis w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. "Branża może otrzymać potężny cios" - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński