MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te popularne leki powodują uzależnienie. Są dostępne bez recepty. Uważajcie!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Leki są konieczne do wyleczenia większości chorób. Jednak wiele z nich ma wyraźnie przeciwwskazania do długotrwałego stosowania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mogą doprowadzić do uzależnienia. Czy niebezpieczne są tylko leki na receptę? Jakie leki bez recepty mogą nam zaszkodzić? SZCZEGÓŁY ZNAJDZIESZ  >>>TUTAJ
Leki są konieczne do wyleczenia większości chorób. Jednak wiele z nich ma wyraźnie przeciwwskazania do długotrwałego stosowania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mogą doprowadzić do uzależnienia. Czy niebezpieczne są tylko leki na receptę? Jakie leki bez recepty mogą nam zaszkodzić? SZCZEGÓŁY ZNAJDZIESZ >>>TUTAJ Pixabay
Leki są konieczne do wyleczenia większości chorób. Jednak wiele z nich ma wyraźnie przeciwwskazania do długotrwałego stosowania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mogą doprowadzić do uzależnienia. Czy niebezpieczne są tylko leki na receptę? Jakie leki bez recepty mogą nam zaszkodzić? Sprawdźcie!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Narkotyczne leki przeciwbólowe - dlaczego opioidy są tak niebezpieczne?

Jednym z poważniejszych źródłem uzależnienia od leków są przede wszystkim leki przeciwbólowe. Dotyczy to zwłaszcza tych leków, które powstają na bazie opioidów, czyli związków pozyskiwanych z maku lekarskiego. Leki te są stosowane w przypadkach szczególnie ostrego i przewlekłego bólu. Zwłaszcza podczas chorób nowotworowych i po zabiegach chirurgicznych. Dlatego też osoby mające częste i poważne bóle sięgają po te środki. Leki te, brane w sposób niekontrolowany, mogą poważnie uzależnić.

Polecamy

SZCZEGÓŁY NIEBEZPIECZNYCH LEKÓW ZNAJDZIESZ >>>TUTAJ<<<

Co zalicza się do narkotycznych leków przeciwbólowych?

W grupie narkotycznych leków opioidowych umieszcza się kilka leków. Wśród nich przede wszystkim wskazuje się:

  • tramadol (np. w leku Tramal);
  • morfinę (np. w leku Morphini Sulfas WZF);
  • dihydrokodeinę (np. w leku DHC Continus);
  • fentanyl (np. w leku Instanyl);
  • buprenorfinę (np. w leku Bunondol);
  • oksykodon (np. w leku Oxycontin).

Kiedy opioidy są bezpieczne?

Oczywiście opioidy mogą być przyjmowane, jednak ważne jest stawianie na zalecenia lekarza. Te dotyczą przede wszystkim częstotliwości i długości stosowania. W praktyce nadużywanie jest problemem przede wszystkim osób, które sięgają po nie z powodów pozamedycznych.

Polecamy

Leki na ból głowy - co z uzależnieniem od nich?

Popularne jest stosowanie leków przeciwbólowych mających na celu zwalczanie problemów bolącej głowy. Tu problemem może być pojawienie się tzw. bólów głowy z odbicia. Wtedy też mogą pojawić się objawy odstawienie np. wymioty, nudności i przyśpieszenie pracy serca. A jakie leki uzależniają?

Leki bez recepty na ból głowy - jak często uzależniają?

Szacuje się, że około 50% nadużycia leków przeciwbólowych dotyczy tych, które są dostępne bez recepty. Wymienia się tu w szczególności paracetamol, metamizol oraz NLPZ. Z rzadka problem uzależnienia jest powiązany z lekami przeciwmigrenowymi.

Polecamy

Uzależnienie od leków nasennych i uspokajających

Sytuacje stresowe, zwłaszcza długotrwałe oraz problemy ze snem sprzyjają sięganiu po leki uspokajające, również o działaniu nasennym. Te, jeśli są stosowane zbyt długo, prowadzą do uzależnienia. Wymienia się tu:

  • Benzodiazepiny (alprazolam, estazolam, lorazepam) - leki stosowane w krótkotrwałej terapii szczególnie poważnych, ostrych zaburzeń lękowych oraz bezsenności. Również mają zastosowanie przy zwalczaniu napadów padaczkowych.
  • Niebenzodiazepinowe leki nasenne np. zopiklon i zaleplon - stosuje się je przy krótszym leczeniu bezsenności.

Co do zasady wskazane leki są bezpieczne i skuteczne, jeśli stosuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza. Kluczowe jest to, że nie mogą być stosowane dłużej niż 4 tygodnie.

Syntetyczna morfina i benzydamina. Te leki bez recepty prowadzą do uzależnienia!

Syntetyczna morfina (dekstometofanu) jest często dostępna w składzie syropów (np. Acodin), tabletek na kaszel (np. Dexacaps), a także w lekach mających na celu łagodzenie objawów przeziębienia (np. popularny Gripex). Jest bezpieczna tylko podczas terapii i kontrolowanego stosowania. Jednak środek ten często jest stosowany nawet pozamedycznie, co oznacza, że farmaceuta bez recepty nie sprzedaje tego leku ponad określoną dawkę.

Polecamy

Podobnie ma się sprawa Benzydaminy. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli NLPZ i znajduje się m.in. w tabletkach Tantum Verde. Przy przedawkowaniu może wykazać działanie psychoaktywne, a także doprowadzić do drgawek i przyśpieszenia akcji serca.

Loperamid

Jest to lek obecny przy niektórych lekach przeciwbiegunkowych, wśród których znajduje się słynny Stoperan. W przypadku brania dużych ilości tego leku doprowadza do euforii zbliżonej do tej, jaką powoduje morfina czy heroina. Przy przedawkowaniu dochodzi do problemów układu oddechowego i rytmu serca, co prowadzi nawet do nagłego zgonu.

Polecamy

Pseudoefedryna

Jest to składnik leku obecny w tych preparatach, które mają na celu leczenie nieżytu nosa. Mówi się o nim w szczególności w przypadku przeziębienia i alergii. Jako dostępny bez recepty, przy przedawkowaniu może doprowadzić do poważnego zaburzenia pracy serca. Również rozwija uzależnienie.

Kodeina

Słynna pochodna opium, która ma silne działanie przeciwbólowe (w Antidolu) oraz przeciwkaszlowe (w Thicodinie). Już po kilkunastu dniach stosowania rozwija się uzależnienie, a w przypadku przedawkowania może dojść do nagłego zgonu.

Niebezpieczne krople do nosa

W gronie leków uzależniających znajdują się również preparaty stosowane w formie kropli do nosa. Są dostępne bez recepty, a jednocześnie nie wolno ich stosować dłużej niż kilka dni. W praktyce wydłużenie czasu stosowania prowadzi do uzależnienia działania błony śluzowej nosa od tych właśnie preparatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Te popularne leki powodują uzależnienie. Są dostępne bez recepty. Uważajcie! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński