MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te pieniądze tracą ważność! Musisz je wymienić do końca lipca! Co zrobić ze zniszczonym banknotem? 23.07.2024

MS
Wideo
od 16 lat
Jakie banknoty trzeba wymienić w 2024 roku? Banknoty, które posiadamy w swoich portfelach nie zawsze zachowują swoją ważność, a także wartość. To na posiadaczu banknotu ciąży obowiązek jego wymiany. Szczególnie wtedy, kiedy banknot jest zniszczony.

Pieniądze zniszczone, wyraźnie mocno zużyte, poszarpane czy podzielone na kilka części - każdy z nas widział z je w obiegu. O wiele gorzej, gdy znalazły się w naszym portfelu. Przy kasie możemy usłyszeć odmowę przyjęcia rozparcelowanego na części banknotu zlepionego taśmą, czy wygiętej złotówki. Co wtedy? Lepiej zawczasu wymienić zniszczone pieniądze, bo lada chwila mogą stracić ważność.

Te banknoty możesz wymienić. Szczegóły w naszej galerii

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy ściągę dotyczącą wymiany banknotów. W naszej galerii wyjaśniamy, gdzie to zrobić i czy otrzymamy pełną kwotę wartości.

Co zrobić z uszkodzonym banknotem?

Jeśli posiadasz uszkodzony polski banknot lub monetę, można je zanieść do wybranych oddziałów Narodowego Banku Polskiego lub do oddziałów banków komercyjnych współpracujących z NBP. Tam można złożyć wniosek o wymianę uszkodzonej waluty na nienaruszoną.

W przypadku uszkodzonych banknotów, NBP wymaga, aby były one w większości kompletnym i oryginalnym egzemplarzem. Jeśli są one uszkodzone w stopniu utrudniającym identyfikację wartości lub mają brakujące fragmenty, bank może wymagać dodatkowych badań.

Podobnie jak w przypadku banknotów, uszkodzone monety polskie mogą być wymieniane na nowe w odpowiednich oddziałach Narodowego Banku Polskiego lub banków komercyjnych współpracujących z NBP.

Warto zaznaczyć, że procedury wymiany uszkodzonych pieniędzy mogą się różnić w zależności od stopnia uszkodzenia i innych czynników. Dlatego zawsze warto skontaktować się z odpowiednim oddziałem NBP lub banku komercyjnego, aby uzyskać dokładne informacje na temat wymiany uszkodzonych pieniędzy w Polsce.

Bank nie zawsze wymienia pieniądze

Przesłanie zniszczonych pieniędzy do Centrali NBP nie zawsze skutkuje wymianą. Jeśli na przykład zachowało się poniżej 45 proc. powierzchni banknotu w jednym kawałku, nie otrzymamy zwrotu pieniędzy. Tak samo nie mamy co liczyć na wymianę, jeśli do banku przynieśliśmy kawałek jednego fragmentu monety - pierścienia lub rdzenia.

W takim wypadku Narodowy Bank Polski nie tylko nie dokona wymiany zniszczonych pieniędzy na nowe, ale może też nie oddać przesłanych do niego fragmentów. Jeśli w ciągu 6 miesięcy od przesłania zniszczonych pieniędzy do NBP osoba wnioskująca o zmianę się po nie nie zgłosi, zostaną one zniszczone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński