Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te historie zrobią na Tobie wrażenie! Poznaj bohaterów ostatnich miesięcy

Oskar Masternak
Oskar Masternak
źródło: szczecintowy.eu
Każdy z nas w ostatnich miesiącach musiał zmierzyć się z nową rzeczywistością. Niektórzy musieli z dnia na dzień całkowicie zmienić swoje przyzwyczajenia, plan dnia i codzienne rytuały. Teraz można podzielić się swoimi przemyśleniami i przeżyciami z innymi mieszkańcami naszego miasta.

- Angażuję dzieci, razem szukamy motywacji do działania, do życia. Nie mogę pozwolić żeby się nie zamartwiały tą sytuacją. Razem znajdujemy różne rozwiązania na działania społeczne, które połączą różne grupy. To poprzez takie działania młodzież nabiera odwagi, ale czuje się też potrzebna. Gdyby zabrakło nauczycieli zabrakłoby osoby, która daje dzieciom wsparcie, motywuje i inspiruje. Rodzice nie zawsze umieją i maja na to czas. Po epidemii ludzie będą otwarci na drugiego człowieka, empatyczni, życzliwi dla siebie. Staniemy się także bardziej zakorzenieni w naszym mieście dzięki współpracy i podejmowanym działaniom społecznym, których jest ogrom. Nasza tożsamość lokalna się umocni - uważa Przemysław Landowski, nauczyciel i jedna z szesnastu twarzy kampanii Szczecin To Wy!

Przemek jest nauczycielem z powołania, wolontariuszem, działaczem społecznym i miłośnikiem podróży. Stara się wszystkie swoje pasje zawodowe i prywatne połączyć, zarażając swoich uczniów optymizmem i otwartością. Teraz mobilizowanie ich jest jeszcze bardziej istotne.

W ten sposób wystartowała miejska kampania "Szczecin to Wy". Wyjątkowy czas wymusił zastosowanie wyjątkowych narzędzi. Począwszy od facebookowego profilu Prezydent Szczecina, przez konta miejskich instytucji, po fanpage dedykowane miejskim wydarzeniom - to właśnie tam użytkownicy Facebooka mogli zobaczyć klip wprowadzający w ideę kampanii. 

- Dla mnie to były dwa bardzo pracowite miesiące. Jako właścicielka sklepu z eko żywnością, w tym czasie miałam bardzo dużo pracy. Pracy fizycznej oraz pracy psychicznej. Z jednej strony staraliśmy się aby nasi klienci mogli zakupić produkty im niezbędne w jak najszybszym czasie bezpiecznym czasie, w miarę komfortowych warunkach a z drugiej strony presja, odpowiedzialność za siebie, pracowników i klientów. Praca 24 h na dobę i chęć pomocy tym, którzy nie mogą do nas dotrzeć. Woziliśmy zakupy starszym osobom, mamom z dziećmi, żonom lekarzy na dyżurach. Wspieraliśmy służby medyczne naszymi produktami, rozmawialiśmy z klientami przez telefon, mówiąc jak jest na zewnątrz. Czas pod jakimś względem wyjątkowy. Czas w którym poznałam historie naszych klientów, czas gdzie się wspieraliśmy. Nie był to czas dla mojej rodziny bo tego czasu po prostu nie było ale był to czas pomocy i w pewnym sensie obowiązku względem drugiego człowieka - podkreśla Patrycja Dąbek, właścicielka sklepu eko.

Jako pierwsi swoimi historiami podzielili się bohaterowie dnia codziennego, przedstawiciele zawodów, bez których miasto stanęłoby, pogrążyło się w chaosie.

- Dziś chcemy ich wyróżnić i podziękować za ciężką pracę. Jest to uhonorowanie profesjonalizmu i odpowiedzialnych postaw, a jednocześnie budujemy w ten sposób tożsamość lokalną szczecinian - podkreśla prezydent Piotr Krzystek.
 
W trakcie pandemii tysiące ludzi stanęło przed niezwykle odpowiedzialną decyzją. Zastanawiali się jak zorganizować swoje życie prywatne, żeby móc wykonywać obowiązki służbowe. Wielu z nich musiało sobie poradzić z obawami o zdrowie własne oraz najbliższych. Ludzie, bez których miasto nie mogłoby funkcjonować postawili dobro wspólne nad osobistym.

Wojciech dba o to, żeby miasto było czyste. Pracuje jako kierowca śmieciarki od kilku lat. Jest dumny ze Szczecina i jego mieszkańców.

- Dzień zaczynamy o świcie i niezależnie od pogody – deszcz, mróz, wiatr, upał – musimy opróżnić wszystkie pojemniki zaplanowane na dany dzień. Często pracujemy w święta i weekendy. Codziennie przemierzamy dziesiątki kilometrów, przeciskając się po ciasnych uliczkach osiedlowych. Nasza praca nie jest lekka i pachnąca, ale kiedy jest czysto to daje dużo satysfakcji. Lubię kiedy ludzie są wdzięczni za to, co robimy, kiedy uśmiechają się. To przyjemne, gdy dzieci machają nam. My wtedy odpowiadamy tym samym, zatrąbimy, bo wiemy, że najmłodszych to zawsze bawi. Gdybyśmy zniknęli, na przykład z obaw przez zarażeniem, groziłoby nam niebezpieczeństwo epidemiologiczne. Zauważylibyśmy również jak dużo odpadów wytwarzamy - zaznacza Wojciech Biwan, kierowca śmieciarki.

Ale Szczecin to przecież także jego mieszkańcy, którzy stanęli na wysokości zadania. Akcje zbiórki krwi, szycia maseczek, dzielenia się posiłkami, pomocy przy robieniu zakupów i innych codziennych sprawach. Odpowiedź na akcje, które organizowało miasto także przerosła nasze oczekiwania. Szczeciński lokalny solidarny, pomoc sąsiedzka czy cały sztab akcji #SzczecinPomaga - to wszystko nie miałoby racji bytu, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców.
 
- Gdy zaczęła się kwarantanna, tak jak większość moich znajomych, cieszyłam się. Ale z czasem zaczęłam dostrzegać, jak bardzo się myliłam. Nie mogłam wychodzić z domu, spotykać się ze znajomymi czy nawet wyjść na spacer albo pojeździć na rolkach. Pojawiły się obawy o przyszłość: co z testami i rekrutacją, czy zdążymy się przygotować. Jako członek ZHRu zaczęłam pomagać Sczecinowi. Dostawałam materiały, z których następnie zatem z mamą szyłyśmy maseczki. Zaczęły się także lekcje online. Było trudno się przestawić. Jednak wszytsko zaczęło wracać do normy. Zostałam poproszona o nagrywanie filmików dla agencji artystycznej. Zaczęłam stawiać sobie cele. Kryzys minął po dwóch, może trzech tygodniach. Przez to, że nie mieszkam w centrum, nie miałam możliwości zobaczyć, jak zmienia się Szczecin po "zimie." Kiedy pierwszy raz od 3 tygodni pojechałam autem do miasta, zobaczyłam, jak pięknie wygląda, jak odżywa. B Teraz bardzo doceniam, to ile mieliśmy. Niedługo może wszytko wróci do normalności, choć nie będzie taka sama - mówi Jagoda, uczennica ósmej klasy szkoły podstawowej.

„Szczecin to Wy” jest akcją, która ma połączyć mieszkańców naszego miasta, a zebrane historie po zakończeniu kampanii pojawią się w przestrzeni miejskiej na muralu dedykowanym kampanii. Do udziału w akcji, przez dwa kolejne weekendy czerwca w wielu punktach miasta zachęcaćli animatorzy, którzy opowiadali mieszkańcom o co chodzi i osobiście zbierali historie. W kampanię włączyła się również Filharmonia Szczecińska, która począwszy od 1 czerwca, przez dwa tygodnie była  podświetlona barwami marki miasta, „Floating Garden 2050”.
 
- Tytuł Honorowego Ambasadora Szczecina przyznano mi w 2004 roku, w uznaniu za trzyletni rejs dookoła świata na jachcie "Maria", i w ten sposób Szczecin stał się jeszcze bardziej moim miastem. W tym samym roku zostałem honorowym członkiem Rotary Club Szczecin. Z satysfakcją twierdzę, że oba te tytuły są mi bardzo pomocne w promowaniu Szczecina podczas wypraw żeglarskich, a także w podejmowanych przeze mnie działaniach na rzecz naszego miasta. Pandemia była dla mnie okazją do uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji Rotary. Rotary Club Szczecin natychmiast przyłączył się do działań zwiększających bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu poprzez zakup urządzenia do tlenoterapii wraz z pełnym wyposażeniem, dla Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie. Decyzję o zakupie aparatury służącej ratowaniu życia osób, u których stwierdzono ciężkie objawy zarażenia COVID 19 podjęliśmy po konsultacji z lekarzami szczecińskich klinik i szpitali. Co istotne, akcja ta nie była wcześniej zaplanowana i nie mieliśmy do dyspozycji przeznaczonych na ten cel środków. A tymczasem nagle, w zwiększonej liczbie, pojawili się ludzie, którzy potrzebowali specjalistycznej pomocy. Wszystko odbyło się spontanicznie. W sposób oczywisty członkowie Klubu dokonali wpłat. Równolegle, zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do zaprzyjaźnionych Osób i Firm. Większość nam nie odmówiła, a co jeszcze ważniejsze, wśród darczyńców znalazły się Osoby i Firmy wcześniej nam nie znane. Bardzo gorąco wszystkim im dziękujemy! Zakup urządzenia i przekazanie go Szpitalowi może być dla nas powodem do dumy, bo jeszcze raz mogliśmy się przekonać, jak dobrą opinią i uznaniem cieszą się w społeczeństwie akcje podejmowane przez Rotary na rzecz ludzi potrzebujących pomocy. Potwierdzeniem tego uznania jest list, jaki nasz Klub otrzymał od Pani Dyrektor Szpitala - z dumą wspomina Maciej Krzeptowski, Honorowy Ambasador Szczecina.

Wszystkie historie można przeczytać na stronie www.szzczecintowy.eu. Są tam też umieszczone filmy, na których pokazana jest codzienna praca szesnastu szczecińskich bohaterów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński