Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te badania ratują życie

Anna Miszczyk
Coraz więcej mieszkanek województwa zgłasza się na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne. Najlepiej pod tym względem jest w powiatach łobeskim, goleniowskim, pyrzyckim i myśliborskim.

Tyle badań

Tyle badań

W naszym województwie mammografię powinno wykonać około 220 tys. kobiet (każda z nich powinna się zbadać profilaktycznie raz na dwa lata), a cytologię - około 430 tys. Tę drugą, w ramach programu profilaktycznego, można zrobić raz na trzy lata.

W tym roku na profilaktyczne badanie cytologiczne zgłosiło się blisko 50 tysięcy kobiet, o prawie 10 tys. więcej niż rok wcześniej. W ramach programu wykrywającego raka szyjki macicy za darmo przebadać mogą się kobiety w wieku 25-59 lat. Najchętniej zrobiono to w powiecie łobeskim, gdzie z cytologii skorzystało 34,03 proc. pań. Na drugim miejscu był powiat goleniowski (32,69 proc.), a na trzecim - myśliborski (29,93).

Profilaktyczne badania mammograficzne, pozwalają wykryć wczesne zmiany nowotworowe w piersiach. Najwięcej pań zgłosiło się na mammografię w powiecie pyrzyckim (50,87 proc.), myśliborskim (48,07) i gryfińskim (44,86). Dlaczego w innych powiatach było znacznie gorzej? W powiecie kamieńskim cytologię zrobiło zaledwie 19,10 proc. kobiet, w Szczecinie -23,74, w powiecie polickim - 24,81.

- To się samo nie robi - mówi Małgorzata Koszur z Wojewódzkiego Oddziału Zachodniopomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia .- Bardzo ważne jest zaangażowanie samorządów. Jak jest promocja, nagłaśnianie profilaktyki, organizacja imprez, współpraca z lekarzami, to to widać w badaniach. Kobiety trzeba przekonywać, przypominać im o tym. Wtedy często robią badania dla świętego spokoju. Liczy się też zaangażowanie położnych.

Kluczowe jest to, czy kobieta ma łatwy dostęp do lekarza.

- Nasze województwo jest bardzo rozległe. Kobietom z miasteczek i wsi trudno zorganizować sobie dojazd na badania. W tej sytuacji sprawdza się mammobus - mówiła nam niedawno dr Sabina Mikee, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie, w którego mammobusie mogą się przebadać kobiety z najodleglejszych części województwa.

Liczba przebadanych może się jeszcze zwiększyć w przyszłym roku, jeśli wejdą przepisy wprowadzające obowiązkową cytologię.

- Może też wejdą przepisy, że położne będą dostawać pieniądze, jeśli skutecznie zachęcą podopieczne do badań cytologicznych i mammograficznych - mówi Małgorzata Koszur.

Taki program przeprowadzono pilotażowo w Podlaskiem. Okazał się bardzo skuteczny.

Jeśli wszystko zostanie po staremu, cała nadzieja w aktywności samorządów i lekarzy, bo zmiany w świadomości samych pacjentek następują bardzo wolno. Większość nie bada się, bo nie ma świadomości, że one także mogą zachorować. Do lekarzy zgłaszają się dopiero, kiedy ich stan jest bardzo poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński