Aplikacje w telefonach z androidem lub iOS mogą ułatwić nam życie czy uprościć m.in. zakupy w sklepach lub korzystanie z internetowych serwisów aukcyjnych. Mogą też uprzykrzyć nasze życie lub wręcz wykradać dane, zgromadzone na telefonie lub w chmurze.
Spis treści
Niekontrolowany wyciek prywatnych zdjęć i filmów, niechciane reklamy, pieniądze znikające z konta - to wszystko potrafią zrobić hakerzy za pośrednictwem niewinnie wyglądających aplikacji. Aby paść ofiarą oszusta, wystarczy niewiele:
- ściągnięcie appki z Google Store lub Apple Store
- i instalacja na swoim smartfonie.
Jak ustrzec się przed kosztownymi błędami?
Niebezpieczne aplikacje w Google Play
Do sklepu Google Play regularnie trafiają niebezpieczne aplikacje. Nie zawsze udaje się je zidentyfikować w porę, dlatego eksperci nieustannie śledzą listę apek i sprawdzają pod kątem potencjalnych zagrożeń.
Dziś mało kto korzysta ze stacjonarnych telefonów. Komórkowe to teraz centra danych pozwalające na rozmaite czynności i to przy użyciu niepozornego poprzez gabaryty urządzenia. Funkcjonalności te natomiast możemy swobodnie zwiększać za pomocą aplikacji mobilnych.
Trzeba samodzielne odinstalować niebezpieczne aplikacje, które ściągnąłeś z Google Play i Apple Store.
ZOBACZ TEŻ: Chcesz szybko zawiadomić policjanta? Powstała aplikacja, która w tym pomoże
Część z aplikacji podszywa się pod te dobre - udające pożyteczne, atrakcyjne programy. Co ważne, te niebezpieczne aplikacje w Google Store zawsze są na liście darmowych programów.
Jednak nie tylko pomagają lub urozmaicają czas rozrywką, bo w tle infekują urządzenia szkodliwym wirusem albo kradną dane swoich użytkowników bez ich zgody.
Niewykluczone, że którąś z niebezpiecznych apek z Google Store lub iOS masz na swoim smartfonie.
Eksperci ostrzegają - zagrożone telefony
Jak ustrzec się przed szkodliwymi aplikacjami w smartfonach? Najprościej będzie nie instalować tych, których nie znamy. Co zrobić w sytuacji, gdy aplikacja dopiero zadebiutowała i nie ma jeszcze ocen oraz recenzji?
- Użytkownicy smartfonów powinni cały czas monitorować aplikacje pod kątem występowania malware’u. Należy zwrócić uwagę na pewne charakterystyczne cechy jakimi charakteryzują się zainfekowane telefony. Najczęściej jest to szybko rozładowująca się bateria lub zwiększone wykorzystanie danych internetowych. Poza tym użytkownicy smartfonów zarówno iPhone’ów, jak i tych z systemem operacyjnym Android powinni korzystać z antywirusów wykrywających zagrożenia - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Te aplikacje zostały wycofane z Google Play i Apple Store - AKTUALNA LISTA
Zobacz, które niebezpieczne aplikacje należy wykasować ze swojego telefonu:
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?