Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatuaż, pamiątka na całe życie. Jakie wzory wybieramy w Szczecinie?

Dariusz Zymon
- Sprostujmy, tatuaże to nie moda. Ich historia sięga jeszcze czasów starożytnych i trzeba przyznać, że bywała burzliwa. Dziś według statystyk już co ósmy Polak posiada tatuaż. Skąd ten wynik? Żeby to sprawdzić, wyszliśmy w miasto.

Utarło się, że każdy tatuaż powinien coś znaczyć, ale prawda jest inna. Większość osób traktuje je jako ozdobę. Pozostali najczęściej decydują się upamiętnić ważne wydarzenia z życia - datę narodzin swojego dziecka, imię drugiej połówki czy portret ukochanego psa z dzieciństwa. Gwiazdki, listki, pajęczyny, postacie z filmów czy gier. To tylko promil przykładów popularnych wzorów - ważne jest, aby cała kreacja dobrze się prezentowała.

- Jest wielu klientów, którzy przychodzą i mają w głowie wspaniałe pomysły na indywidualne projekty - mówi Bartosz Machura, Tattoo Paradise Szczecin. - Wspólnie tworzymy ostateczny wzór, aby „wydziarać prawdziwe dzieło”.

Jest tylko jedno „ale” - to dzieło zostaje na całe życie. Stąd tatuaż powinien być uniwersalny i oderwany od aktualnych emocji. Smutny wers z piosenki o nieszczęśliwej miłości może wydawać się świetnym pomysłem, ale jedynie tuż po zerwaniu. I choć podobno nie ma wzoru, którego nie da się zakryć, to nie każdy tatuażysta podejmie się takiego zlecenia.

ZOBACZ TEŻ:

Tatuaż w jakim stylu?

Co ciekawe, ważniejsze od samych wzorów są style tatuaży - to wręcz materiał na pracę magisterską. Ich mnogość i różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. Jak podkreśla Bartosz Machura - ostatnio bardzo dużą popularność zdobywają tatuaże minimalistyczne. Obecnie najczęściej tatuowanymi motywami są wzory geometryczne, rośliny i kwiaty oraz cytaty. Powodzeniem cieszą się również projekty polegające na wytatuowaniu samego konturu. Często są to prace przedstawiające miejsca, zdjęcia rodzinne czy zwierzęta.

Od lat niekwestionowanym królem tatuażu jest realizm. Cieszy się on największą popularnością poprzez uniwersalny charakter. Można go stosować zarówno w przypadku portretów, zwierząt czy symboli. Jest to styl, który świetnie prezentuje się w kolorze czy czerni. Jak się dowiedzieliśmy - kolejnym pożądanym stylem jest dotwork. Technika polega na wykonaniu wzoru za pomocą tysięcy kropek stawianych w małej odległości. Można nią tworzyć wzory realistyczne, geometryczne czy też słynne mandale.

- Mówiąc o stylach, nie można nie wspomnieć o ponadczasowym oldschoolu. Klasyk sztuki dziarania nigdy niewychodzący z mody - dodaje Bartosz. - Styl ten opiera się na grubych i wyrazistych konturach oraz ograniczonej palecie kolorów.

Rosnącą popularność notują tatuaże wykonywane tradycyjnie za pomocą samej igły oraz tuszu - stick&poke. Pierwotnie był to domowy sposób na wykonanie tatuażu. Obecnie nie brakuje artystów specjalizujących się tylko w tej stylistyce. Po czym je poznać? Charakteryzują się minimalistycznymi wzorami, podobno też, jak mówią sami wytatuowani, ich wykonanie jest mniej bolesne.

ZOBACZ TEŻ:

Odmowa tatuażu. Z jakich powodów?

I choć wydaje się, że dotarliśmy do momentu, kiedy zostało już tylko puścić wodze fantazji i wybrać odpowiedni salon tatuażu, to musimy poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię.

- Zdarza się, że artysta może odmówić wykonania tatuażu. Do najczęściej wymienianych projektów, których nie wykonaliby tatuażyści, zaliczają się wszelkie symbole nazistowskie czy komunistyczne. Często nie tatuuje się projektów oklepanych - dmuchawców, znaków nieskończoności czy wzorów tribalowych.

Z odmową wykonania usługi często muszą liczyć się osoby nieletnie.

- Pierwszy tatuaż zrobiłem sobie w wieku trzydziestu lat jako dojrzały i świadomy facet - podkreśla Paweł, Tattoo Paradise Szczecin. - Kiedy odmawiam tatuowania młodej osoby, zawsze tłumaczę dlaczego. Będę to powtarzał - wspaniały klient to świadomy klient.

ZOBACZ TEŻ:

Sokół Millenium wylądował na Kolumba w Szczecinie

Sokół Millenium wylądował w Szczecinie! Mural na Kolumba rob...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński