MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antyputinowska: poza nowymi dopłatami do cen energii dla firm będzie tarcza przed recesją i pomoc eksporterom [27.03.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Podczas wizytowania przebudowy tłoczni gazu (inwestycja Baltic Pipe)  w Goleniowie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział trzecią część tarczy antyinflacyjnej - tarczy antyputinowskiej.
Podczas wizytowania przebudowy tłoczni gazu (inwestycja Baltic Pipe) w Goleniowie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział trzecią część tarczy antyinflacyjnej - tarczy antyputinowskiej. Andrzej Szkocki / Polska Press
W sobotę 12 marca premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że po zakończeniu pomocy dla polskich rodzin w ramach dwóch kolejnych programów tzw. tarczy antyinflacyjnej uruchomiona zostanie trzecia, nad którą rząd już pracuje - tarcza antyputinowska. W połowie tygodnia poznaliśmy szczegóły, wskazujące, iż tarcza antyputinowska nie będzie tylko prostą kontynuacją tarczy antyinflacyjnej 1.0 i 2.0, ale poza konsumentami ma osłaniać firmy przed recesją a nawet przyciągać inwestorów zagranicznych szukających nowych miejsc na swoje biznesy po wyjściu z Rosji

Agresja Rosji na Ukrainę i wprowadzone na agresora sankcje gospodarcze potwierdziły, jak ważna dla bezpieczeństwa Polski i Polaków jest niezależność energetyczna. Rząd od lat realizuje strategię, która ma do tego doprowadzić - według pierwotnych planów w drugiej połowie 2023 roku. Wojna na Ukrainie pokazała jednak, że te działania trzeba maksymalnie przyspieszyć.

Niezależność od gazu z Rosji, poza regularnymi dostawami skroplonego gazu z USA, dystrybuowanego dalej poprzez gazoport w Świnoujściu, jest rurociąg zwany Baltic Pipe. Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. W sobotę 12 grudnia premier Matusz Morawiecki wizytował przebudowę tłoczni gazu w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie), która jest częścią Baltic Pipe.

Tarcza antyinflacyjna 3.0: dlaczego tarcza antyputinowska

Premier Morawiecki zapowiedział w Goleniowie, że po zakończeniu pomocy udzielanej obywatelom dla złagodzenia skutków inflacji, a która od lutego obejmuje działania łagodzące skutki podwyżki cen żywności i nośników energii - tzw. tarcza antyinflacyjna 2.0 - wejdą w życie nowe przepisy, które Morawiecki określił mianem tarczy antyputinowskiej, które będą miały za cel zrekompensowanie Polakom wzrostu cen gazu i paliw. Wywołana przez Putina wojna powoduje bowiem drastyczne wzrosty cen nośników energii, wyjaśniał Mateusz Morawiecki nazwę nowego programu pomocy dla gospodarstw domowych w Polsce.

Wysokie ceny gazu i paliw to bowiem tylko fragment dodatkowych obciążeń dla budżetów gospodarstw domowych, mówił premier. Powodują one, że drożeje także żywność i inne produkty i usługi kluczowe dla budżetu każdej polskiej rodziny. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził w Goleniowie, że rząd już pracuje nad trzecią częścią programu osłonowego przed skutkami inflacji, który określany jest mianem tarczy antyputinowskiej.

Bezpieczeństwo energetyczne: jaką rolę ma odegrać Baltic Pipe

Baltic Pipe składa się z gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowanych istniejących systemów przesyłowych i przebudowy tłoczni gazu w Danii i w Polsce. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii.

Tarcza antyputinowska: trzy kierunki działań

Szczegóły tarczy antyputinowskiej przyniósł początek tygodnia. Okazuje się, że prace nad nią trwają w wielu ministerstwach i nie tylko, bo np. w Polskim Funduszu Rozwoju (PFR). Ma ona bowiem być nie tylko prostą kontynuacją działań antyinflacyjnych – jako tarcza antyinflacyjna 3.0 – ale również zawierać elementy wsparcia dla przedsiębiorstw, w tym gdyby inflacja i działania antyinflacyjne podejmowane przez Narodowy Bank Polski i Radę Polityki Pieniężnej sprowadziła na gospodarkę recesję – a w konsekwencji stagflację.

Tarcza antyputinowska: kontynuacja tarczy antyinflacyjnej

Tarcza antyinflacyjna aktualnie obejmuje działania do końca połowy 2022 r. Tarcza antyputinowska przedłuży jej działanie do końca III kwartału br., a może nawet do końca roku. Poza dotychczasowymi dopłatami i obniżką podatków związanymi głównie z nośnikami energii mają to być nowe formy wsparcia dla konsumentów rekompensujące także wzrost cen żywności

Tarcza antyputinowska: wsparcie dla firm

Prace trwające w ministerstwie finansów nad poprawieniem Podatkowego Polskiego Ładu, w tym zwłaszcza ulgi dla klasy średniej m.in. by obejmowała ona osoby prowadzące działalność gospodarczą zostały znacząco poszerzone. Ma to być kompleks rozwiązań zdejmujących obciążenia Polskim Ładem, które hamują rozwój małych firm.

Z kolei prace prowadzone w PFR mają na celu znalezienie rozwiązań dla polskich firm, któ®e utraciły rynki zbytu na wschodzie: Rosja, Ukraina, Białoruś oraz wypracowanie zachęt do przyciągnięcia inwestorów zagranicznych, zwłaszcza tych, którzy wyprowadzają swoje biznesy z Rosji.

Twój niezawodny telefon w okazyjnych cenach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tarcza antyputinowska: poza nowymi dopłatami do cen energii dla firm będzie tarcza przed recesją i pomoc eksporterom [27.03.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński