MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona? Wiceminister finansów wyjaśnia

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wraz ze wzrostem cen ropy naftowej na światowych giełdach rosną ceny hurtowe paliw w polskich rafineriach.
Wraz ze wzrostem cen ropy naftowej na światowych giełdach rosną ceny hurtowe paliw w polskich rafineriach. Fot. Lukasz Kaczanowski/ Polska Press
W czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski przyznał, że "ze względu na wahania kursu złotego i na wzrost cen ropy sytuacja jest trudna". Jak tłumaczył, rząd w odpowiedzi może "zmienić lub wydłużyć działania tarcz".

W czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski odpowiadając na pytania posłów przyznał, że "obecna sytuacja, ze względu na wahania kursu złotego i na wzrost cen ropy, jest trudna". Jednocześnie przyznał, że "to będzie powodować odpowiednie reakcje rządu, jeśli idzie o zmiany lub wydłużenia czasu działania tarcz”. Wiceszef resortu finansów przypomniał, że wprowadzone zostały dwie tarcze.

– Jeśli idzie o oszczędności w budżetach z tytułu tarcz antyinflacyjnych, to ich wartość się nie zmienia i można je oszacować na 13,8 mld zł – mówił.

Ceny paliw w górę

Wraz ze wzrostem cen ropy naftowej na światowych giełdach rosną ceny hurtowe paliw w polskich rafineriach. W czwartek w RMF FM o sytuacji na rynku paliw mówił główny ekonomista PKN Orlen dr Adam Czyżewski. Zapytany , gdzie jest "granica paliwowego szaleństwa" stwierdził, że "trudno powiedzieć".

– Trudno powiedzieć, gdzie jest - ale na pewno jest - bo dzisiaj ceny są napędzane przez wojnę, to jest niepokój, ryzyko, to jest pewna premia za ryzyko w cenach, bo jest obawa o przerwanie dostaw, ale to jest także wzmożony popyt i gromadzenie zapasów, nie tylko u nas w kraju, ale generalnie na świecie – przyznał.

Jednocześnie stwierdził, że "Polska jest w stanie całkowicie zrezygnować z rosyjskiej ropy".

Z kolei Janusz Byliński, prezes giełdy rolno-spożywczej, podczas tej samej audycji uspokajał, tłumacząc, że "trudno dziś wyrokować, co podrożeje. – Zamknięcie eksportu do Rosji i Białorusi spowoduje, że sporo towaru zostanie na rynku europejskim. Ceny mogą spaść zamiast rosnąć – stwierdził.

Ponadto przyznał, że powrót do 5 zł za litr raczej nie jest możliwy w ciągu najbliższego miesiąca, czy dwóch miesięcy. Jak tłumaczył, "wszelkie prognozy pokazują, że gdzieś w marcu będziemy mieli szczyt wzrostów cen". – Dzisiaj nie wiemy, jak się sytuacja rozwinie. Za tydzień, dwa, trzy będziemy lepiej wiedzieć i wtedy będzie wiadomo, co dalej – stwierdził.

Paliwa na stacjach nie zabraknie

W zeszłym tygodniu we wspólnym komunikacie Biuro Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Biuro Polskiej Izby Paliw Płynnych przyznały, że "atak Rosji na Ukrainę odczuły rynki na całym świecie".

– Wzmożony popyt na paliwa, w niektórych częściach kraju stwarza dodatkowe wyzwania logistyczne – napisano i dodano, że "Polska dysponuje odpowiednimi rezerwami ropy naftowej oraz paliw. Magazyny są pełne". – Krajowe zapasy wystarczą na ponad 3 miesiące. Rurociągiem „Przyjaźń” ciągle płynie surowiec, a dzięki Naftoportowi jesteśmy w stanie pokryć całe krajowe zapotrzebowanie ropą dostarczaną przez tankowce – napisano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona? Wiceminister finansów wyjaśnia - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński