MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tam nie powinno być tłumów w weekend. A warto zobaczyć to miejsce! Moryń - co zwiedzić, co można zobaczyć? Najlepsze atrakcje w Moryniu

Szymon Wasilewski
Moryń - co warto zobaczyć?
Moryń - co warto zobaczyć? Szymon Wasilewski
Sposób na aktywny weekend bez tłumów? Przedstawiamy pomysł na wyprawę na południowo-zachodnie rubieże województwa. Tutaj raczej nie spotkamy tłumów, za to zobaczymy kilka interesujących obiektów, poznamy gwiazdy plejstocenu, będziemy blisko natury.

W ostatnich tygodniach rząd znosi kolejne obostrzenia, w związku z tym w niektórych miejscach możemy zobaczyć coraz więcej ludzi. W czasie pandemii zaleca się jednak unikanie przebywania w skupiskach ludzi. Proponujemy wycieczkę do urokliwego miasteczka położonego na południowo-zachodnich kresach województwa. W Moryniu raczej nie spotkamy tłumów, za to zobaczymy kilka interesujących obiektów, poznamy gwiazdy plejstocenu, będziemy blisko natury.

Moryń - jak dojechać?

Moryń oddalony jest od Szczecina o około 80 km. Samochodem można tutaj dojechać kierując się na Gryfino i Chojnę, drogą nr 31 i w Chojnie odbić na drogę 124, dalej w Metnie odbić na południe. Można także pojechać drogą S3, wjechać w zjazd w drogę 122 (Pyrzyce, Krajnik) i kierować się do Chojny. Dojazd autem zajmuje około 1,5 h.

Moryń - co warto zobaczyć

Moryń - co warto zobaczyć?

Tam nie powinno być tłumów w weekend. A warto zobaczyć to mi...

Moryń (niem. Mohrin) to miasto, którego raczej na próżno szukać na mapach Księstwa Pomorskiego, choć pierwsza wzmianka o nim pochodzi z dokumentu wystawionego w 1263 roku przez księcia pomorskiego Barnima I. Niewiele później miasto zostało opanowane przez Marchię Brandenburską, która utworzyła na tych terenach Nową Marchię.

Do dziś podziwiać można tu wywodzące się z tego okresu mury miejskie. Pierwotnie miały 28 strażnic czworokątnych i jedną bramę z wieżą. Zachował się do dzisiaj ich pełny wieniec (bez bramy i strażnic).

Kolejną, charakterystyczną i wiekową budowlą jest w Moryniu kościół św. Ducha. To późnoromańsko-gotycki obiekt wzniesiony w 2 połowie XIII wieku z ciosów granitowych na planie krzyża. Świątynia o trzech nawach, posiada potężną wolnostojącą wieżę z początku XIV stulecia z unikatowym przejazdem w poprzek osi głównej kościoła. Ambona barokowa została wyrzeźbiona przez miejscowego artystę B. Hattenkerela w 1711 roku. We wnętrzu można zobaczyć fragmenty gotyckich malowideł ściennych z XIV w., z wyobrażeniami diabłów oraz ilustrujące krzyże.

Warto zwrócić uwagę również na średniowieczny układ ulic. W dobrym stanie zachowały się budynki mieszkalne z XVIII i XIX w., które posiadają do dnia dzisiejszego przedproża, oraz XIX-wieczny ratusz znajdujący się na rynku nazwanym dziś placem Wolności. Tuż obok dzisiejszego ratusza znajduje się siedziba Geoparku, którego niemiecki odpowiednik znajduje się w Groß-Ziethen nieopodal Joachimstahl. Uroku dodają szachulcowe elewacje niektórych budynków. W mieście znajdują się także ruiny XIV-wiecznego zamku, zlokalizowane są nad jeziorem Morzycko, na półwyspie Zamczysko.

Nie wszystkie hotele i pensjonaty na zachodniopomorskim wybrzeżu otwarte będą już w maju. Większość decyzję o otwarciu uzależnia od liczby zarezerwowanych przez gości pokoi.- Ale zainteresowanie rezerwacją pobytu na różne terminy jest spore – mówią hotelarze. - Na razie tylko telefoniczne.

Jak spędzimy wakacje 2020? Co wiemy a czego nie, czyli kilka...

Jezioro

Skoro o jeziorze mowa, kolejnym atutem Morynia jest bliskość natury. Miasto i gmina położone są w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, jest tu sporo szlaków pieszych, rowerowych: Szlak Templariuszy, Szlak Krzyżacki, Szlak Nowomarchijski, ścieżka rowerowa dookoła jeziora Morzycko, Szlak Wzgórz Morenowych, Szlak "Śladami Historii". Jednym z charakterystycznych traktów jest prowadząca od murów obronnych, a dalej wzdłuż brzegu jeziora, jest Aleja Gwiazd Plejstocenu. To element wystawy przygotowanej przez Geopark wystawy „Doświadczenie epoki lodowcowej”. Po drodze spotkamy naturalnej wielkości modele zwierząt, które żyły na tych terenach w czasie zlodowacenia 15 tys. lat temu: m.in. mamuta, tygrysa szablozębnego, czy renifera.

Moryń zlokalizowany jest nieopodal fragmentu rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich łączącego Trzcińsko Zdrój i Siekierki. Jeśli jedziemy tą ścieżką, warto odbić w kierunku Morynia.

Pamiętajmy, aby wychodząc z domu wciąż zachowywać 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej i zasłaniać nos oraz usta w miejscach publicznych. Wirtualną panoramę miasta możemy podziwiać tutajmoryn360.pl

Cuda natury w Polsce - najpiękniejsze miejsca w plenerze, kt...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński