Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał nadodrzański krajobraz prawie sto lat temu [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Najstarsze wzmianki pisemne o Kurowie sięgają XIII wieku, ale wiadomo, że ludzie osiedlali się tutaj kilka tysięcy lat temu. W czasie swojej bogatej historii zdarzyło się, że wieś została zastawiona za długi.

Na terenie Kurowa odnaleziono wiele pojedynczych znalezisk z okresu neolitu. Z okresu mezolitu odnaleziono obrobiony fragment poroża jelenia.

Na południowych obrzeżach miejscowości znajdowała się osada kultury łużyckiej z epoki brązu. Bogate ślady osadnictwa z okresu wczesnego średniowiecza od X do XII wieku, odnalezione zostały na zachód od miejscowości.

Wieś Kurów wymieniana jest po raz pierwszy w dokumencie z 25 marca 1280 roku, w którym książę Otto I nadał klasztorowi cystersów w Kołbaczu prawo przemiału zboża w młynie w Kurowie. W 1315 roku książę Otto I nadał wieś Johannowi von Wussow. Wieś pozostawała w posiadaniu rodziny von Wussow do 1776 roku. W 1445 roku część wsi zastawiona została za długi. W XVIII wieku wieś przeszła we władanie dyrektora pruskiej Kamery Wojenno-Skarbowej Gustawa Reinholda von Schmeling za ceną 10 tys. talarów.

8 listopada 1560 roku Piotr Wussow z Pomellen i Kurowa za zgodą swojego krewnego Lütke Wussowa sprzedał renty zbożowe z młyna Sauersackmühle oraz kilku gospodarstw z Krzekowa i Pomorzan za 450 guldenów. W XVII wieku Kurów wymieniany było na mapie Pomeranie Ducatus Tabula z 1635 roku. W 1788 roku jako kolejny właściciel wymieniany jest E. von Schwichau.

ZOBACZ TEŻ:

W 1804 roku Kurów kupił Carl Neumann, którego rodzina była w posiadaniu wsi do 1939 roku. W XVIII wieku wieś składała się z 3 niepełnych gospodarstw chłopskich, jednak później grunty te włączono do majątku. W 1864 roku majątek liczył 2548 mórg ziemi, z czego 1350 mórg zajmowały pola uprawne, 806 mórg stanowiły łąki, 129 mórg- pastwiska, oraz 200 mórg lasów. Uprawiano głównie pszenicą, rzepak, żyto, buraki pastewne, jęczmień, owiec, koniczynę oraz ziemniaki. W majątku znajdowała się gorzenia, która przerabiała około 800 korców żyta rocznie oraz cegielnia produkująca 400 tysięcy sztuk cegieł rocznie. Majątek zatrudniał 35 stałych robotników oraz robotników sezonowych wraz z rzemieślnikami. Hodowla obejmowała 60 koni, 230 sztuk bydła rasy holenderskiej, 1400 owiec odmiany saskiej oraz krzyżówki z rasą negretti oraz 32 sztuki trzody chlewnej.

W 1892 roku majątek należał do rodziny Müller, majątek liczył wówczas 851 ha, w tym 372 ha zajmowały pola uprawne z ogrodami, 378 ha zajmowały łąki, 54 ha pastwiska i 45 ha lasy i wody- 2 ha. Hodowla liczyła 69 koni, 194 sztuk rogacizny w tym 130 krów, 1003 owce i ponad 140 świń. Zarządcą majątku był nijaki Lindemuth. Do majątku należała również cegielnia i gorzelnia, napędzane parą.

Zobacz również:

Zabudowa wsi ukształtowała się w dwóch ciągach, pomiędzy którymi znajdował się dawny folwark. Górna część położona jest przy drodze prowadzącej do Ustowa, natomiast w dolnej części znajdowały się domy położone wzdłuż rzeki Odry. Wieś z majątkiem liczyła 31 domów i 326 mieszkańców. W 1864 roku wieś liczyła 6 pełnych gospodarstw, 2 niepełne, mieszkały tu także 2 rodziny komorników, młynarz, szewc, 2 robotników dniówkowych i 2 kupców.

15 października 1939 roku Kurów wraz z 228 mieszkańcami został włączony do miasta Szczecina.

21 kwietnia 1945 roku Kurów został zdobyty przez wojska 193 Dniepropietrowskiej Dywizji Piechoty 65 Armii Uderzeniowej 2 Frontu Białoruskiego po ciężkich walkach związanych z forsowaniem Odry. Wieś została przejęta przez polską administrację 4 października 1945 roku i następnie zasiedlona przez polskich osadników. W majątku uruchomiono Państwowe Gospodarstwo Rolne, które funkcjonowało do 1992 roku.

Do lat 90. Kurów słynął z dobrze rozwijającej się tuczarni trzody chlewnej Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego. Po likwidacji przedsiębiorstwa budynki majątku zostały przejęte przez różne podmioty na siedziby firm i magazyny. W 2001 roku wieś liczyła 204 mieszkańców w 55 gospodarstwach domowych, z tego tylko 5 rodzin utrzymywało się z rolnictwa. Powierzchnia użytków rolnych wynosiła 227 ha, w tym 140 ha gruntów ornych. Istniało tu 12 gospodarstw o powierzchni do 10 ha, 2 o powierzchni od 10-15 ha oraz jedno powyżej 15 ha.

Szczecin na przełomie lat 90. Pamiętacie? Kiedyś to były cza...

Tak kiedyś wyglądał karnawał. Bale karnawałowe sprzed lat [A...

Tych miejsc już nie ma, ale dzięki zachowanym fotografiom możemy zobaczyć jak kiedyś wyglądały wyjątkowe miejsca i budynki.

Ulica Wyszaka (Klosterhof) prowadząca w kierunku Odry.  Dzis tędy przebiega Trasa Zamkowa.

Zobacz więcej! >>>

Tych niezwykłych miejsc nie ma już w Szczecinie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto