Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał dawniej Mierzyn. Zasłynął z produkcji motocykli alba. Zobacz Mierzyn na starych pocztówkach

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Mierzyn zasłynął w historii w XIX wieku.  W czasie wojen napoleońskich, 29 października 1806 r. w domu pastora w Mierzynie podpisano akt kapitulacji pruskiej twierdzy Szczecin, po czym wojska francuskie, dowodzone przez Lassalle'a weszły do miasta i zajęły je na okres 7 lat. W XIX wieku w wieś liczyła 724 osoby, a w 1939 r. 2 tysiące mieszkańców.Przed II wojną światową znajdowała się tu fabryka motocykli Alba.  Powstała w 1918 roku. Jej właścicielem był Albert Baruch. Produkcja obejmowała jednoślady, silniki motocyklowe i części zamienne. Jeden z pojazdów można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.
Mierzyn zasłynął w historii w XIX wieku. W czasie wojen napoleońskich, 29 października 1806 r. w domu pastora w Mierzynie podpisano akt kapitulacji pruskiej twierdzy Szczecin, po czym wojska francuskie, dowodzone przez Lassalle'a weszły do miasta i zajęły je na okres 7 lat. W XIX wieku w wieś liczyła 724 osoby, a w 1939 r. 2 tysiące mieszkańców.Przed II wojną światową znajdowała się tu fabryka motocykli Alba. Powstała w 1918 roku. Jej właścicielem był Albert Baruch. Produkcja obejmowała jednoślady, silniki motocyklowe i części zamienne. Jeden z pojazdów można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.
Do 1945 roku była to miejscowość o nazwie Möhringen. Jak wówczas wyglądała?

Mierzyn zasłynął w historii w XIX wieku. W czasie wojen napoleońskich, 29 października 1806 r. w domu pastora w Mierzynie podpisano akt kapitulacji pruskiej twierdzy Szczecin, po czym wojska francuskie, dowodzone przez Lassalle'a weszły do miasta i zajęły je na okres 7 lat. W XIX wieku w wieś liczyła 724 osoby, a w 1939 r. 2 tysiące mieszkańców.

Przed II wojną światową znajdowała się tu fabryka motocykli Alba. Powstała w 1918 roku. Jej właścicielem był Albert Baruch. Produkcja obejmowała jednoślady, silniki motocyklowe i części zamienne. Jeden z pojazdów można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Tak kiedyś wyglądała Rusałka w Szczecinie [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TEŻ:

Zniszczony Szczecin na fotografiach

Zniszczony Szczecin na fotografiach

Ulica Wyszaka (Klosterhof) prowadząca w kierunku Odry.  Dziś tędy przebiega Trasa Zamkowa.Zobacz więcej miejsc starego Szczecina! >>>

Wyjątkowe miejsca w Szczecinie. Niektórych już nie ma. Zobac...

Zobacz również:

Jaki był Szczecin zaraz po wojnie? Archiwalna rozmowa z Krys...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński