Tak wyglądał dawniej Mierzyn. Zasłynął z produkcji motocykli alba. Zobacz Mierzyn na starych pocztówkach

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Mierzyn zasłynął w historii w XIX wieku.  W czasie wojen napoleońskich, 29 października 1806 r. w domu pastora w Mierzynie podpisano akt kapitulacji pruskiej twierdzy Szczecin, po czym wojska francuskie, dowodzone przez Lassalle'a weszły do miasta i zajęły je na okres 7 lat. W XIX wieku w wieś liczyła 724 osoby, a w 1939 r. 2 tysiące mieszkańców.Przed II wojną światową znajdowała się tu fabryka motocykli Alba.  Powstała w 1918 roku. Jej właścicielem był Albert Baruch. Produkcja obejmowała jednoślady, silniki motocyklowe i części zamienne. Jeden z pojazdów można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.
Mierzyn zasłynął w historii w XIX wieku. W czasie wojen napoleońskich, 29 października 1806 r. w domu pastora w Mierzynie podpisano akt kapitulacji pruskiej twierdzy Szczecin, po czym wojska francuskie, dowodzone przez Lassalle'a weszły do miasta i zajęły je na okres 7 lat. W XIX wieku w wieś liczyła 724 osoby, a w 1939 r. 2 tysiące mieszkańców.Przed II wojną światową znajdowała się tu fabryka motocykli Alba. Powstała w 1918 roku. Jej właścicielem był Albert Baruch. Produkcja obejmowała jednoślady, silniki motocyklowe i części zamienne. Jeden z pojazdów można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.
Do 1945 roku była to miejscowość o nazwie Möhringen. Jak wówczas wyglądała?

Mierzyn zasłynął w historii w XIX wieku. W czasie wojen napoleońskich, 29 października 1806 r. w domu pastora w Mierzynie podpisano akt kapitulacji pruskiej twierdzy Szczecin, po czym wojska francuskie, dowodzone przez Lassalle'a weszły do miasta i zajęły je na okres 7 lat. W XIX wieku w wieś liczyła 724 osoby, a w 1939 r. 2 tysiące mieszkańców.

Przed II wojną światową znajdowała się tu fabryka motocykli Alba. Powstała w 1918 roku. Jej właścicielem był Albert Baruch. Produkcja obejmowała jednoślady, silniki motocyklowe i części zamienne. Jeden z pojazdów można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Tak kiedyś wyglądała Rusałka w Szczecinie [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TEŻ:

Zniszczony Szczecin na fotografiach

Zniszczony Szczecin na fotografiach

Duża sala Konzerthaus. Nieistniejący budynek koncertowy w Szczecinie. Mieścił się przy ulicy Augustastrasse 48 (obecnie ulica Małopolska). Dziś w tym miejscu stoi Filharmonia.

Wyjątkowe miejsca w Szczecinie. Niektórych już nie ma. Zobac...

Tak wyglądał Szczecin w 2002 roku! Powspominajcie w galerii >>>

Nie poznacie tych miejsc. Taki był Szczecin 20 lat temu [ZDJĘCIA]

Zobacz również:

Jaki był Szczecin zaraz po wojnie? Archiwalna rozmowa z Krys...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie