Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak uczcimy 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Program obchodów w Szczecinie

Michał Elmerych
Michał Elmerych
40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - program obchodów w Szczecinie
40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - program obchodów w Szczecinie Archiwum
Od niedzieli do wtorku trwać będą w Szczecinie obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego . Oto ich lista. Pokażmy, że pamiętaMY.

12 grudnia

23.45 Plac Solidarności.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Młodzi Demokraci w Szczecinie rozpoczną zapalanie zniczy, układając z nich napis "13 XII PAMIĘTAMY” w celu upamiętnienia osób, które zginęły w czasie stanu wojennego. Po utworzeniu napisu, o północy minuta ciszy a po niej wspomnienie wydarzeń sprzed 40 lat.

13 grudnia

Od rana w punktach sprzedaży prasy dostępny będzie „Głos Szczeciński” ze specjalnym dodatkiem przygotowanym przez szczeciński oddział IPN z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego „Zabić nadzieję”.

O godz. 11.00 wojewoda Zbigniew Bogucki i przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia '70 w Szczecinie pod bramą Stoczni Szczecińskiej w hołdzie ofiarom stanu wojennego.

O godz. 13.00 przed Centrum Dialogu Przełomu Muzeum Narodowe w Szczecinie otwarcie wystawy plenerowej pt. „1981. Stan „W”

O godz. 17:00 na pl. Solidarności w Szczecinie odbędzie się apel pamięci, składanie kwiatów pod pomnikiem „Anioła Wolności” oraz pokaz świetlno-muzyczny „W Hołdzie Ofiarom Stanu Wojennego".

O godz. 18.00 w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Wejmana.

O godz. 18.00 w Centrum Dialogu Przełomy promocja książki Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz pt. „1981. Stan „W” połączona z debatą pt. „Winni i skrzywdzeni”. W debacie weźmie udział prokurator Andrzej Pozorski, dyrektor Komisji Głównej Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu.

O godz. 18:50 w TVP 3 Szczecin odbędzie się projekcja filmu „Zabić Nadzieję”. Film zrealizowała TVP Szczecin i szczeciński oddział IPN. Głównym motywem są rozmowy z osobami, dla których stan wojenny oznaczał diametralną zmianę w życiu. Szczegóły wydarzeń na stronie internetowej szczecińskiego oddziału IPN.

14 grudnia

O godz. 17.00 – w Centrum Dialogu Przełomy pokaz filmu dokumentalnego o pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r. z udziałem autorek Moniki Mazanek i Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz. Spotkanie świadków historii.

Inscenizacja wprowadzenia stanu wojennego

Zomowcy i milicjanci pod siedzibą Radia Szczecin. Inscenizac...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński