Tak należy czytać rachunki za prąd w 2023 roku. Zobacz - oto zasady faktur za energię elektryczną

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Gdy dostajemy rachunek za prąd najczęściej szukamy trzech pozycji: kwoty do zapłaty, numeru faktury oraz numeru konta, by w terminie zrealizować płatność. Wiele pozycji jest dla wielu z nas jednak kompletnie niezrozumiała. Wyjaśniamy największe wątpliwości na kolejnych slajdach naszej galerii.
Gdy dostajemy rachunek za prąd najczęściej szukamy trzech pozycji: kwoty do zapłaty, numeru faktury oraz numeru konta, by w terminie zrealizować płatność. Wiele pozycji jest dla wielu z nas jednak kompletnie niezrozumiała. Wyjaśniamy największe wątpliwości na kolejnych slajdach naszej galerii. Sławomir Kowalski
W fakturach za energię elektryczną zawarte są informacje, których często nie rozumiemy na pierwszy rzut oka. Gdy dostajemy rachunek za prąd najczęściej szukamy trzech pozycji: kwoty do zapłaty, numeru faktury oraz numeru konta, by w terminie zrealizować płatność. Wiele pozycji jest dla wielu z nas jednak kompletnie niezrozumiała.

W fakturach za energię elektryczną zawarte są informacje, których często nie rozumiemy na pierwszy rzut oka. Z rachunku możesz dowiedzieć się między innymi o danych odczytowych, ilości zużytej energii elektrycznej w konkretnym czasie, a także o dodatkowych opłatach za dystrybucję prądu. Wśród nich wymienia się koszty stałe i zmienne, a na końcu nalicza się podatek VAT od całości.

W przypadku rachunku za prąd ważny okres rozliczenia. Jest on powiązany z częstotliwością odczytu licznika, prowadzoną przez dystrybutora. Konsumpcja energii obliczana stosunku do okresu pobrani energii, w przypadku taryfy dwustrefowej G12 w tabeli pojawia się rozbicie w zależności od pory dnia. Stan odczytu to różnica między wartością początkową a odczytem końcowego. Suma tych wszystkich wierszy stanowi końcową sumę za energię czynną.

Tak należy czytać rachunek za prąd - lista

Naliczenie opłat za przesył to tzw. druga część/odcinek szczegóły rachunku. W kilku pozycjach zilustrowane są pozycje zwane opłatami dystrybucyjnymi, ponoszonymi przez klienta za usługę przesyłu energii liniami niskiego, średniego napięcia. Wyróżniamy aż pięć pozycji usług dystrybucyjnych. Zobaczcie wyjaśnienia tych pozycji w naszej poniższej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

TK Lighting 2971

TK Lighting 2971

69,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Materiał oryginalny: Tak należy czytać rachunki za prąd w 2023 roku. Zobacz - oto zasady faktur za energię elektryczną - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie