Tak działają Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Szczecinie! [ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
Codziennie pomagają setkom osób. Stosują europejski system weryfikacji pacjentów pod kątem pilności przyjęcia, by wiedzieć, kto wymaga natychmiastowej pomocy. Powody wizyt pacjentów w SOR są różne, niestety zdarza się, że nie zawsze uzasadnione, dlatego czas oczekiwania wydłuża się czasami nawet do 12 godzin.

W Szczecinie są cztery Szpitalne Oddziały Ratunkowe. To SOR w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 PUM przy ul. Unii Lubelskiej, w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie przy ul. A. Sokołowskiego oraz przy ul. Arkońskiej a także w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym ZOZ „Zdroje" przy ul. Mącznej.

SOR w szpitalu "ZDROJE"

Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu "Zdroje" w Szczecinie [zdjęcia]

- W naszym szpitalnym oddziale ratunkowym dla dzieci w ciągu doby przyjmowanych jest ok. 20 pacjentów. Liczby te oczywiście są uśrednione w skali miesiąca – mówi dr n. med. Paweł Gonerko, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala "Zdroje". - Najczęściej pojawiają się u nas rodzice z dziećmi po urazach kończyn i głowy, ze złamaniami lub zwichnięciami w obrębie kończyn górnych i dolnych. Dużą grupę stanowią też pacjenci zgłaszający się z bólami brzucha.
Jak pokazują statystyki szpitala w Zdrojach, wielu pacjentów pojawiających się w SOR nie wymaga hospitalizacji, tzn. nie ma u nich wskazań do leczenia szpitalnego.

- Do tej grupy zaliczamy na przykład pacjentów z bólami brzucha czy drobnymi urazami nie wymagającymi interwencji oraz takich, którzy po założeniu szyny gipsowej lub zszyciu rany, odsyłani są do domu – dodaje dr Gonerko.

Na SOR w Zdrojach stosujemy przyjęty w UE system segregacji medycznej, tzw. TRIAGE. Każdy pacjent otrzymuje opaskę odpowiedniego koloru i jest informowany, do której z kategorii systemu został zakwalifikowany oraz jaki może być maksymalny czas oczekiwania na wizytę.

- Pacjenci „czerwoni”, którzy trafiają do nas w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, przyjmowani są oczywiście natychmiast. Natomiast pacjenci z opaskami zielonymi czy niebieskimi, zgodnie z obowiązującym systemem, muszą się liczyć z nawet 4 lub 6 godzinnym okresem oczekiwania. Oczywiście zależnie od możliwości czas ten może być skrócony – wyjaśnia dr Paweł Gonerko. - W naszym SOR dla dzieci pełni dyżur jeden lekarz, chirurg dziecięcy, jednak w zależności od konkretnej sytuacji i dolegliwości, z jakimi zgłasza się pacjent, prosi on o konsultację innego specjalistę dyżurującego w szpitalu. W SOR przyjmowani są pacjenci chirurgiczni. Pozostali pacjenci są przyjmowani w Izbach Przyjęć: Pediatrycznej, Wewnętrznej, Położniczo-Ginekologicznej i Psychiatrycznej.

SOR w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej

Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ul. Unii Lubelskiej w Szcze...

- W ciągu doby zgłasza się do SOR-u naszego szpitala około 225 pacjentów (dzieci
i dorośli) oraz około 120 pacjentów do przyjęć planowych – mówi Joanna Woźnicka, rzeczniczka SPSK nr 1 PUM. - Najczęściej zgłaszają się pacjenci ze stłuczeniami, skręceniami, zwichnięciami oraz złamaniami w wyniku upadków w różnym wieku.
Znacząca część pacjentów po zaopatrzeniu w SOR przy ul. Unii Lubelskiej wraca do domu. Są również pacjenci, którzy ze względu na rozległość obrażeń muszą być hospitalizowani w klinikach/oddziałach szpitala.
- Pacjentów najcięższych, z urazami wielonarządowymi rocznie hospitalizujemy ponad 150 (dzieci i dorośli) – dodaje Woźnicka.
Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjenci zostają odesłani z SOR-u, dotyczy to głównie pacjentów leczonych aktualnie w innych podmiotach leczniczych, gdzie są odsyłani oraz pacjentów, którzy nie wymagają leczenia w SOR i może być im udzielona pomoc w nocnej i świątecznej opiece medycznej.

- Liczba pacjentów, którzy powinni zgłaszać się ze swoimi problemami do lekarzy rodzinnych oraz do lekarzy nocnej i świątecznej opieki medycznej, a trafiają do SOR-u jest znaczna – podkreśla Joanna Woźnicka. - To właśnie powoduje, iż czas udzielenia pomocy lekarskiej jest długi. Kolejność przyjmowanych pacjentów ustalana jest według systemu TRIAGE, co oznacza przyporządkowanie pacjentów do grup pilności udzielenia pomocy. Kryterium decydującym w trakcie oceny jest stopień zagrożenia życia wynikający z faktów klinicznych (badanie i wywiad). Ocena musi być medycznie obiektywna, ale powinna brać także pod uwagę subiektywne odczucia pacjenta (np. stopień nasilenia bólu). Na podstawie objawów, wywiadu, prostego badania i algorytmu przydziela się pacjentowi kod pilności udzielenia pomocy. Pacjenci w kodzie czerwonym i pomarańczowym zaopatrywani są niezwłocznie. Pozostali oczekują na badanie lekarskie.

Pacjenci z tzw. grupy nocnej i świątecznej opieki medycznej, zwykle są kwalifikowani do grup o najmniejszej pilności. Stąd czas oczekiwania w wyjątkowych przypadkach potrafi wynieść nawet do 12 godzin. Każdy pacjent jest informowany o granicznym czasie oczekiwania na kontakt z lekarzem.

- Dlatego racjonalnym jest, aby ta grupa pacjentów trafiała do lekarzy rodzinnych oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej, gdzie mogą otrzymać oczekiwaną pomoc w zdecydowanie krótszym czasie – zauważa Woźnicka.
W Szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej nie znakuje się pacjentów kolorami.

Obecnie dyżur w SOR pełni 5 lekarzy specjalistów, których wspiera zespół pielęgniarek i ratowników w liczbie 12 osób w ciągu jednej zmiany (2 zmiany/dobę).

SOR - Szpital wojewódzki w Szczecinie

Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu wojewódzkim w Szczeci...

- W ciągu doby szpital przyjmuje około 250 pacjentów. Jest to średnia na podstawie danych z ubiegłego roku – informuje Natalia Andruczyk, rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. -
Najczęstsze przyczyny przyjęć do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to nadciśnienie tętnicze, bóle w klatce piersiowej, duszności, czy zaburzenia rytmu serca.
Najczęstsze przyczyny odmowy przyjęcia to niezasadne zgłoszenie się na SOR z dolegliwościami przewlekłymi.
W ustalaniu kolejności przyjęcia pacjentów SOR  szpitala wojewódzkiego także korzysta z systemu TRIAGE.

- Liczba lekarzy dyżurujących na SOR zależy od lokalizacji i dnia. Należy przy tym pamiętać, że szpital funkcjonuje w dwóch lokalizacjach (ul. Arkońska i ul. Sokołowskiego). Dodatkowo oprócz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych działają niezależnie Punkty Przyjęć: Kardiologiczny, Zakaźny, Dziecięcy, Okulistyczny, Otolaryngologiczny i Dermatologiczny – kończy Natalia Andruczyk.

W stanach nagłego zagrożenia zdrowia świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są niezwłocznie w izbach przyjęć (IP) i szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR-ach).

- Przez stan nagłego zagrożenia zdrowotnego należy rozumieć stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia – czytamy na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. - Co wymaga podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

Do takich przypadków należą np. : utrata przytomności; zaburzenia świadomości; drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku; ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta; zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami; rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana, będąca efektem urazu, urazy kończyny dolnej uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe?

Zespół ratownictwa medycznego należy wezwać w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego telefonując z telefonu stacjonarnego pod numer 999, z telefonu komórkowego pod numery 999 lub 112. **

Po zgłoszeniu się dyspozytora medycznego należy podać najważniejsze informacje, tj. :
- miejsce zdarzenia (adres, lokalizacja, punkty orientacyjne)
- powód wezwania pogotowia
- kto potrzebuje pomocy, w jakim jest stanie
- kto wzywa zespół ratownictwa medycznego

Należy odpowiadać na pytania dyspozytora i zastosować się do jego zaleceń w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wezwanie przyjęte do realizacji zostanie potwierdzone przez dyspozytora słowami: "wezwanie przyjęte".

Zespół ratownictwa medycznego wykonuje medyczne czynności ratunkowe pozaszpitalne. W razie konieczności transportuje osobę wymagającą pomocy medycznej z miejsca zdarzenia:
- do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub
- do szpitala wskazanego przez dyspozytora medycznego albo lekarza koordynatora ratownictwa medycznego lub
- do szpitala udzielającego świadczeń zgodnych z rodzajem i stopniem ciężkości urazu lub zachorowania, np. do centrum urazowego, ośrodka oparzeniowego, udarowego albo do ośrodka kardiologii interwencyjnej.

Pamiętajmy! Po karetkę pogotowia ratunkowego dzwonimy tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego pogorszenia stanu zdrowia! W innym przypadku korzystamy z pomocy swojego lekarza rodzinnego (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) lub z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Każdego dnia ratownicy medyczni Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie wyjeżdżają do pacjentów średnio 450 razy (w całym regionie). W samym Szczecinie to średnio od 120 – 150 wyjazdów.

Zobacz także: Kulisy zdrowia: zęby i ciąża. Jak dbać i kiedy leczyć zęby, jeśli jest się w ciąży

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Arogancja i chamstwo jak najdalej 5 godz czekania i brak pomocy

G
Gość

Masakra to co tu się dzieje omijajcie z daleka zwłaszcza ortopedie

G
Gość

Ja dzisiaj byłam na SOR Unia Lubelska byłam przyjęta dosyć szybko z badaniami oraz USG mam dalsze zalecenia czyli moim zdaniem fachowa pomoc

L
Lolo

Moj ojciec na sorze w stargardzie byl dwa razy z silnym bolem brzucha za pierwszym razem po 6 godz czekania odeslano go ze skieriwaniem na usg bez zadnych badan na drugi dzien zrobil usg prywatnie gdy to badanie zobaczyl lekarz rodzinny natychmiast kazal udac mu sie na sor tam czekal 8 godz. Dwa dni chodzil z peknietym wyrostkiem mial wiecej szczescia niz rozumu bo normalnie juz powinien byc martwy. Brawo sor stargard

C
CIELIP==

W S P S K nr.1 Unii Lubelskiej w Szczecinie. Pacjentka nn1 na S O R ze dn. 06.05.2014r z rozbitą czaszką-- czekała na pomoc lekarską aż do ŚMIERCI.

L
Lekarz

Jezeli byla tam Pani kilka razy, to warto zastanowic sie czy SOR to bylo wlasciwe miejsce.

„Nagle zagrozenie zdrowotne” - czy tak naprawde bylo? Kilka razy?

A jezeli byla Pani z zaostrzeniem choroby przewleklej, to nalezaloby zastanowic sie nad pojsciem do lekarza rodzinnego i nad modyfikacja leczenia.

G
Gość

Najlepszy jest szpital na Uni
Lubelskiej
Szczecin

G
Gość

Nie najgorsza jest izba przyjęć na Piotra Skargi
Przekonał się sam
Szczególnie lekarze

P
Pacjentka

Na Arkońskiej chyba najgorszy SOR. Kroplówki dostaje się siedząc na korytarzu wśród pacjentów. Miałam okazję być tam kilka razy i zawsze było tak samo. Nikt nawet nie zapyta czy ma się siłę by siedzieć kilka godzin otrzymując zapisaną nie jedną kroplówkę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3