Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak działają Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Szczecinie! [ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
Codziennie pomagają setkom osób. Stosują europejski system weryfikacji pacjentów pod kątem pilności przyjęcia, by wiedzieć, kto wymaga natychmiastowej pomocy. Powody wizyt pacjentów w SOR są różne, niestety zdarza się, że nie zawsze uzasadnione, dlatego czas oczekiwania wydłuża się czasami nawet do 12 godzin.

W Szczecinie są cztery Szpitalne Oddziały Ratunkowe. To SOR w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 PUM przy ul. Unii Lubelskiej, w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie przy ul. A. Sokołowskiego oraz przy ul. Arkońskiej a także w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym ZOZ „Zdroje" przy ul. Mącznej.

SOR w szpitalu "ZDROJE"

Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu "Zdroje" w Szczecinie [zdjęcia]

- W naszym szpitalnym oddziale ratunkowym dla dzieci w ciągu doby przyjmowanych jest ok. 20 pacjentów. Liczby te oczywiście są uśrednione w skali miesiąca – mówi dr n. med. Paweł Gonerko, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala "Zdroje". - Najczęściej pojawiają się u nas rodzice z dziećmi po urazach kończyn i głowy, ze złamaniami lub zwichnięciami w obrębie kończyn górnych i dolnych. Dużą grupę stanowią też pacjenci zgłaszający się z bólami brzucha.
Jak pokazują statystyki szpitala w Zdrojach, wielu pacjentów pojawiających się w SOR nie wymaga hospitalizacji, tzn. nie ma u nich wskazań do leczenia szpitalnego.

- Do tej grupy zaliczamy na przykład pacjentów z bólami brzucha czy drobnymi urazami nie wymagającymi interwencji oraz takich, którzy po założeniu szyny gipsowej lub zszyciu rany, odsyłani są do domu – dodaje dr Gonerko.

Na SOR w Zdrojach stosujemy przyjęty w UE system segregacji medycznej, tzw. TRIAGE. Każdy pacjent otrzymuje opaskę odpowiedniego koloru i jest informowany, do której z kategorii systemu został zakwalifikowany oraz jaki może być maksymalny czas oczekiwania na wizytę.

- Pacjenci „czerwoni”, którzy trafiają do nas w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, przyjmowani są oczywiście natychmiast. Natomiast pacjenci z opaskami zielonymi czy niebieskimi, zgodnie z obowiązującym systemem, muszą się liczyć z nawet 4 lub 6 godzinnym okresem oczekiwania. Oczywiście zależnie od możliwości czas ten może być skrócony – wyjaśnia dr Paweł Gonerko. - W naszym SOR dla dzieci pełni dyżur jeden lekarz, chirurg dziecięcy, jednak w zależności od konkretnej sytuacji i dolegliwości, z jakimi zgłasza się pacjent, prosi on o konsultację innego specjalistę dyżurującego w szpitalu. W SOR przyjmowani są pacjenci chirurgiczni. Pozostali pacjenci są przyjmowani w Izbach Przyjęć: Pediatrycznej, Wewnętrznej, Położniczo-Ginekologicznej i Psychiatrycznej.

SOR w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej

Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ul. Unii Lubelskiej w Szcze...

- W ciągu doby zgłasza się do SOR-u naszego szpitala około 225 pacjentów (dzieci
i dorośli) oraz około 120 pacjentów do przyjęć planowych – mówi Joanna Woźnicka, rzeczniczka SPSK nr 1 PUM. - Najczęściej zgłaszają się pacjenci ze stłuczeniami, skręceniami, zwichnięciami oraz złamaniami w wyniku upadków w różnym wieku.
Znacząca część pacjentów po zaopatrzeniu w SOR przy ul. Unii Lubelskiej wraca do domu. Są również pacjenci, którzy ze względu na rozległość obrażeń muszą być hospitalizowani w klinikach/oddziałach szpitala.
- Pacjentów najcięższych, z urazami wielonarządowymi rocznie hospitalizujemy ponad 150 (dzieci i dorośli) – dodaje Woźnicka.
Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjenci zostają odesłani z SOR-u, dotyczy to głównie pacjentów leczonych aktualnie w innych podmiotach leczniczych, gdzie są odsyłani oraz pacjentów, którzy nie wymagają leczenia w SOR i może być im udzielona pomoc w nocnej i świątecznej opiece medycznej.

- Liczba pacjentów, którzy powinni zgłaszać się ze swoimi problemami do lekarzy rodzinnych oraz do lekarzy nocnej i świątecznej opieki medycznej, a trafiają do SOR-u jest znaczna – podkreśla Joanna Woźnicka. - To właśnie powoduje, iż czas udzielenia pomocy lekarskiej jest długi. Kolejność przyjmowanych pacjentów ustalana jest według systemu TRIAGE, co oznacza przyporządkowanie pacjentów do grup pilności udzielenia pomocy. Kryterium decydującym w trakcie oceny jest stopień zagrożenia życia wynikający z faktów klinicznych (badanie i wywiad). Ocena musi być medycznie obiektywna, ale powinna brać także pod uwagę subiektywne odczucia pacjenta (np. stopień nasilenia bólu). Na podstawie objawów, wywiadu, prostego badania i algorytmu przydziela się pacjentowi kod pilności udzielenia pomocy. Pacjenci w kodzie czerwonym i pomarańczowym zaopatrywani są niezwłocznie. Pozostali oczekują na badanie lekarskie.

Pacjenci z tzw. grupy nocnej i świątecznej opieki medycznej, zwykle są kwalifikowani do grup o najmniejszej pilności. Stąd czas oczekiwania w wyjątkowych przypadkach potrafi wynieść nawet do 12 godzin. Każdy pacjent jest informowany o granicznym czasie oczekiwania na kontakt z lekarzem.

- Dlatego racjonalnym jest, aby ta grupa pacjentów trafiała do lekarzy rodzinnych oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej, gdzie mogą otrzymać oczekiwaną pomoc w zdecydowanie krótszym czasie – zauważa Woźnicka.
W Szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej nie znakuje się pacjentów kolorami.

Obecnie dyżur w SOR pełni 5 lekarzy specjalistów, których wspiera zespół pielęgniarek i ratowników w liczbie 12 osób w ciągu jednej zmiany (2 zmiany/dobę).

SOR - Szpital wojewódzki w Szczecinie

Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu wojewódzkim w Szczeci...

- W ciągu doby szpital przyjmuje około 250 pacjentów. Jest to średnia na podstawie danych z ubiegłego roku – informuje Natalia Andruczyk, rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. -
Najczęstsze przyczyny przyjęć do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to nadciśnienie tętnicze, bóle w klatce piersiowej, duszności, czy zaburzenia rytmu serca.
Najczęstsze przyczyny odmowy przyjęcia to niezasadne zgłoszenie się na SOR z dolegliwościami przewlekłymi.
W ustalaniu kolejności przyjęcia pacjentów SOR  szpitala wojewódzkiego także korzysta z systemu TRIAGE.

- Liczba lekarzy dyżurujących na SOR zależy od lokalizacji i dnia. Należy przy tym pamiętać, że szpital funkcjonuje w dwóch lokalizacjach (ul. Arkońska i ul. Sokołowskiego). Dodatkowo oprócz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych działają niezależnie Punkty Przyjęć: Kardiologiczny, Zakaźny, Dziecięcy, Okulistyczny, Otolaryngologiczny i Dermatologiczny – kończy Natalia Andruczyk.

W stanach nagłego zagrożenia zdrowia świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są niezwłocznie w izbach przyjęć (IP) i szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR-ach).

- Przez stan nagłego zagrożenia zdrowotnego należy rozumieć stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia – czytamy na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. - Co wymaga podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

Do takich przypadków należą np. : utrata przytomności; zaburzenia świadomości; drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku; ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta; zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami; rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana, będąca efektem urazu, urazy kończyny dolnej uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe?

Zespół ratownictwa medycznego należy wezwać w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego telefonując z telefonu stacjonarnego pod numer 999, z telefonu komórkowego pod numery 999 lub 112. **

Po zgłoszeniu się dyspozytora medycznego należy podać najważniejsze informacje, tj. :
- miejsce zdarzenia (adres, lokalizacja, punkty orientacyjne)
- powód wezwania pogotowia
- kto potrzebuje pomocy, w jakim jest stanie
- kto wzywa zespół ratownictwa medycznego

Należy odpowiadać na pytania dyspozytora i zastosować się do jego zaleceń w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wezwanie przyjęte do realizacji zostanie potwierdzone przez dyspozytora słowami: "wezwanie przyjęte".

Zespół ratownictwa medycznego wykonuje medyczne czynności ratunkowe pozaszpitalne. W razie konieczności transportuje osobę wymagającą pomocy medycznej z miejsca zdarzenia:
- do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub
- do szpitala wskazanego przez dyspozytora medycznego albo lekarza koordynatora ratownictwa medycznego lub
- do szpitala udzielającego świadczeń zgodnych z rodzajem i stopniem ciężkości urazu lub zachorowania, np. do centrum urazowego, ośrodka oparzeniowego, udarowego albo do ośrodka kardiologii interwencyjnej.

Pamiętajmy! Po karetkę pogotowia ratunkowego dzwonimy tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego pogorszenia stanu zdrowia! W innym przypadku korzystamy z pomocy swojego lekarza rodzinnego (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) lub z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Każdego dnia ratownicy medyczni Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie wyjeżdżają do pacjentów średnio 450 razy (w całym regionie). W samym Szczecinie to średnio od 120 – 150 wyjazdów.

Zobacz także: Kulisy zdrowia: zęby i ciąża. Jak dbać i kiedy leczyć zęby, jeśli jest się w ciąży

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński