Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądał stadion Pogoni po modernizacji? [wizualizacje, wideo]

Marcin Dworzyński [email protected]
Tak wygląda projekt, który zwyciężył w konkursie na modernizację stadionu miejskiego w Szczecinie.
Tak wygląda projekt, który zwyciężył w konkursie na modernizację stadionu miejskiego w Szczecinie. Pracownia PPIP
Rozstrzygnięto konkurs na projekt modernizacji stadionu Pogoni Szczecin. Zwycięska praca zakłada przebudowanie tzw. "małej trybuny", zadaszenie całego obiektu i zwiększenie pojemności do prawie 20 tys. miejsc.
Zwycięska praca autorstwa Pracowni projektowej Janusza Pachowskiego.

Projekty w konkursie na modernizację stadionu Pogoni Szczecin

Poznaliśmy wyniki konkursu na modernizację stadionu im. Floriana Krygiera. Uściślając, projekt dotyczy przebudowy obiektu oraz pobliskich terenów.

- To ważny moment dla szczecińskiej piłki - rozpoczął prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. - Pierwszym obiektem sportowym zbudowanym od podstaw jest ten w którym się znajdujemy (spotkanie miało miejsce we Floating Arena). Teraz kończy się budowa hali. Pora więc zająć się stadionem i taki był cel tego konkursu - przygotowanie do modernizacji, ponieważ budowę nowego stadionu odkładamy w czasie.

Chęć udziału w konkursie wyraziło 45 firm. Po sprawdzeniu kandydatów, zakwalifikowano 41 z nich, a pracę konkursową ostatecznie złożyło 19 podmiotów nie tylko z Polski, ale także z Austrii i Niemiec.
- To była przyjemność sędziować tym konkursie - mówi Zbigniew Maćków, przewodniczący jury konkursowego. - Poziom prac był wysoki, a my debatowaliśmy trzy dni.
Podczas spotkania przyznano nagrody finansowe za poszczególne miejsca, a na temat zwycięskiej pracy autorstwa pracowni projektowej Janusza Pachowskiego z siedzibą w Izabelinie omawiano na pokonkursowej debacie.

Jaki projekt proponuje zwycięzca? Taki o pojemności 19 741 widzów. 7173 krzesełek na wysokiej trybunie, 6205 na łuku i 6363 na "nowej", która była największym wyzwaniem przy projektowaniu. A to dlatego, że jest ona odchylona od boiska i jak na złość, przylega do niej postawiony przed kilkoma laty budynek VIP. Według wstępnych "sztywnych założeń" Miasta, budynek miał być zachowany. I chociaż trzech projektantów z dziewiętnastu zastosowało się do tych zaleceń, to ostatecznie stwierdzono, że to na papierze nie wygląda najlepiej i... budynek należy wyburzyć. Powstanie zatem nowy, wkomponowany w podwyższoną trybunę.

Stadion nie zostanie zamknięty czwartą trybuną, ale czymś na podobieństwo ściany, która będzie pełniła rolę tarasu. Tam znajdować się będą także wielopowierzchniowe skyboxy, czy sklepy jak np. fanshop. Atutem takiej wizji jest także polepszenie akustyki na stadionie.

Z przystadionowych terenów mają zniknąć jupitery, a za światło ma odpowiadać osiem masztów, które będą znajdować się na dachu. Jak ma wyglądać zadaszenie? Przede wszystkim swoją powierzchnią ma objąć wszystkie sektory, a wykonane zostanie z żelbetonowej konstrukcji.

Nowością ma być także możliwość dojścia na wysoką trybunę od ul. Karłowicza, tak jak miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu. Wokół boiska zostanie wybudowanych 390 miejsc parkingowych, a w przyszłości kolejnych 406 w wielopoziomowym parkingu, który ma powstać na terenie dawnego basenu. Obok niego powstanie ścianka wspinaczkowa, a skatepark trzeba będzie wyburzyć i postawić od nowa 100 metrów dalej niż teraz, za boiskiem nr 2.

O tym jak inni projektanci widzieli przebudowę stadionu Pogoni można przekonać się samemu, spacerując po korytarzu Floating Arena, gdzie wystawa konkursowych prac potrwa do 7 listopada.

Laureaci konkursu:

I nagroda - Pracownia projektowa Janusz Pachowski (Izabelin) (50 tys. zł nagrody)
II nagroda - Bauren Renker Piotr (Rybnik) (30 tys. zł)
III nagroda - Urbicon Sp. z o.o. ; PG Projekt (Szczecin) (20 tys. zł)
Wyróżnienie - Magma Architecture GmbH ; Hoppold Ingenieurbüro GmbH (10 tys. zł)

Rozbudowa stadionu planowana jest w trzech etapach:
I faza obejmuje:
­ przebudowę trybun północnych wraz z budową obiektu wielofunkcyjnego,
­ budowę pawilonów gastronomicznych oraz toalet,
­ wykonanie zadaszenia trybun wraz z oświetleniem stadionu,
­ budowę parkingów terenowych dla: kibiców, gości VIP, klubów, sędziów i działaczy, dla przedstawicieli środków przekazu, wozów transmisyjnych, służb specjalnych.

II faza obejmuje:
­ wyburzenie budynku klubowego MKS Pogoń Szczecin oraz przeniesienie jego funkcji w inne miejsce,
­ budowę zespołu szatni dla zawodników (juniorów),
­ budowę obiektów technicznych.

III faza obejmuje:
­ docelowe zagospodarowanie terenu,
­ budowę parkingu wielopoziomowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński