Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy monument w lesie na prawobrzeżu Szczecina. Co to jest? Miłośnicy historii mają dwie hipotezy

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Niedokończony pomnik, a może znak milowy? Na artefakt dawnego Szczecina natknęli się pasjonaci historii w rejonie Szosy Stargardzkiej. Pomnik wykuty jest z dużego bloku szarego granitu, cześć głazu zachowano tworząc podstawę pomnika. - To świeża sprawa więc cały czas szukamy rozwiązania - mówi komisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk.

- Postanowiliśmy sprawdzić informację od internauty, który w styczniu poinformował nas, że przy Szosie Stargardzkiej w Płoni znajduje się przewrócony pomnik. Wizja lokalna przeprowadzona zimą, nie pozostawiała wątpliwości, że to przewrócony granitowy obelisk. Jego lokalizacja naprzeciwko bramy papierni Hohenkrug, wskazywała, że jest to pomnik poświęcony poległym pracownikom papierni z I wojny światowej - mówi dr Marek Łuczak.

ZOBACZ TEŻ:

Pan Marek z pomocą miłośników historii podniósł dwutonowy pomnik i wtedy okazało się obelisku nie ma żadnych inskrypcji, nie ma też śladu od kleju od tablicy ani klejonych liter. Co ciekawe pomnik nie pojawia się na planach, więc może jest to niewykorzystany obelisk, który został tu przewieziony. Inna z wersji wskazuje, że może to być kamień kilometrowy, czyli tzw. kilometerstein.

- Obie wersje są prawdopodobne, staramy się je zweryfikować. Może to być faktycznie znacznik czy też kamień milowy lub niedokończony pomnik z I wojny - regionalista z Płoni twierdzi że z cmentarza z Strugi. To świeża sprawa więc cały czas szukamy rozwiązania - tłumaczy pan Marek. - W obydwu przypadkach dziwi mnie brak inskrypcji - wykonywano je w warsztatach kamieniarskich - nikt nie rzeźbił w terenie, jak nie było takiej potrzeby. Na kamieniach milowych i drogowskazach były oznaczenia kierunków do miast i odległości, na obelisku pomnikowym brakuje z kolei oprócz inskrypcji, którą można wykonać później, samej symboliki - czyli np. krzyża żelaznego. Liczę na to, że wiele umysłów internautów, będzie patrzyło na pomnik przez pryzmat swojej własnej wiedzy i doświadczeń i w końcu znajdziemy właściwe rozwiązanie.

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej oryginalne nagrobki na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

ZOBACZ TAKŻE:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński