Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze znalezisko w Szczecinie. Niezwykła historia żeliwnego krzyża

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W śmieciach w bazie przy ul. Gdańskiej w Szczecinie odnaleziono żeliwny krzyż. Markowi Łuczakowi zawdzięczamy ustalenie tego, do kogo należał.

- Skontaktował się ze mną pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o., który powiadomił, że w śmieciach w bazie przy ul. Gdańskiej w Szczecinie odnaleziono żeliwny krzyż - relacjonuje komisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. - Krzyż wydawał mi się od początku znajomy, nie żebym rozpoznał nazwisko, ale sama forma oraz cytat: Sie hat getan, was sie konnte (Ona uczyniła, co mogła) z Namaszczenia w Betanii z Ewangelii Św. Marka 14.8. Na trop naprowadziła mnie Christiane Karweik, twierdząc, że Christine Riedel pochodzi z miejscowości Franzhausen. Przypomniałem, sobie wówczas, że zdjęcie krzyża było już publikowane, właśnie w kontekście Franzhausen, czyli dzisiejszego Sławociesza, zniszczonej osady przy ul. Stary Szlak, a jednocześnie zniszczonego po wojnie cmentarza ewangelickiego tej osady. Zdjęcie pojawiło się w artykule „Smutna Historia” w Kurierze Szczecińskim z 28 kwietnia 2011 roku. Krzyż prezentował wymieniony w artykule Franciszek Dyrdał, mieszkaniec Sławociesza, który znalazł na cmentarzu dwa krzyże żeliwne i zabezpieczył je na swojej posesji, przed złodziejami.

ZOBACZ TEŻ:

Tak wygląda odkopana krypta

Odkrycie średniowiecznej krypty w centrum Szczecina. To frag...

Kilka lat temu udało mi się nawet odnaleźć posesję przy Starym Szlaku i porozmawiać z nowym właścicielami, którzy pokazali mi mniejszy z krzyży, należący do Carla Augusta Müllera (1853-1853). Nowi właściciele nie mogli odnaleźć dużego krzyża z cytatem z ewangelii św. Marka 18.8. Ciężko też było ustalić do kogo należał, był on ułamany poniżej ramion krzyża, pomalowany czarną farbą prawdopodobnie przez pana Franciszka a czytelny był jedynie cytat z pisma świętego.

Do kogo należał krzyż?
Krzyż należy do Christine Luise Marie Riedel z d. Modrow. Christine urodziła się 30 listopada 1857 roku w Starych Brynkach (nm. Brünken). Była córką właściciela gospodarstwa Gottfrieda Modrowa i Marie Modrow z d. Lübke z Brynek. Wyszła za maż za właściciela gospodarstwa w Sławocieszu - Otto Franza Riedla. Mieli 8 dzieci: Helmuta Karla Williego (ur. 14 lutego 1887 roku, 9 października 1913 roku ożenił się z Marthą Marie Ernestine Wittcke), Elisabeth Helene Verenę (ur. 23 marca 1888 roku, 4 lipca 1910 roku wyszła za mąż za Waltera Paula Eugena Eduarda Gruela), Marie Luise Therese (ur. 12 marca 1889 roku, zm. 24 czerwca 1889 roku), Idę Johannę Grete (ur. 6 grudnia 1890 roku, 21 lutego 1921 roku wyszła za mąż za Maxa Bernharda Petschke), Otto Franza (ur. 30 października 1892 roku, 14 lutego 1921 roku ożenił się z Marthą Elsą Emmą Jordan), Gustava Adolfa (ur. 13 listopada 1893 roku, zm. 28 grudnia 1893 roku), Therese Luise Charlotte (ur. 13 czerwca 1896 roku , zm. 23 maja 1916 roku) oraz Alme Gerdę Berthę (ur. 4 września 1898 roku). Christine Riedel zmarła 9 kwietnia 1906 roku w Sławocieszu.

- Nasuwa się refleksja, by rozważyć trzymanie takich rzeczy w domu, a jeżeli już się na to decydujemy z szlachetnych pobudek to powiadommy o tym fakcie właściwy urząd konserwatora zabytków. Gdyby nie artykuł i zdjęcie z "Kuriera" sprzed 11 lat oraz to, że staram się zawsze ustalić kim jest osoba z nagrobka to w przypadku tego zabytku stracilibyśmy całkowicie kontekst historyczny. Gdyby nie czujność pracowników MPO w Szczecinie i łut szczęścia to mielibyśmy zabytek bez żadnej historii, po prostu kawał ładnego metalu. Krzyż obecnie jest na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Jeżeli wiec ktokolwiek ma w domu podobne rzeczy proszę o kontakt, postaram się ustalić skąd pochodzą i przywrócić im historię - uważa Marek Łuczak.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński