Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze zjawisko nad Polską. To pokazują radary nad morzem. Grzegorz Walijewski z IMGW wyjaśnia

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
W piątek radary meteorologiczne zaczęły wskazywać pewne anomalia w obszarze nad polską częścią Morza Bałtyckiego. Jak się okazuje, nie są one związane z nadchodzącymi burzami czy deszczami, a swoje źródło mają w manewrach wojskowych. Szczegóły działania zdradził portalowi i.pl Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB.

Anomalie na radarach meteo

5 maja radary meteorologiczne pokazujące warunki pogodowe i możliwe zbliżające się opady deszczu czy inne zjawiska związane z pogodą zaczęły "wariować". Mapa przedstawiająca obszar nad północną Polską na przestrzeni niemal całego wybrzeża i nad Morzem Bałtyckim wskazywała na różne odchylenia mające sugerować możliwe opady atmosferyczne.

Kłopot polegał jednak na tym, że nie przewidziane i nie do zaobserwowania były żadne zbliżające się chmury mogące sugerować opady deszczu.

Wiele osób zwróciło uwagę na te anomalia i podejrzewać, że może być to celowa próba zakłóceń.

Manewry wojskowe wpływają na mapy radarowe

Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w rozmowie z portalem i.pl wytłumaczył mechanikę działania map radarowych i potwierdził, że pojawiające się anomalie związane są z manewrami wojskowymi.

"Na północy kraju nad Morzem Bałtykim widać różne odbicia w wyniku pracy radarów meteorologicznych i na mapach radarowych widać chmury, których de facto nie ma. Wiemy, że są tam prowadzone pewnego rodzaju manewry, więc bardzo prawdopodobne, że są to efekty tych działań" - powiedział.

Dodał jednak, że IMGW nie posiada dokładnych informacji, jakie działania podejmuje wojsko, ale najprawdopodobniej są to, tak zwane, "czachy", których używa się, by zmylić przeciwnika.

Największe stężenia i zakłócenia pojawiają się na wysokości około czterech kilometrów.

Jak działają radary meteorologiczne?

Rzecznik wytłumaczył również, że nie jest to odosobniona sytuacja, a tego rodzaju sytuacje zdarzają się "od czasu do czasu".

"Każdy radar meteorologiczny działa w ten sposób, że wysyła pewną wiązkę w przestrzeń na odległość około 150 km. Czeka aż znajdzie przeszkodę w postaci jakichś kropelek wody albo pary wodnej albo lodu i wtedy się odbija i dzięki temu wraca sygnał do radaru, i możemy zobaczyć, co tam się dzieje. Jeżeli to są chmury, to wiadomo, że nas najbardziej interesują. Czasami bywają też inne zakłócenia np. w wyniku złego działania różnych sieci WI-FI. Natomiast bywają też różne inne obrazy, czyli działania też wojskowe lub inne" - wytłumaczył Walijewski.

Jak dodał, dzięki radarom "można też obserwować wędrówki różnego rodzaju ptaków, jeżeli są w różnych grupach czy kluczach".

"Przede wszystkim radary służą do sprawdzania tego, jak daleko jest i co się dzieje z chmurą, która się zbliża, ewentualnie z formacją chmur, frontem atmosferycznym; jakiego rzędu opady są; wielkości kropel; czy występuje grad. Coraz to nowsze radary pokazują, jakiej średnicy mogą być gradziny, czy to grad czy krupa śnieżna. Radary są stworzone, by służyć bezpieczeństwu Polakom w odsłonie meteorologicznej" - zaznaczył.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemnicze zjawisko nad Polską. To pokazują radary nad morzem. Grzegorz Walijewski z IMGW wyjaśnia - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński