MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze masowe śnięcie ryb w jeziorze Dąbie. Nie będzie uroczystego otwarcia sezonu w Lubczynie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Śnięte ryby na brzegu plaży w Lubczynie
Śnięte ryby na brzegu plaży w Lubczynie OSP Lubczyna
Nadal nie wiadomo co było powodem masowego śnięcia ryb, które dotknęło rejon jeziora Dąbie w okolicach Lubczyny. Sytuacja stała się alarmująca 18 czerwca, kiedy to strażacy zgłosili zebranie z plaży kilkadziesiąt kilogramów martwych ryb. Mimo upływu czasu problem nie wygasł – z wody wyławiane są kolejne padłe sztuki, w tym okazałe szczupaki. Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goleniowie Andrzej Łukasiak, jako zarządca kąpieliska w Lubczynie poinformował, że wyniki badań wody będą znane dopiero w sobotę 22 czerwca br. Stąd decyzja o zamknięciu kąpieliska w sobotę.

W wyniku pojawienia się od wtorku 18 czerwca śniętych ryb w jeziorze Dąbie i na brzegu plaży w Lubczynie na zgłoszenie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Goleniowie ponownie dnia 19 czerwca dokonał kontroli kąpieliska. Pobrano próbki wody do badań parametrów w zakresie enterokoków kałowych i escherichia coli. Wyniki badań będą znane dopiero w sobotę 22 czerwca br. W tym dniu również będzie przeprowadzona kontrola w zakresie stanu sanitarno – higienicznego kąpieliska, w tym występowania śniętych ryb i zostanie wydana decyzja w zakresie potencjalnego wykorzystania wody do kąpieli.

- Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo osób chcących korzystać z kąpieliska w Lubczynie informuję, że otwarcie kąpieliska nie nastąpi w sobotę 22 czerwca br. - wyjaśnia Andrzej Łukasiak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goleniowie. Wywieszona będzie czerwona flaga i obowiązywał będzie zakaz kąpieli.

Inspektorzy WIOŚ i Wód Polskich nadal pracują nad ustaleniem przyczyn tego niepokojącego zjawiska. Spekuluje się o różnych potencjalnych czynnikach, takich jak zanieczyszczenie środowiska, choroby ryb czy drastyczne zmiany w składzie chemicznym wody, jednak do tej pory żadna z tych hipotez nie została potwierdzona badaniami. Nadal też wyławiane są śnięte ryby, a do pracy przy ich usuwaniu zatrudnione są kolejne osoby, w tym strażacy ochotnicy z OSP Lubczyna.

Przedstawiciele władz zapewniają, że wszystkie działania są podejmowane w celu szybkiego rozwiązania problemu i apelują do mieszkańców o cierpliwość oraz pomaganie służbom transportującym padłe ryby poza teren plaży w celu uniknięcia zagrożenia zdrowotnego.

Codziennie od wtorku prowadzone są prace związane z usuwaniem śniętych ryb i ich utylizacją. Prace te wykonuje firma zewnętrzna na zlecenie Wód Polskich. W pomoc w usuwaniu martwych ryb zaangażowani są jak zawsze niezawodni druhowie OSP Lubczyna, PSP Goleniów i pracownicy Ośrodka Sportu.

Dopóki nie zostaną uzyskane wyniki szczegółowych badań, mieszkańcy oraz przebywający na plaży są proszeni o zachowanie ostrożności w rejonie jeziora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński