Tajemnicza fiolka z nieznanym płynem. Była zabezpieczona...

  Tajemnicza fiolka z nieznanym płynem. Była zabezpieczona przed... siłami nieczystymi

  Marek Jaszczyński

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Fiolka ma kilka centymetrów długości. Wyraźnie widać ciecz w środku naczynia. Co to jest? Dowiemy się po badaniach
  1/5
  przejdź do galerii

  Fiolka ma kilka centymetrów długości. Wyraźnie widać ciecz w środku naczynia. Co to jest? Dowiemy się po badaniach ©Grzegorz Kurka

  Afrodyzjak? Eliksir młodości? Trucizna? Na razie nie wiadomo, co kryje naczynie z zielonego szkła odnalezione w pozostałościach dawnej rezydencji pomorskiego rodu, które trafiło do kamieńskiego muzeum.
  Zobacz galerię

  Fiolka została odnaleziona, w jednej z miejscowości regionu, w czasie prac ziemnych przy ocieplaniu budynku mieszkalnego. Ma kilka centymetrów i zawiera płyn.

  - Nie ma podejrzeń, co to jest za ciecz. Wyjaśni to analiza chemiczna - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim. - Fiolka jest datowana na XVIII wiek.

  Nie ma podejrzeń, co to jest za ciecz. Wyjaśni to dopiero analiza chemiczna. Fiolka jest datowana na XVIII wiek
  - komentuje Grzegorz Kurka

  Ciekawe jest również to, w jaki sposób fiolka była przechowywana już po jej odnalezieniu.


  - Właściciel posesji postanowił uchronić dom przed siłami nieczystymi. Fiolka została włożona do słoika, który dodatkowo zalany został wodą i tak zabezpieczone naczynie zakopane zostało przy niewielkim strumyku oddalonym od domu o około 50 metrów. Dodatkowym zabezpieczeniem przed siłami nieczystymi, które zapewne wyzwoliłyby się po otwarciu fiolki, były też dwa kamienie. W ten oto sposób fiolka została zabezpieczona przed uwolnieniem zła - opowiada archeolog.

  Miejsce, gdzie znaleziono fiolkę, jest związane z rodem von Everstein. To pomorski ród, który pierwotnie miał swoje posiadłości w Dolnej Saksonii: Hamein i Holzminden. W 1663 roku wraz ze śmiercią hrabiego Krzysztofa Ludwiga wygasł ród Eversteinów. Ostatni krewnym rodu był książę von Croy.

  Alchemiczne doświadczenia w zamku  W ostatnim czasie nie brakuje odkryć związanych ze wspomnianym rodem. Kilka tygodni temu na terenie zakładu karnego w Nowogardzie, podczas remontu sieci kanalizacyjnej, w jednym z wykopów odkryto fragment kamienno-ceglanego muru zamkowego wykonanego w stylu gotyckim. A w nim była spora niespodzianka: nieuszkodzony alembik, czyli dawny sprzęt laboratoryjny w postaci szklanego lub metalowego naczynia - zbiornika, zakończonego szyjką. Być może należał do zamkowego alchemika.

  - Alembik po oczyszczeniu z zabrudzeń mieni się różnobarwnym kolorem szkła. Zapewne w wyniku długotrwałego przebywania w ziemi, kolor stał się niejednolity. Przeleżał co najmniej 350 lat! - mówi Grzegorz Kurka.

  Nowogardzki zamek powstał w XIII wieku. Obiekt wymieniony po raz pierwszy w roku 1268 do 1274 roku należał do biskupa kamieńskiego, następnie jako lenno biskupie do rodu von Everstein. W 1268 roku zamek był murowanym obiektem otoczonym fosą, wałem z palisadą, głównym budynkiem był tzw. wysoki dom „Hohes Haus” z basztami. Zamek był przebudowany w 1560 roku przez Ludwiga von Eversteina.

  Wzmocniono mury i wzniesiono renesansowy budynek zwany Kamenate. W tym czasie na terenie istniała piekarnia, kuźnia, tkalnia, stajnia i browar. W czasie wojny trzydziestoletniej obiekt został znacznie uszkodzony. W 1663 roku zamek chylił się ku upadkowi. W 1675 roku został zniszczony przez wojska szwedzkie. W 1723 roku obiekt przebudowano i przeznaczono na siedzibę domeny państwowej.

  W czasie wojen napoleońskich zamek ponownie uległ częściowemu zniszczeniu. Od 1809 roku po modernizacji i przekształceniu obiekt jest wykorzystywany do dziś jako więzienie.

  Zobacz również: Taka była "Noc z Szarymi Szeregami" w polickiej "jedynce" [zdjęcia, wideo]
  POLECAMY:
  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Galerie zdjęć

  Najnowsze wideo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów