Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza budka telefoniczna w centrum Szczecinia. Gdzie można się dodzwonić? ZDJĘCIA

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
fot. Andrzej Szkocki
- Chciałoby się powiedzieć, że wszędzie, ale prawda jest nieco inna. Budka, to autorski projekt artystyczny Moniki Szpener zrealizowany pod hasłem „Alternatywna historia Szczecina”. Wybierając wskazane numery telefonów można posłuchać najbardziej absurdalnych i niecodziennych historii mieszkańców naszego miasta.

Obiekt, zaliczany już do telekomunikacyjnej przeszłości, stanął w miniony weekend na placu Hołdu Pruskiego tuż obok Bramy Królewskiej, w której znajduje się pijalnia czekolady.

Monika Szpener zebrała i “umieściła” w budce kolekcję dźwiękowych historii i opowiadań szczecinian odnoszących się do ich najbardziej niecodziennych doświadczeń. W rezultacie stworzyła alternatywny obraz miasta.

- Najbardziej podobała mi się historia pana, który najpierw przy udziale jasnowidza brał udział w poszukiwaniach zaginionego szpaka, a później został zaproszony na stypę po tym szpaku - mówi ze śmiechem Alicja, studentka. - Za to mój chłopak był zachwycony opowieścią o seks-terapii. Ale nie będziemy robić spoilerów (śmiech).

Historie odtwarzane są po wybraniu odpowiedniego numeru na klawiaturze aparatu wg wzoru starej szczecińskiej książki telefonicznej. Obecnie do wyboru jest aż 50 nagrań. Każdej opowieści można wysłuchać bezpłatnie - nie potrzeba też karty, ani żetonów.

WIDEO:

- Projekt nadal jest otwarty, a to znaczy, że każdy może przekazać mi historię do publikacji w budce - podkreśla Monika Szpener. - Historie można zgłaszać anonimowo poprzez nagranie swojej wypowiedzi np. na dyktafon w telefonie i przesłanie pliku audio na adres [email protected]. Obiekt będzie dostępny publicznie do końca października.

Podczas otwarcia budkę rotacyjnie odwiedziło około 50 osób. Projekt jest prowadzony zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego - po każdym słuchającym jest dezynfekowany. Do dyspozycji uczestników są też chusteczki i płyn antybakteryjny.

Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin, Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS oraz dzięki Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu w Szczecinie.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński