Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice niemieckiej torpedowni na Miedwiu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marek Rudnicki
Odkryją tajemnice miedwiańskiej torpedowni. Co skrywają wody jeziora?

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza rozpoczyna program kompleksowego zinwentaryzowania niemieckiej torpedowni na jeziorze Miedwie.

- Zapraszamy do współpracy osoby posiadające informacje o poligonie torpedowym, zakładach "Gerätewerk Pommern GMBH" lub obozie SS-Arbeitslager Klützow - mówi Aleksander Ostasz. - Szukamy również wszelkich informacji o nieodkrytych samolotach, czołgach lub innych obiektach, które powinny znaleźć się w polskich muzeach. Prosimy o kontakt na email: [email protected] lub telefoniczny - 601402400.

Na jeziorze testowane były w czasie wojny zarówno torpedy morskie, jak i lotnicze, kutry torpedowe, przeprowadzano próby rakiet powietrze-woda HS 293 i prawdopodobnie miniaturowe okręty podwodne. Pracowali tu więźniowie, w tym powstańcy warszawscy. Stąd apel do tych, którzy może jeszcze żyją lub do ich rodzin.

Jeśli ktoś posiada stare zdjęcia torpedowni, które robił w łmłodości, gdy funkcjonowali tu jeszcze wojska sowieckie, również warto je zgłaszać do autorów programu.

Obiekt na Miedwiu wykorzystywało Luftwaffe, a po 1944 roku prawdopodobnie również Kriegsmarine. W rejonie znajdował się również obóz pracy przymusowej, w którym pracowali Francuzi, Rosjanie i Polacy (Ausländerlager Belkow Madüsee).

O dużym znaczeniu ośrodka i intensywności prowadzonych tam prac świadczy wielkość portu oraz duża liczba jednostek pływających wydobytych w 1950 roku z jeziora. Wydobyto m.in.: dwa kutry nurkowe - poławiacze torped, dwie łodzie motorowe oraz trzy barki. Poławiacze torped po remoncie wcielono do Polskiej Marynarki Wojennej jako kutry nurkowe "Nurek 2" i "Nurek 3".

Faktem bezsprzecznym są znajdujące się w jeziorze wraki kilku samolotów. W tym być może rosyjskich, które uległy wypadkowi, gdy bazą gospodarowali Rosjanie.

Autorami programu są Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Jezioro Miedwie i torpedownia. Znane fakty [prezentacja]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński