Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablice nagrobkowe leżą pod płotem

was, 14 sierpnia 2004 r.
Po zgarnięciu z płyt ziemi można odczytać część napisów. Niektóre piaskowcowe nagrobki leżące na stercie noszą ślady świeżych uszkodzeń.
Po zgarnięciu z płyt ziemi można odczytać część napisów. Niektóre piaskowcowe nagrobki leżące na stercie noszą ślady świeżych uszkodzeń. Andrzej Szkocki
Na dawnym przykościelnym cmentarzu zostanie wybudowana plebania. Zdewastowane nagrobki przedwojennych mieszkańców wsi leżą na stercie pod płotem.

Przy płocie otaczającym posesję leży około 20 betonowych elementów nagrobkowych i płyty z piaskowca. Wyryte na nich napisy są już częściowo zatarte. Na jednej z nich można odczytać jeszcze fragment nazwiska Bauer i pierwsze cyfry daty śmierci byłego mieszkańca Brzeziny 18.... . Ludzie, którzy zrzucali płyty nagrobkowe na stertę najwyraźniej nie dbali o to, aby nie zostały one uszkodzone. Na niektórych widoczne są świeże pęknięcia.

- Te stare nagrobki przy kościele leżą już jakiś czas. Złożyli je tak chyba wiosną - mówi mieszkanka Brzeziny.

To zabytek

Cmentarz, na którym zostanie wybudowany dom parafialny w Brzezinie jest obiektem zabytkowym i w związku z tym podlega ochronie. W rejestrze zabytków szczecińskiego oddziału Państwowej Służby Ochrony Zabytków figuruje pod numerem 1209. Inwestor otrzymał jednak od gminy zgodę na rozpoczęcie w tym miejscu budowy.

- Parafia uzyskała zezwolenie zachodniopomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie na usunięcie części drzew wycinanych w związku z pielęgnacją drzewostanu oraz drzewa kolidującego z planowaną budową domu parafialnego - wyjaśnia Marianna Kubacka, inspektor ds zieleni zabytkowej w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Szczecinie.

- Ze względu na nieobecność inspektora ds. architektury oraz pani konserwator, niemożliwe jest uzyskanie w tej chwili pełnej informacji dotyczącej wydania decyzji administracyjnej pozwalającej na budowę domu parafialnego. Rozpatrzenie sprawy wycinek drzew w kontekście planowanej budowy należy traktować jako pierwszy etap uzgodnień dopuszczających budowę.

Były zalecenia

Parafia otrzymała także zalecenia konserwatorskie do przeprowadzenia prac porządkowo-zabezpieczających na terenie cmentarza. Elementy dawnych nagrobków powinny być zabezpieczone, a następnie poddane konserwacji. Po zakończeniu budowy domu parafialnego pracownicy WUOZ mają przyjechać do Brzeziny i na miejscu ocenić, które nagrobki ze względu na swoją wartość historyczną powinny być zachowane. Tymczasem niektóre z płyt leżących na stercie zostały uszkodzone w trakcie oczyszczania placu pod mającą się rozpocząć budowę. I jeśli w dalszym ciągu będą tak traktowane, to konserwator zabytków może już nie mieć czego oceniać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński