Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tabletki z jodkiem potasu trafią do samorządów w woj. zachodniopomorskim. Będą wydawane tylko w sytuacji realnego zagrożenia

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Konferencja prasowa wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego
Konferencja prasowa wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego ŁC
Ponad 2,6 miliona tabletek jodku potasu trafi łącznie do 683 punktów dystrybucji w całym województwie zachodniopomorskim. Tabletki mają być naszą ochroną przed potencjalnym zagrożeniem radioaktywnym i będą dystrybuowane przez samorządy.

- Większość punktów jest już zaopatrzona w aktywny jod, a najpóźniej do piątku zaopatrzone będą już wszystkie wskazane przez samorządy miejsca. Te tabletki będą tam oczekiwać na sytuacje, która jak wszystko wskazuje, nigdy nie nastąpi - poinformował w środę wojewoda Zbigniew Bogucki.

Zapas tabletek z jodkiem potasu najpierw trafił do wszystkich komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w kraju. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o ich dystrybuowaniu, po doniesieniach ukraińskiego operatora elektrowni nuklearnych o ostrzelaniu przez Rosjan zaporoskiej elektrowni atomowej. Teraz tabletki są przewożone do punktów wskazanych przez samorządy, głównie są to szkoły i placówki oświatowe. Tam będą wydawane wszystkim, którzy się po nie zgłoszą, bez konieczności żadnych zapisów, ale tylko w przypadku oficjalnego komunikatu ze strony władz państwowych.

- Nie przyjmujmy jodku potasu i płynu Lugola prewencyjnie. Jeśli pojawi się jakiekolwiek zagrożenie, to będzie bardzo czytelny komunikat. Proces dystrybucji będzie przeprowadzony automatycznie - zapewnia Zbigniew Bogucki.

W szpitalach i domach pomocy społecznej, tabletki będą zdeponowane bezpośrednio dla pensjonariuszy, czy pacjentów, a także personelu.

Dlaczego w przypadku wystąpienia promieniowania powinniśmy zażyć tabletki jodku potasu?

- W tej tabletce jest bardzo duża dawka jodu, która ma zablokować wchłanianie przez naszą tarczycę jodu radioaktywnego - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Anhelli Syrenicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii.

Tabletki nie są jednak przeznaczone dla osób powyżej 60. roku życia, dla których mogą okazać się bardziej szkodliwe.

- Ryzyko skutków ubocznych działania jodu radioaktywnego jest zdecydowanie większe u dzieci i ludzi do 40. roku życia. Wraz z wiekiem, to ryzyko spada - wyjaśnia Syrenicz.

Należy pamiętać, że tworzenie zapasów tabletek jodku potasu, jest działaniem prewencyjnym, w razie potencjalnego zagrożenia radioaktywnym promieniowaniem. Tabletek wystarczy dla wszystkich, a wraz z nimi będą dystrybuowane ulotki ze szczególnymi informacjami i sposobem zażywania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński