MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta moneta z PRL może być warta nawet 30 tys. złotych! Koniecznie zobacz swoje szuflady [ZDJĘCIA] 18.07.2024

MS
Bądź szczególnie uważny sprzątając swoje szuflady. Cenne okazy mogą kurzyć się w zapomnieniu, a monety z PRL mogą być czasami warte fortunę. Sprawdź sam, czego szukać! Szczegóły w naszej galerii >>>
Bądź szczególnie uważny sprzątając swoje szuflady. Cenne okazy mogą kurzyć się w zapomnieniu, a monety z PRL mogą być czasami warte fortunę. Sprawdź sam, czego szukać! Szczegóły w naszej galerii >>>archiwum Polska Press
Bądź szczególnie uważny sprzątając swoje szuflady. Cenne okazy mogą kurzyć się w zapomnieniu, a monety z PRL mogą być czasami warte fortunę. Sprawdź sam, czego szukać!

Prawie w każdym polskim domu znajdziemy co najmniej garść monet pochodzących z czasów PRL. Większość z nich ma znikomą wartość, lecz czasem można wśród nich znaleźć prawdziwe „perełki” warte od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Te monety z PRL warte są fortunę!

Wycena monet z PRL-u zależy od rzadkości występowania, jakości wybicia oraz gradingu, czyli stanu jej zachowania. W Polsce znajdziemy wiele okazów wartych kilkaset złotych, ale są też takie, na których zbijemy fortunę. Szczegóły sprawdź w naszej galerii!

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Stare monety PRL - od czego zależy ich wartość?

W okresie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej monety były bite na potęgę i cieszyły się niezwykłą popularnością. Nic więc dziwnego, że stały się symbolem kolekcjonerstwa. Dla wielu osób to właśnie od takich monet zaczęła się przygoda z numizmatyką. Im lepszy ich stan, tym większa wartość kolekcjonerska. W przypadku rzadszych monet z tego czasu ma to niebagatelne znaczenie, jeśli chcemy taką monetę sprzedać. Wartość zależy od:

  • Konkretnego nominału,
  • Rocznika monety,
  • Dostępność nominału na rynku,
  • Stanu monety.

Stan monety a jej wartość

Istnieje wiele powodów, dla których zwraca się uwagę na stan monety. Przede wszystkim jednak im lepiej odczytuje się wszystkie napisy, tym lepiej. Jeśli stare monety ulegną zbytniej erozji i zniszczeniu, mogą okazać się mało wartościowe. Jeśli jednak są zachowane w doskonałym stanie, a co więcej mają w sobie jakiś błąd „fabryczny” ich wartość może bardzo wzrosnąć. Dlaczego tak się dzieje? Takie monety są unikatowe, szczególnie rzadkie, a zatem kolekcjonerzy chętniej wejdą w ich posiadanie.

Gdzie szukać wartości starych monet?

Zdecydowana większość skupów i aukcji dysponuje własnym katalogiem monet. Są tam podane proponowane ceny za poszczególne nominały. Oczywiście, każda strona może różnić się w swojej ofercie. Oznacza to, że jeśli chcemy sprzedać monety z czasów PRL-u, z powodzeniem możemy porównać oferty kilku różnych witryn i aukcji internetowych.

Moneta z PRL sprzedana za ponad 30 tys. zł!

Moneta z PRL o nominale 10 groszy właśnie osiągnęła zawrotną cenę. Pieniądz, którego wybito w szacunkowej ilości 80 mln sztuk, jest obecnie najbardziej poszukiwaną monetą z PRL. Niedawno na aukcji padł absolutny rekord sprzedaży. Kolekcjoner zapłacił za 10-groszówkę zawrotną kwotę 33 tys. zł

10 groszy z epoki Edwarda Gierka przez lata było traktowane jak mało wartościowy kawał metalu, a tymczasem okazuje się, że niektóre spośród wybitych pół wieku temu monet dziś mają ogromną wartość. Wysoka cena, za jaką na aukcji 27 maja 10 groszy z PRL sprzedano za 33 tys. zł nie wynika z sentymentu, ale ze szczególnego znaku, a raczej jego braku.

Na tej szczególnej monecie z PRL nie wybito znaku mennicy, a więc jej wysoka cena bierze się z nietypowego defektu. Takich szczególnych monet z PRL, które są w stanie osiągnąć zawrotną cenę kilkudziesięciu tysięcy złotych, jest niewiele. Zdaniem przedstawiciela Domu Aukcyjnego Marciniak 10-groszówka z 1973 roku bez znaku mennicy jest najrzadszą monetą z PRL, co jest szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę gigantyczny nakład 10-groszówki. Moneta nie pojawia się też często na aukcjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński