MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się rewolucja w segregacji śmieci. Będą problemy

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Razem z podwyżkami opłat za odpady, mieszkańców czeka mała rewolucja w segregacji. Będzie dobrowolna, ale kto z niej skorzysta zapłaci mniej, choć też niemało. Urzędnicy szykują akcję informacyjną.

Od 1 lipca wzrosną nasze rachunki za odbiór i zagospodarowanie śmieci, które produkujemy w mieszkaniach i domach.

ZOBACZ TEŻ:

Oprócz podwyżki, w lipcu zmienią się zasady selekcji odpadów. Dojdzie frakcja biodegradowalna. To resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, ogryzki, itp. Teraz wrzucamy je do ogólnych pojemników na śmieci, tzw. zmieszanych. Od lipca mają trafiać do brązowych pojemników, które przeznaczone są na odpady zielone (trwa liście, igliwie, spady itp).

Ostateczna decyzja o segregacji odpadów biodegradowalnych ma zapaść na majowej sesji, ale sprawa jest już przesądzona. Projekt ustawy o gospodarce nieruchomościami, którą wkrótce uchwali Sejm, wprowadza obowiązek takiej segregacji

Będą problemy

Miejscy urzędnicy przygotowują kampanię informacyjną, która ma wyjaśnić nowe zasady. A bez problemów się nie obędzie.

Obowiązek selekcji odpadów bio będzie dotyczył tych, którzy już segregują lub chcą segregować śmieci w zamian za niższą opłatę. Najmniej problemów powinni mieć właściciele domów jednorodzinnych, którzy już posiadają brązowe pojemniki na odpady zielone.

Od lipca do tego pojemnika będą wrzucać odpady bio. Ci, którzy do tej pory nie korzystali z odbioru zielonych, a chcą zacząć, będą musieli na własny koszt kupić brązowy pojemnik.

Największe wysypiska śmieci na świecie. Są tak ogromne, że z...

Większy problem będą mieli mieszkańcy posesji wielorodzinnych, które zadeklarowały segregację. Odpady bio będą musiały trafiać do kontenerów na odpady zielone, które na osiedlu podstawi zarządca nieruchomości. Od kwietnia do listopada pojemniki podstawiane są średnio raz na dwa tygodnie (zimą - raz w miesiącu) na 24 godziny.

ZOBACZ TEŻ:

To oznacza, że między jednym a drugim postawieniem kontenera, mieszkańcy będą musieli trzymać odpady bio u siebie. Szczególnie latem może być z tym problem, gdy odpady bio zaczną „pracować”. Karą za nierzetelne segregowanie (wrzucanie odpadów bio do pojemników na śmieci zmieszane) może być przywrócenie wyższej opłaty.

Tyle zapłacimy

A tak od lipca mają się kształtować rachunki za śmieci. W zabudowie wielorodzinnej miesięczna opłata za wywóz posegregowanych odpadów to 5 zł za każdy zużyty metr sześcienny wody (obecnie 4 zł). Tam, gdzie odpady nie są segregowane stawka wynosie aż 10 zł za metr sześć. (obecnie 5 zł).

W zabudowie jednorodzinnej osoby segregujące zapłacą 65 zł miesięcznie (obecnie 50 zł). Ci, którzy nie segregują zapłacą 130 zł miesięcznie (obecnie 80 zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński