Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykują się zwolnienia w w Uzdrowisku Kamień Pomorski

Paweł Ukraiń[email protected]
Szefostwo Uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim twierdzi, że w tym biznesie stosunek liczby personelu do liczby kuracjuszy powinien wynosić 1:4, a nie jak jest obecnie, 1:2
Szefostwo Uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim twierdzi, że w tym biznesie stosunek liczby personelu do liczby kuracjuszy powinien wynosić 1:4, a nie jak jest obecnie, 1:2 Fot. Paweł Ukraiński
Dla prywatnej spółki priorytetem jest rachunek ekonomiczny. Do cięć kadrowych przyczyniają się także ZUS oraz NFZ.

Okazuje się, że zaporowa kwota 50 złotych za godzinę korzystania z nowego basenu kamieńskiego uzdrowiska, to nie jedyny niepokojący komunikat docierający do nas z prywatnej spółki.

Jak alarmują od kilku dni nasi Czytelnicy, w najbliższym czasie Uzdrowisko czeka prawdziwe trzęsienie ziemi pod względem zatrudnienia. Zwolnienia miałyby dotknąć nawet 70 osób.

Zwróciliśmy się z pytaniami do prezesa Andrzeja Mura-wskiego, który potwierdził, że z dniem 1 marca 2016 roku Uzdrowisko Kamień Pomorski rozpoczęło restrukturyzację, zmierzającą do zmniejszenia kosztów własnych funkcjonowania.

- Oznacza to wyzbycie się aktywów nie pracujących, w tym maszyn i urządzeń oraz budynków - napisał prezes Andrzej Murawski. - Te ostatnie, czyli budynki, przeznaczone są do sprzedaży lub do rozbiórki. W ramach restrukturyzacji nastąpi też zmniejszenie stanu zatrudnienia w niektórych grupach pracowniczych oraz zmiana struktury organizacyjnej celem podwyższenia efektowności pracy.

Jak zapewnia prezes, wszystkie decyzje uzyskały aprobatę nadzoru właścicielskiego.

Zapytaliśmy też prezesa, z czego wynikają zwolnienia.

- Z funkcjonowania Uzdrowiska Kamień Pomorski - tłumaczy Andrzej Murawski. - Do tej pory obowiązywał model zatrudnienia wywodzący się z czasów zawiadywania uzdrowiskiem przez Skarb Państwa. Wtedy jednak rachunek ekonomiczny nie był priorytetem firmy. Taka, przetrwała do teraz struktura zatrudnienia, osiągnęła wysoce niekorzystny stosunek liczby personelu do liczby pacjentów na poziomie 1:2, gdy w biznesie uzdrowiskowym pożądanym stosunkiem jest 1:4. Oznacza to, że w Uzdrowisku Kamień Pomorski jest zatrudniona ponadnormatywna liczba pracowników, nie uzasadniona realnymi potrzebami spółki.

Prezes tłumaczy, że na zmniejszenie potrzeb kadrowych wpłynęła też rezygnacja ZUS z usług świadczonych w obiekcie „Dąbrówka”. Ale jest też mniejsze w tym roku zainteresowanie ze strony NFZ, usługami świadczonymi w obiekcie „Mieszko”.

- Można zakładać, że spadek zainteresowania lokowaniem kuracjuszy w „Mieszku” będzie postępował z powodu niskiego standardu tego budynku - dodaje prezes.

Andrzej Murawski zapewnia, że redukcja poziomu zatrudnienia w Uzdrowisku Kamień Pomorski nie ma cech zwolnień grupowych.

Polecamy na gs24.pl:

Osoby, które widziały lub miały kontakt z zaginionym lub posiadają informacje na temat zaginionego proszone są o kontakt z policją.

Zaginęli w 2015 i 2016 roku. Wciąż szuka ich policja [ZDJĘCIA]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński